Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За възможностите на общините да осигурят повече работни места

Има ли шанс за безработните в Северозапада

Проект "Шанс за работа" към КНСБ започна в Лом

Снимка: Полина Тодорова

Състоянието на пазара на труда и възможностите на общините да осигурят повече работни места за жителите си- това е темата, която разглеждаме днес в "Актуално" в "Посоките на делника".

Община Криводол е на едно от първите места по безработица- това твърди официалната статистика на Бюрото по труда във Враца, което брои хората без препитание в двете общини- Враца и Криводол. Ако в национален мащаб безработните са около 11%, а в област Враца около 21 на сто, то в Криводолско без постоянни доходи са 4 пъти повече или малко над 46 процента. Как общинското ръководство компенсира липсата на работа- Жоро Александров разговаря с кмета Петър Данчев.

"Очакваме да бъдат отворени новите програми и силно се надяваме да се обърне по-голямо внимание на малките общини"- каза Петър Данчев.

Безработицата е един от най-сериозните проблеми на община Брегово. Причината- липсата на икономика в пограничния регион. Доскоро единствената възможност за работа бяха програмите за временна заетост, каза пред Стефка Павлова кметът на общината Милчо Лалов. Той обясни, че през годините в тях са се включвали между 400 и 500 души, сред които младежи, хора на средна и предпенсионна възраст. В момента действието на тези програми е свито до минимум- работят около 20 души, а безработицата гони 39%.

"Затрудняваме се при реализацията на много публични дейности в общината, свързани с почистването и реакции при бедствия и аварии. В момента тече един процес на деинституционализация и се надявам, че след приключването му, ще бъдат отворени нови работни места. Трябва да има диференциран подход при разпределянето на средства по европейските програми за по-малките населени места в страната"- каза по темата кметът на община Брегово Милчо Лалов.

В Лом сътрудникът ни Владимир Недев разговаря с Мариета Господинова - директор на Дирекция "Бюро по труда" в крайдунавския град.

"Към настоящия момент стартира новият проект "Шанс за работа" към КНСБ. Сформирани са три курса, които ще осигурят трудова заетост на лицата, включени в тях. Има и още допълнителни проекти, по които работим"- каза Мариета Господинова.

В община Кула проблемът с безработицата също е доста сериозен. Христела Александрова разговаря с кмета на общината Владимир Владимиров.

"Възможностите на община Кула за отваряне на нови работни места са сравнително ограничени. Общината не е работодател. Ние се включваме във всички социални програми и успяваме да държим едно сравнително ниско ниво на безработица. Надявам се през тази година да успеем да създадем допълнителни нови работни места за жителите на община Кула"- каза Владимир Владимиров.

 Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49