Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Библиотекарите празнуват днес

6
Снимка: Радио Видин
Професията на библиотекаря е една от най-старите, съдейки от факта, че първата библиотека е построена през 7-ми век пр.н.е. от асирийския цар Ашурбанипал в древния град Ниневия, и която е по-стара с 400 години от световноизвестната Александрийска библиотека в Египет. Някога библиотекарите са били втори по ранг след владетеля, заради функцията им на пазители на информацията, която е актуална и днес.

В наши дни при споменаването на думата "библиотека", повечето хора си представят множество прашни стелажи, натъпкани със стари книги в тесни, сумрачни помещения, в които работят суховати, гледащи лошо библиотекарки, час по час напомнящи да се пази тишина.

СнимкаМного деен е екипът в Регионалната библиотека "Михалаки Георгиев" - Видин, в който преобладават млади, образовани и много позитивни хора.

"Търпение, внимание и отдаденост" - това, са най-важните качества на библиотекаря, казва завеждащият Детския отдел във видинската библиотека Адрияна Цветкова. От хранилища на книги, библиотеките се превръщат в привлекателни оживени центрове, които предлагат както печатна, така и виртуална информация- допълва още тя. По думите й децата предпочитат художествената литература, а в отдела разполагат с много нови заглавия.

"Библиотекарят е в услуга на обществото"
, категорична е Мануела Миткова, която работи от 6 години като част от екипа.

"Да си отворен към новостите на съвременното информационно общество" - това е нужно според нея, както и да си любознателен и винаги усмихнат, и ведър с читателите.

Библиотекарят в чуждоезиковата читалня към видинската библиотека Татяна Николова започва работа сред книгите и споделя, че с читателите е нужно да се подходи индивидуално и с много любов.

СнимкаПрез 2005 година е издаден летопис на библиотека "Михалаки Георгиев", подготвя се и негово продължение за периода от юни 2004 година до края на 2014-та. Той има съществен принос в обществения живот на Видин и областта.

На 1 април 1959 година видинската библиотека е обявена за окръжна методична библиотека, през 1984-та е  удостоена с орден първа степен "Кирил и Методий" за активна културно-просветна дейност, а три години по-късно е преименувана в универсална научна библиотека. След 2000 година библиотеката във Видин става регионална, разказва библиотекарят в отдел "Краезнание" Наталия Николова.

Продължението на летописа ще покаже съвременния облик на културната институция. Той е с много снимков материал и е предназначен за студенти, библиотечни специалисти и общественици.

Потърсихме коментар и от старшите в професията- Петко Котларски разговаря с главния библиотекар при Народно читалище "Просвета 1925 - Мездра" Павлинка Русева, като я попита наистина ли библиотеката в днешни дни остава място за учене през целия живот.

"Библиотеката в Мездра работи активно с децата читатели. Насочили сме се към тях, защото смятаме, че тук чрез света на книгите те могат да развиват своето въображение и знания. Стремим се да формираме трайни навици за четене през целия живот. Знае се, че всеки един от осем българи напуска образователната система без да придобие средно образование. Затова се смята, че библиотеките имат възможността да повишават грамотността чрез четенето. Работим и с друга категория- да привлечем по-възрастни хора да разширяват знанията си и да придобиват компетенции. Имаме и редовни потребители около 30-те, които сега карат вечерно училище..."- разказа бибилиотекарят.  

Народно читалище "Н. Й.Вапцаров-1924" в Криводол се включва в Националната библиотечна седмица. Инициативата започна днес с концерт по случай 70 години СОУ "Св. Св. Кирил и Методий" и 180 години образователно дело в Криводол. Още за професията си и любовта към книжните страници разговаряхме с Христина Кирилова, библиотекар от 33 години.  

"Още първия път, когато влязох в библиотека и усетих въздуха на книгите, си казах: "Това ще е, това е моят въздух." Вече 33 година работя само и единствено като библиотекар. Мястото, където работя, е моят живот. Знаете какво е заплащането на нашия труд, но това не ни спира да превърнем библиотеката в желано и привлекателно място"
- разказа Христина Кирилова.

Българската православна църква чества на 11 май Св. Св. Кирил и Методий. Денят на създателите на славянската азбука, бил отбелязван като църковен празник още преди XII век. Той се превръща и в Ден на библиотекаря.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59