Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Умеем ли да прощаваме и за какво се покайваме

6
Сирнишки огньове се палят в накои от влашките села във Видинско
Снимка: РИМ - ВИДИН
След Сирни заговезни започва Великият пост. Иска се прошка, не само на деня- 22-ри февруари, а през цялата седмица- от родители, по-възрастните, от кумове, целува се ръка и се нарича с думите "Прости!". Задължителният отговор е: "Простено!" От кого искат прошка видинчани и като цяло умее ли българинът да прощава? Отговорите събрахме в анкета. Повечето от хората са на мнение, че да простиш е висша добродетел, която е заложена в изконната ни човешка същност.

За пета поредна година Видинската епархия определя тема на годината. 2015 година е година на покаянието. Обявена е с Архипастирско послание на Видинския митрополит Дометиан, до игумените на епархийските манастири, честното монашество, архиерейските наместници, боголюбивите отци и христолюбивите чеда на Видинската епархийска църква. В което послание четем:

"Възлюбени в Господа, Отечески Ви известявам, че за богоспасяемата ни Видинска епархийска църква 2015 година обявявам за Година на ПОКАЯНИЕТО. Призовавам всички Ви усърдно да вникваме в осъзнаването и разбирането на този дар, който е основополагащ в християнския духовен живот, в чистите ни взаимоотношения както с Бог, така и с нашия ближен. Призоваваме свещенослужителите да разясняват смисъла на Покаянието и да организират беседи и молитвени събрания."


Пред Ваня Минева Белоградчишкият епископ Поликарп разясни съдържанието на християнското понятие "покаяние", за това как човек да се подготви за него.

"Много често хората искат да станат човеци, без да са духовни, и много хора искат да станат духовни без да са човеци"- така философски отговори той и допълни, че да бъдеш жертвоготовен е равнозначно да подражаваш на Бог, чийто пример всички трябва да следваме.

Белоградчишкият епископ Поликарп коментира и връзката между празничния етнокалендар и църковния канон- как се вписва традицията да се иска прошка в семейството на Сирни заговезни. По думите му, на всяка литургия духовниците се обръщат към хората с думите:

"Простете ме братя и сестри и се помолете за мен грешния!" Отговорът на миряните:

"Бог да те прости - помоли се за нас!"


СнимкаВъв влашките села във Видинско- Делейна, Косово и Раброво, а и в някои части на  Белоградчишко, на Сирни заговезни се палят огньове на кръстопът и на чешми за здраве. Празникът е известен още като "Альош", в с. Връв се помни като "Гулия", но днес е останал само спомена за огньовете. Пречистваща сила има огънят, за това и празникът е последен преди Възкресение Христово и в очакване на пролетта. Пепелта се поръсва по ниви за здраве и берекет, за прогонване на злите сили, които обитават през зимата.

"Дотам, докъдето се вижда огънят, лошо няма да има"
, казва етнографът в Историческия музей във Видин Десислава Божидарова.

В миналото на Сирни заговезни ергените обикаляли огньовете, за да си изберат мома. С бръшнян чувал пък се потупвали неомъжените, за да може да се задомят. Всеки ерген изстрелва с примитивно направен лък запалена стрела в двора на момата, която харесва. Семейството на момата стои будно, за да гаси пламъците, докато тя самата събира стрелите, и която мома събере най-много стрели от двора си, тя е най-лична и най-харесвана.

На празника в неделя се прави и т.нар. "хамкане", но този ритуал със спуснато от тавана въже, на което е завързано яйце или халва, рядко вече се среща. Тогава децата се опитват да отхапят най-голямото парче. Лоша поличба е, след като конецът се запали, той да не изгори.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59

Повече от година Старопатица чака помощ за ремонт на разрушени улици

Проблеми с покритието на мобилните оператори, безработица и бедност притесняват жителите на кулското село Старопатица . Възрастните се оплакват, че поради липсата на постоянна телефонна връзка са затрудени да търсят лекарска помощ, когато им се наложи. По-младите негодуват, че нямат работа и не могат да се грижат по най-добрия начин за децата си...

публикувано на 05.07.24 в 12:47
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Сценарият на дълбоката държава излезе извън коловозите на кукловодите

Кабинетът "Желязков" не получи одобрение.  Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет с втория и третия мандат?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическото статукво дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков. Радио ВИДИН :..

публикувано на 04.07.24 в 10:00

Европа ни отряза за еврото - какви са реакциите у нас?

Преди дни стана ясно, че приемането на еврото в България със сигурност се отлага. Страната ни ще поиска извънреден конвергентен доклад догодина, като очакванията на Министерството на финансите са да покрием критериите за членство в еврозоната в края на 2024 г. Най-ранната дата за присъединяване на България към еврозоната се очертава 1 януари..

публикувано на 03.07.24 в 10:45