Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Има ли втори шанс за "Видахим" и Видинския край

Снимка: Радио ВИДИН
В обществено-политическия час в "Посоките на делника" говорим за това- какво свършиха политиците от Видин за съдбата на най-голямото предприятие "Видахим" и какви са притесненията на хората, които остават без доходи. Да започнем със справедливите въпроси, които задават работниците от предприятието и какво ще се случва оттук насетне. Правим малка ретроспекция на случилото се през миналата седмица, когато министърът на енергетиката Теменужка Петкова се срещна с представители на работниците и с ръководството на предприятието. От предвидените 300 работници за съкращение, без работа остават наполовина, което все пак е втори шанс, поне за някои. Общо освободени ще са 160 души. Биляна Борисова разговаря с някои от работниците:

"Съкращават ни, аз съм с предизвестие до 5 април, после не знам... И преди съм работил в Химкомбината, и сега, пет години, и изведнъж- на борсата. Във Видин нали знаете как е... към Дунава... Няма надежда, че нещо ще се оправи, потъва. Кой е виновен- вина имат и управниците тук, но и държавата..."- изразиха песимистичните си настроения хората.

Възможността освободените да си намерят веднага работа е минимална. Над 4 000 са регистрираните безработни във Видин, сочи справка на Бюрото по труда. Освободените хора в следващите няколко месеца ще получават 90 процента от досегашното си възнаграждение. А след това, кой знае....

Обсъдена е възможността "Видахим" да участва в търга на електроенергийния оператор за студен резерв и ако спечели, да генерира приходи, които ще позволят една част от хората да запазят работните си места, обясни един от акционерите в дружеството Севдалина Димитрова. И обясни защо е спрял работа и заводът за гуми и къде се генерират загуби:

Снимка"Това с търга за студения резерв е някакъв вариант, но преходен. Аз бих се съсредоточила върху това централата да работи на свободен пазар и да подаде заявление до ДКЕВР и да защитим отново квота за комбинирано производство. Трябва да търсим и пазар за гумите, защото работим предимно за износ. Аз се конкурирам обаче с китайските и буквално продавам на себестойност. Скъпи са гумите, защото парата, която подаваме към завода е скъпа заради въглищата от Украйна, с които захранваме ТЕЦ-а. Това не е краят на "Видахим"- обяви Севдалина Димитрова.  

Бъдещето на Видин е поставено под една голяма въпросителна, а съкращенията във "Видахим" ще създадат огромен социален проблем в региона. Това каза народният представител от "БСП-лява България" Филип Попов. И призова народните представители и органите на изпълнителната власт не да чертаят стратегия за региона, а да се търси наистина дългосрочно решение на този тежък проблем за региона със загубата на работни места.  

"Това е пореден удар върху Северозапада и българската индустрия. Общите загуби на НЕК от "Видахим" са малко над 2 млн. лв., а от "Топлофикация" София са 98 млн.... Производството от заводските централи е два, три пъти по-евтино от американските ТЕЦ и над десет пъти по-евтино от соларните производства на ел. енергия. И още една справка- "Видахим" е платило за суровини за 2012-2015 г. над 122 млн., платените данъци за периода са 15 млн. Това е основният данъкоплатец в региона и ликвидирането на предприятието ще доведе до големи негативи. Ние, като опозиция, ще се борим срещу тази несправедливост и изключването на Северозапада от фокуса на държавата"- обеща Филип Попов.

Владимир Тошев от ГЕРБ съпровождаше срещата на енергийния министър Теменужка Петкова във видинското предприятие "Видахим". Какви конкретни ангажименти бяха поети тогава за бъдещето на завода и работниците му и как ще отговори на упрека, че Видин и Северозападът излизат от фокуса на управляващите:

"Трайното решение за комбината е да се търси начин да работи по основния си профил- производството на гумени изделия, но тук държавата няма пропуск или вина. Всичко е в ръцете на собствениците, могат да излязат и на свободния пазар, но при други цени на тока, а не преференциални. Търси се рационалното решение"- каза видинският депутат. И даде надежда за региона, че от есента започва проектирането на интермодалния център във Видин, който ще дава работа на няколкостотин души.

Остава да се надяваме, че ще тръгнат добрите новини за региона и наистина нещо реално ще бъде направено за Видинския край.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32

Защо е необходима реформа в районите за планиране в страната

На страната ни е необходимо ново райониране за нуждите на европейската статистика и кохезионната политика. Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Обособяването на районите..

публикувано на 09.12.24 в 14:50

Роман - градът с многото мостове

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Роман, който се намира в пределите на област Враца. Градът е административен център на общината, в която попадат 12 населени места. Името на Роман идва от средновековната Романова крепост.  Релефът на общината е ниско планински и хълмист, като територията ѝ изцяло попада в пределите на Западния Предбалкан...

публикувано на 06.12.24 в 13:00