Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На 7 май отбелязваме Деня на радиото и телевизията

Симеон Флоров, телевизионен техник: "Навремето проверявахме телевизорите с юмрук за дефекти"

Снимка: Радио ВИДИН
На 7 май отбелязваме Деня на радиото и телевизията. Той е и професионален празник в Русия и България на всички, които работят в сферата. На този ден през 1895 г. Александър Попов представя своето ново откритие. Той демонстрира за първи път пред Руското физическо дружество в Санкт Петербург изобретения от него уред за предаване и приемане на електрически колебания на големи разстояния без проводник. Уредът, който представя, е устройство за приемане. Неговото основно предназначение, е да докаже свойствата на различните метални прахове в ролята им на детектори за наличие на електромагнитно поле (на радиовълни, или както тогава са наричани "електрически вълни", или "херцови" вълни), а не за комуникация.

В "Посоките на делника" правим разходка назад във времето- Лилия Димитрова разговаря с най-стария телевизионен техник във Видин- Симеон Флоров за това как са се сглобявали телевизорите навремето:

Снимка"В София в завода в работилницата оправяха телевизори от цяла България. Нас, техниците ни пращаха там на специализация. Ходихме и в производството, на конвейера имаше телевизори набодени, а зад всяка част имаше жена с поялник. Взима съпротивлението, запоява го на точното място и лентата продължава да се движи. Така накрая излиза "Опера"-та готова. Преди да я сглобят, обаче, слагат телевизора на една "друсачка", и която част не е запоена качествено, пада долу. Аз помагах в крайната проверка- слагаш телевизора и като го удариш с юмрук отгоре, ако не се получи линия или не изгасне, хайде готов е..."
- връща се в спомените си телевизионният техник.

СнимкаИ още спомени за радиото и телевизията по времето на бабите и дядовците ни. Вероятно повечето от вас си спомнят миналото, когато, за да се сдобиеш с някаква вещ, се налагаше да се редиш на дълга опашка, или да се запишеш в предварителен списък, защото, например, преди времето на демокрацията, покупката на цветен телевизор е било трудна работа. Въпреки че тв апаратите от онова време днес будят само снизходителни усмивки, тогава са били блян за много българи. Най-луксозните транзистори едно време са били съветските ВЕФ, което за онова време е било все едно притежаваш последен модел лаптоп.

"Радиото вкъщи свири денонощно. Първото ни през 1948-ма година беше немска марка, с грамофон. По телевизията гледам, по-скоро, слушам новините, но много-много не ми харесва какво чувам"- разказва възрастна видинчанка, с която разговаряхме в Крайдунавския парк.

Дядо Никола от Грамада е бил някога кинооператор, прожектирал е  местното кино по няколко ленти в седмицата. Там работел до 1972 година, докато не дошли телевизорите. Веселия Георгиева също е била кинооператор, но във Вършец.

Снимка"Към 300 телевизора имаше в Грамада и така филмите дойдоха в домовете. Всеки си гледа, няма да излиза, да се бута с хората в киното. Днешните български филми не ми харесват, не знам с какво искат да привлекат хората с тези неприлични сцени и насилие. Защо трябва да копираме лошото?! Едно време, като давахме чужди филми по киното, мислех, че в България никога няма да стане да се дрогират хората, а то какво стана..."- недоумяват пенсионираните кинооператори.

Заедно със Стефка Павлова попитахме и хората от Видинско какво мислят за радио и телевизионните предавания и какво още биха искали да чуват в ефира. Мненията от анкетата и още по темата може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56