Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как влияят филмите и телевизионните предавания върху подрастващите

Съвет на психолога: "Контрол- да, но не и инквизиция"

Снимка: РАДИО ВИДИН
На днешния ден през 1960 година започва излъчването на една от най-обичаните рубрики за деца от няколко поколения- "Лека нощ, деца" или по-известна като "Сънчо", в която герои разказват приказки за лека нощ на децата ни. Сигналът на "Сънчо" беше като магнит за децата- веднага обръщаха глава, щом го чуеха. Който е писал музиката, е наистина творец, докосващ детската душа, казват от някогашното поколение. Авторът на музиката е Петър Ступел, а текстописецът е Димитър Спасов.

Това ни даде повод да проверим мнението на хора и експерти за това, кои са най-полезните за децата предавания, има ли такива, които би трябвало да забраним на децата ни да гледат и какво означава, когато децата подражават на модела, внушен им от телевизионния екран или социалните мрежи.

Оказва се, че децата имат предпочитания какви филми и предавания да гледат в свободното си време. Нора Йоцова попита родители какво привлича вниманието на днешните малчугани, четат ли книги и какво да се направи, за да задържим на фокус детското внимание.

"Може би трябва по-нетрадиционно да се подхожда към днешните деца, както видях по телевизията, че някакъв учител представя Гео Милев като рап. Малко е странно, но може би такива методи ще привлекат вниманието им"- казват родители.

Стефка Павлова също попита видинските деца с какво се занимават в свободното си време и има ли забранени от родителите им предавания. Оказва се, че музиката и спортът, както и музикалните предавания задържат вниманието на децата повече:

"Има някои филмчета, които родителите не ми дават да гледам, защото не са хубави... Често гледам телевизия, най-често музика, или слушам на слушалките, анимация също. Гледаме филми, но не с убийства. Някои от детските предавания не учат на нищо хубаво- пълни са с бой, но има и хубави. Има и забранени, които на нашия телевизор са просто кодирани"- казаха анкетираните деца и родители.

СнимкаПотърсихме и професионалната гледна точка на експерт за това вреди ли подражанието на модела, внушен от телевизионния екран. Гост в студиото на Радио ВИДИН беше психологът Валери Димитров. Той препоръчва на всички родители да контролират децата си за това какво гледат по телевизията и в интернет, защото преждевременният сблъсък с неподходящи за психиката на детето кадри може да предизвика огромни промени у подрастващите. Според него, ключът за позитивното общуване между деца и родители се крие в баланса: контрол-да, но не и инквизиция.

"Съветвам родителите да намират време и да разказват на децата си приказки- те са много поучителни, а спомените за близостта между тях, породена и от разказите за вълшебства,  остават за цял живот. И сплотяват семейството, а бариерите отпадат"- съветва психологът.   

Още коментари за полезните предавания, за подражанието на модела, внушен от екрана и ролята на родителя може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59