Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дърворезбата като спасение- история от Видин

7
Снимка: Нора Йоцова
Днешният брой на "Заедно" е за непобедимата сила на духа над материята. Ще ви заведа в дома на дърворезбар, който от 14 години е в инвалиден стол, но не престава да твори красота с длетото си.   

Любен Светославов Димитров от Видин е дипломиран агроном и научен сътрудник първа степен. Двадесет и пет години е работел като ръководител на Опитна станция по сортоизпитване във видинското село Капитановци. След операция на гръбнака, направена през 1997 година той е инвалидизиран първа степен с чужда помощ.

Любен отдавна се увличал по дърворезбата, но след като останал вкъщи, заради здравословните си проблеми, приема това като своята мисия на този свят. Той изработва рамки за снимки и гоблени, резбовани картини, приклади на пушки, бижута, характерните за видинския край печати за обредни хлябове, кръстове и икони. От 2003 година е почетен майстор по занаята "Художествена обработка на дърво". Има две самостоятелни изложби в историческия музей на Видин. Първата е през 2002 година, под наслов "Дух и материя", а втората- "Дух и материя 5 години по-късно", през 2007 г.

Любен Димитров със съпругата сиДърворезбарят е изработил три миниатюрни свещенически кръста, три напрестолни кръста, енклопии и шест домашни иконостаса. Първият напрестолен кръст Любен Димитров е дарил на Кръстова гора, чрез тогавашния Пловдивски владика Дядо Арсений. Вторият е дарен на кръщението на обичния му внук Любослав, който носи и неговото име, а третият кръст бе дарен на Троянския манастир чрез Величкия епископ Сионий, който гостува във Видин на 2 април.

"Цялата радост на живота е в творчеството. Да твориш значи да убиваш смъртта", казва носителят на Нобелова награда за литература френски писател Ромен Ролан. С тази мисъл започвам разговора с Любен Димитров. Докато разговаряме той държи в ръце снимките на първите си два напрестолни кръста. Ето какво разказва за това как е започнал да се занимава с дърворезба:

Снимка"Докато бях здрав, съм работил само като хоби, инцидентно. Просто така, през обедните почивки и като ме ядосваха началниците, подчинените ми. Почвах и бия, бия, бия с големия дървен чук. Тогава правех едри дърворезби, а сега правя само дребни работи. Когато се случи това нещастие с мен, започнах полека-лека да работя с дървото като трудотерапия. А когато вече се разболях, дърворезбата ми стана жизнена необходимост, за да минава времето и да не мисля... Имаме стари майстори, които трудно може човек да ги изкопира. От интернет избирам модели и композирам това, което искам да направя и след това започва голямото търсене на материали, защото няма, трудно се намира. С чимшир можеш да правиш каквото си искаш, реже се като восък."

Не мога да не попитам- каква е силата, която е насочила ръката на дърворезбаря към църковната тематика, към изображенията на светци и изработването на кръстове?

"Аз три пъти се връщам от оня свят. И когато се върнах от София, се оказа, че лекарите са ме зашили с разни забравени от тях операционни материали. Направиха ми втора операция и щом се върнах от нея се зарекох, че ще направя нещо за това чудодейно спасение и започнах домашния иконостас. След това започнах първия си напрестолен кръст и една кръщелница на Ванга подсказа на жена ми какво трябва да направим, за да оздравея. И така първият ми напрестолен кръст отиде в Кръстова гора."   

Майсторът е обикалял православни храмове из цялата страна, за да разгледа работата на старите майстори. За него "Св. Марина" в Пловдив е шедьовър, който едва ли ще бъде повторен някога отново. Видинските иконостаси в църквите също са уникални и е непонятно защо не се популяризират по света.

СнимкаДърворезбарят и верният другар в живота му - съпругата му Станка ми разказват с разтреперани от вълнение гласове и сълзи в очите как направените по поръчка икони на света Ана приличат изумително на жените, за които са изработени, без да са ги виждали никога. Или как дърворезбованите икони помагат на семейства да си имат деца. Поучителна за Любен Димитров е историята, когато по грешка поставил над Богородица кръст, който се изобразява само над Исус Христос и след като го махнал, очите на Божата майка и младенеца станали сини. Да, самото дърво е придобило син оттенък. Много емоционално ми показват снимките на изработените и раздадени вече произведения на изкуството. Снимките не са много, защото късно са се сетили да ги снимат. Целият дом на тези отдадени на изкуството хора е пълен с интересни екземпляри на дърворезба и картини. Като изображенията на св. Николай и св. Георги без коне, както сме свикнали да ги виждаме изографисани на иконите.

"С мръсни ръце, неизмит, не може да се работи. Другото- имам едно шишенце с миро, поръсвам дъската, прекръствам се и почвам. Докато обмислям какво ще правя, си заточвам длетата, които ще ползвам- дълго, дълго. И като направя нещо и гледам колко се радват хората на една Богородица, на един Христос- балсам за душата. И Рафаиловия кръст съм го направил с такъв душевен подем, с добро настроение. Творчеството помага на душата ми. Хич да не помага, поне човек си внушава, че помага и пак се чувства по-добре", изповядва се дърворезбарят.

Новото предизвикателство, което сам поставя пред себе си Любен Димитров е промяната на герба на Видин. За него старият символ на града от 1936 година е много по-идеен от днешния, който е създаден през 1995 година. В предишния герб се виждат много символи от Библията, а съвременният знак на Видин е изчистен от тях. Дори девизът под видинския герб, който сега е "Крепост и кръстопът", трябва да се смени със старото "На Дунава вечен страж".

Целият разказ за това как духът чрез творчеството може да победи материята чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Снимката на 31 юли 2024 година

Новият археологически сезон започва от утре в античния град Рациария край село Арчар. В продължение на три месеца екип от над 50 души ще проучва римските императорски терми, които са най-големите на територията на България. 400 000 лева са осигурени от Министерстовто на културата за 12-ия археологически сезон в Рациария. Парламентът прие..

публикувано на 31.07.24 в 17:55

Пожар изпепели 10 декара сухи треви край квартал „Кошарник"

Пожар горя днес край Монтана. Огънят е изпепели към 10 декара сухи треви и храсти между квартал „Кошарник" и гробищния парк.  Сигналът е подаден преди 12 часа. На място първоначално е изпратен един пожарен автомобил, а в последствие и още три. Близо 3 часа огнеборците са се борили с пламъците. Гробището е било силно обгазено, огънят не е..

публикувано на 31.07.24 в 17:35

Над 100 археолози ще участват в международна конференция във Видин

През септември Видин ще бъде домакин на Седмата международна конференция за римските дунавски провинции на тема „Граничен ландшафт по Дунав“. Подготовката за нея е в ход, обясни доц. д-р  Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при БАН, който е един от участниците.  "През август сме буквално в последния месец на организацията..

публикувано на 31.07.24 в 17:00

Археологическите разкопки в крепостта "Алмус" ще продължат през есента

През есента ще продължат редовните археологически разкопки на кастела "Алмус" в Лом. Това съобщи гл. асистент д-р Владислав Живков от Националния археологически институт с музей при БАН. "Предстои проучване на една ранна за Римската епоха постройка, която най-вероятно е била конюшня, датира се във втората половина на I век, части от нея са..

публикувано на 31.07.24 в 15:45

Заради жалба е спрян изборът на проектант за тунел под “Петрохан“

Комисията за защита на конкуренцията не допусна предварително изпълнение по обществената поръчка за избор на изпълнител за „Изработване на разширен идеен проект с извършване на пълни инженерно-геоложки проучвания и парцеларен план за скоростен път „Монтана-София“ с тунел под Петрохан“. Искането за предварително изпълнение е на Агенция "Пътна..

публикувано на 31.07.24 в 15:08

Разследват умишлен палеж на орехови насаждения в село Остров

Прокуратурата разследва умишлен палеж на 300 дка широколистана гора и 50 дка орехови насаждения край оряховското село Остров. Те са унищожени при пожар, който е горял в района преди два дни.  Пожарът е загасен от пожарникари, горски служители и доброволци от селото.  Ореховите дървета са собственост и се отглеждат от държавно-горско стопанство в..

публикувано на 31.07.24 в 12:56

350 декара гора засегната от пожара край село Калина

350 дка горски територии са засегнати от пожар във Видинско. В потушаването са участвали горски служители и пожарникари, съобщават от Северозападно държавно предприятие- Враца.   Два дни горските служители и пожарникарите са се борили с низов пожар. Той е възникнал  около 16.00 ч на 29 юли  в местността „Пчелина“ в землището на село Калина ...

публикувано на 31.07.24 в 12:46