Атрактивната група „Ред хот чили пайпърс“ от Шотландия ще се срещне с българската публика на 11 май. Това е концертът, с който започва двадесетото издание на международния фестивал „Салон на изкуствата“, организиран от Националния дворец на културата. Остроумната игра на думи с наименованието на популярната американска рок банда добре „описва“ и чувството за хумор на гайдарската група, основана през 2002 г. в Шотландия. Освен характерния традиционен инструмент, тя включва китари, клавишни инструменти и барабани.
Както научихме от Петър Янев, той и Валя Балканска вече са имали възможност да участват в съвместни изпълнения с шотландски гайди. Това се е случило преди няколко години във Великобритания, по покана на кралския двор. Гласът на Валя Балканска и каба-гайдата на Петър Янев са звучали заедно с част от Кралския гвардейски духов оркестър в концерт, организиран от кралския двор на Великобритания. Какво включва участието на българските музиканти в програмата на 11 май разказва Петър Янев.
Искаме да направим среща на двете култури, на двете звучности – шотландската гайда в съчетание с песента и каба-гайдата от Родопите. По медиите постоянно пишат, че ще има някакво стълкновение, но това не е вярно. Мое дълбоко убеждение е, че този инструмент в различните му разновидности има общ корен. Мисля, че трябва да ги търсим при нашите предци по тези земи – траките. Според мен гайдата произлиза от тяхната култура, а след това се е разпространила из Европа. Хубавата музиката за мен е консонас, „заедност“. Ето това ще се опитаме да направим. Заедно с нас са гайдарите от фолклорна формация „Орфикус“, в която свирят изпълнители от прочутите „Сто каба-гайди“. Най-младият е на 14 г., най-възрастният – на 84 години. Ние участваме в едно-две неща, които те свирят. За тях сме подготвили „Хубава си, моя горо“ – песента е много популярна у нас, а и не е трудна за изпълнение от чужденци. Ние сме наследили огромно разнообразие от неравноделни размери, които достигат до 17-временни, невероятна мелодика, построена върху ладове (мелодични редици), характерни за Европа и макамите на Изтока. Трябва да се гордеем, че имаме най-богатия фолклор на света.