Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Страданието извисява духа

"Душата на дете"- новата книга на Лора Цветанова

4
Лора Цветанова
Снимка: Нора Йоцова
На 23 април се отбелязва Световният ден на книгата и авторското право. Отбелязва се от 1996 година, с резолюция на 28-ата сесия Генералната конференция на Организацията за образование, наука и култура (ЮНЕСКО) от 15 ноември 1995 година. На тази дата се отбелязва годишнина от смъртта на британския поет и драматург Уилям Шекспир, на испанския писател Мигел де Сервантес и на перуанския писател и историк Инка Гарсиласо де ла Вега. От 2001 година, по инициатива на ЮНЕСКО, всяка година на тази дата се определя един град, който е Световна столица на книгата в продължение на една година. За 2015 година това е Инчеон, Република Корея.

23 април е избрала за представянето на новата си книга една млада писателка от Видин. Представянето ще бъде в детския отдел на Регионална библиотека "Михалаки Георгиев" в следващия четвъртък, от 16 часа. Издаването на новата стихосбирка "Душата на дете" бе и поводът да се срещнем с клиента на Центъра за социална рехабилитация и интеграция Лора Цветанова.
Снимка
Стихосбирката "Душата на дете" съдържа 81 стихотворения, които са събирани от около три месеца. Писателката подготвя вече следваща си книга. Тя ще бъде за най-малките читатели и ще съдържа приказки. Всички текстове са готови. Книгата съдържа 13 приказки.

"Увреждането не ми пречи да творя, защото когато пиша или съм сред приятели, аз буквално забравям това, което би могло да попречи на творчеството ми. Не е пречело до сега, няма да попречи и за в бъдеще. Аз се изразявам чрез писането и чрез всякакъв вид творчество, което могат да използват другите хора. По някакъв начин хората творят, за да открият себе си, да останат насаме със себе си, насаме с мислите си и да разберат повече за живота като цяло", обяснява Лора Цветанова.

Темата за творчеството на хората с увреждания в литературата е много обширна и интересна, защото те имат по-особено светоусещане. Много са примерите на такива творци и в българската литература.

"Първо искам да спомена Пенчо Слвейков, който е човек с увреждане. Славейков калява волята си и започва да гледа на страданието като на велик учител, който извисява духа. Искам да дам още един пример от българската литература- Дамян Дамянов. Той е изключителен лирик, сътворил шедьоври и оставил незаличима следа в българската любовна лирика. Още един пример на човек с увреждане в нашата литература е Гео Милев. Ненадминат и до днес. Един съвременен прозаик писател е Генко Изворски, член на Националното общо събрание на Съюза на слепите в България. Автор е на четири книги проза, публикувани в издатество "Български писател", разказва главният библиотекар в отдел "Заемна за възрастни" на видинската библиотека Тодор Младенов.

Всички теми от предаването "Едно" чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Снимката на 31 юли 2024 година

Новият археологически сезон започва от утре в античния град Рациария край село Арчар. В продължение на три месеца екип от над 50 души ще проучва римските императорски терми, които са най-големите на територията на България. 400 000 лева са осигурени от Министерстовто на културата за 12-ия археологически сезон в Рациария. Парламентът прие..

публикувано на 31.07.24 в 17:55

Пожар изпепели 10 декара сухи треви край квартал „Кошарник"

Пожар горя днес край Монтана. Огънят е изпепели към 10 декара сухи треви и храсти между квартал „Кошарник" и гробищния парк.  Сигналът е подаден преди 12 часа. На място първоначално е изпратен един пожарен автомобил, а в последствие и още три. Близо 3 часа огнеборците са се борили с пламъците. Гробището е било силно обгазено, огънят не е..

публикувано на 31.07.24 в 17:35

Над 100 археолози ще участват в международна конференция във Видин

През септември Видин ще бъде домакин на Седмата международна конференция за римските дунавски провинции на тема „Граничен ландшафт по Дунав“. Подготовката за нея е в ход, обясни доц. д-р  Здравко Димитров от Националния археологически институт с музей при БАН, който е един от участниците.  "През август сме буквално в последния месец на организацията..

публикувано на 31.07.24 в 17:00

Археологическите разкопки в крепостта "Алмус" ще продължат през есента

През есента ще продължат редовните археологически разкопки на кастела "Алмус" в Лом. Това съобщи гл. асистент д-р Владислав Живков от Националния археологически институт с музей при БАН. "Предстои проучване на една ранна за Римската епоха постройка, която най-вероятно е била конюшня, датира се във втората половина на I век, части от нея са..

публикувано на 31.07.24 в 15:45

Заради жалба е спрян изборът на проектант за тунел под “Петрохан“

Комисията за защита на конкуренцията не допусна предварително изпълнение по обществената поръчка за избор на изпълнител за „Изработване на разширен идеен проект с извършване на пълни инженерно-геоложки проучвания и парцеларен план за скоростен път „Монтана-София“ с тунел под Петрохан“. Искането за предварително изпълнение е на Агенция "Пътна..

публикувано на 31.07.24 в 15:08

Разследват умишлен палеж на орехови насаждения в село Остров

Прокуратурата разследва умишлен палеж на 300 дка широколистана гора и 50 дка орехови насаждения край оряховското село Остров. Те са унищожени при пожар, който е горял в района преди два дни.  Пожарът е загасен от пожарникари, горски служители и доброволци от селото.  Ореховите дървета са собственост и се отглеждат от държавно-горско стопанство в..

публикувано на 31.07.24 в 12:56

350 декара гора засегната от пожара край село Калина

350 дка горски територии са засегнати от пожар във Видинско. В потушаването са участвали горски служители и пожарникари, съобщават от Северозападно държавно предприятие- Враца.   Два дни горските служители и пожарникарите са се борили с низов пожар. Той е възникнал  около 16.00 ч на 29 юли  в местността „Пчелина“ в землището на село Калина ...

публикувано на 31.07.24 в 12:46