Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За възможностите на общините да осигурят повече работни места

Има ли шанс за безработните в Северозапада

Проект "Шанс за работа" към КНСБ започна в Лом

Снимка: Полина Тодорова

Състоянието на пазара на труда и възможностите на общините да осигурят повече работни места за жителите си- това е темата, която разглеждаме днес в "Актуално" в "Посоките на делника".

Община Криводол е на едно от първите места по безработица- това твърди официалната статистика на Бюрото по труда във Враца, което брои хората без препитание в двете общини- Враца и Криводол. Ако в национален мащаб безработните са около 11%, а в област Враца около 21 на сто, то в Криводолско без постоянни доходи са 4 пъти повече или малко над 46 процента. Как общинското ръководство компенсира липсата на работа- Жоро Александров разговаря с кмета Петър Данчев.

"Очакваме да бъдат отворени новите програми и силно се надяваме да се обърне по-голямо внимание на малките общини"- каза Петър Данчев.

Безработицата е един от най-сериозните проблеми на община Брегово. Причината- липсата на икономика в пограничния регион. Доскоро единствената възможност за работа бяха програмите за временна заетост, каза пред Стефка Павлова кметът на общината Милчо Лалов. Той обясни, че през годините в тях са се включвали между 400 и 500 души, сред които младежи, хора на средна и предпенсионна възраст. В момента действието на тези програми е свито до минимум- работят около 20 души, а безработицата гони 39%.

"Затрудняваме се при реализацията на много публични дейности в общината, свързани с почистването и реакции при бедствия и аварии. В момента тече един процес на деинституционализация и се надявам, че след приключването му, ще бъдат отворени нови работни места. Трябва да има диференциран подход при разпределянето на средства по европейските програми за по-малките населени места в страната"- каза по темата кметът на община Брегово Милчо Лалов.

В Лом сътрудникът ни Владимир Недев разговаря с Мариета Господинова - директор на Дирекция "Бюро по труда" в крайдунавския град.

"Към настоящия момент стартира новият проект "Шанс за работа" към КНСБ. Сформирани са три курса, които ще осигурят трудова заетост на лицата, включени в тях. Има и още допълнителни проекти, по които работим"- каза Мариета Господинова.

В община Кула проблемът с безработицата също е доста сериозен. Христела Александрова разговаря с кмета на общината Владимир Владимиров.

"Възможностите на община Кула за отваряне на нови работни места са сравнително ограничени. Общината не е работодател. Ние се включваме във всички социални програми и успяваме да държим едно сравнително ниско ниво на безработица. Надявам се през тази година да успеем да създадем допълнителни нови работни места за жителите на община Кула"- каза Владимир Владимиров.

 Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12