Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Върбово- селото с едно работно място

Еленко Антов: "Ако трябва нещо да пожелая за 2015 година, то е да не се връща старата..."

7
Снимка: Пламен Генчев

Как се живее през зимата в малките населени места от региона, защо постепенно младите напускат, а селата опустяват? Какво се случи, че село, някога с 1 500 жители и едно от най-големите училища в община Чупрене, днес наброява 80 пенсионери, които едва кретат? Отговори на тези въпроси потърсихме в село Върбово:

Снимка"Тук през зимата се живее много тежко, но нямаме избор. Няма поминък за населението, няма работа... Аз дойдох във Върбово от София, за да гледам майка си. Разликата е огромна. Мъча се да не мисля много за това. Опитвам се да намеря красотата в живота и тук. Проблемът е обаче, че все има за какво да се притесняваме. Ето например оня ден жената, която работи в магазина, не можа да дойде, защото имаше поледица по пътя. Тя живее в съседното село Търговище и понякога е много трудно. Тогава имахме проблем с доставката на хляба и трябваше кметът да го разнася...", Снимкакоментират местни жители.

"През зимата тук наистина не е лесно- студено, често има аварии по електроразпределителната мрежа и водопроводите... В селския магазин се продават само стоки от първа необходимост. Хората тук са с много ниски пенсии и просто не могат да си позволят лукса да си купят нещо по-добро. Лекарят идва в селото само два пъти седмично и то за по два часа. Хората си знаят, че идва да им измери кръвното или за консултации. За по-сериозни неща ходят в Чупрене. Доволни сме от лекаря- човекът се старае калкото му е възможно, защото от скоро започна да обслужва още и района на Горни Лом. За аптека в селото не можем и да говорим. Дори за най-елементарните лекарства ни е много трудно, защото изписването на рецептите става на компютър в Чупрене, а после за лекарствата ходим дори до Белоградчик. Хората препращат по рейсовете или някой вземе рецептите и на останалите и им купува Снимкалекарствата, когато ходи в града. Що се отнася до автобусите, то имаме само един- той тръгва сутрин в 8:00 часа и се връща на обяд. Тук навремето са живели 1 500 души. Селото е било много оживено. Гъмжало е и от деца. Учели са в училището ни до 7 клас. За съжаление след това много от жителите на Върбово са се изселили в градовете. В селото останали само пенсионери на доизживяване. Както е в почти всички други села..."
 
"В селото сега живеят 90 човека. С изключение на 10-15 жители, всички останали са на възраст над 60 години" , признава и кметският наместник Еленко Антов, че животът във Върбово не е от най-лесните.

Снимка"По-младите са трайно безработни и без шанс да си намерят работа. Възможностите за работни места са само от социалната служба. В селото има само едно работно място- за волтаик. Очакваме обаче с изграждането на Дома за възрастни хора, който сега ремонтират, да бъдат отворени около 14 работни места. Домът ще се помещава в старата сграда на кметството, в центъра на селото. Преди години край Върбово зад планината е имало рудници. Добивали са въглища, медна руда, а след това и барит. Аз също си спомням това време, защото тогава бях дете. Наскоро геолози проучваха района и според тях добивът на този минерал тук има бъдеще, стига някой да го вземе на концесия. Ако трябва нещо да пожелая за 2015 година, защото сме още в началото й, то е да не се връща старата... Имахме много проблеми през нея- знаете какво се случи в Горни Лом, наводненията, които отнесоха инфраструктурата в общината, болести- да не се връща нищо от това... Да се надяваме на здраве и нещо по добро", завършва разговора ни кметският наместник.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59