Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трябва ли 16 годишните да гласуват?!

Снимка: Радио Видин
В обществено-политическия час в "Посоките на делника" този вторник говорим за това, трябва ли 16 годишните да гласуват. И ще отидат ли повече хора до урните, и няма ли да доведе това до съществен бонус за някоя политическа формация в България?

А иначе, младежите навършили 16 години, също да имат право на глас е предложение на депутат от ГЕРБ. Аргументите му са, че младите хора на тази възраст вече са достатъчно информирани и това би ги мотивирало да се интересуват повече от страната. Потърсихме за коментар политологът Владимир Иванов, който е и дългогодишен участник в правенето на избори, бил е член и председател на Районната избирателна комисия във Видин.

"Кой има право да избира е посочено в Конституцията. В чл. 42, ал. 1 е указано, че "гражданите, навършили 18 години, с изключение на поставените под запрещение и изтърпяващите наказание лишаване от свобода, имат право да избират държавни и местни органи, и да участват в допитвания до народа". Следователно, който има намерение да разшири кръга на избирателите с включването на граждани от 16 до 18 години трябва да си осигури и достатъчно число привърженици в парламента, за да постигне съответното изменение в основния закон. Обикновено в страните от Европейския съюз гражданите придобиват право да гласуват на 18 години. В Австрия тази долна граница е 16 навършени години. Можем да предположим, че целта на подкрепящите това предложение е разширяване електоралния потенциал сред най-младата група избиратели. Във Видинска област младите хора от 16 до 18 навършени години са около 1800 души. Това би представлявало 1,78 % от новия, увеличен брой избиратели, който би се получил след тяхното включване. Младите хора в България не се "радват" на особено внимание от властимащите. Те са съществена част от безработните и обезверени хора, живеещи в несигурност. Свидетели са на разминаване между думите и делата, и на задкулисие в политическия живот. Ето защо актуалните политически партии и техните идеи са интересна, но не са най-радостната тема за обсъждане сред младите хора.", коментира политологът Владимир Иванов.  

Какво би станало, ако дадем право на навършилите 16 години да гласуват?

"16 годишните не трябва да гласуват, те още не могат да разсъждават правилно на тази възраст...По-добре тинейджърите да гласуват, защото те имат мнение, гледат новини, отколкото ромите, на които им хвърлят пари и те отиват, и гласуват...Най-малко на 21 години трябва да могат да упражнят правото си на глас...", са част от отговорите в  анкетата на Пламен Коцев.

А всички сме наясно с това, че традиционно възрастовата група, която остава най-пасивна в изборния ден, са именно най-младите.

Разговаряхме и с народния представител от ГЕРБ Владимир Тошев, подкрепя ли той идеята на своя колега Георги Андонов.

"Интересна идея, той има своите аргументи, той също е много млад човек. Тази идея обаче е лично негова и не е обсъждана в партията. Личното ми мнение е, че това е конституционно недопустимо. А и не мисля, че все още е редно да задължаваме по този начин младите хора да участват активно в политическия живот. Нека да ги оставим да пораснат, да узреят и тогава да упражнят правото си на глас.", заяви Владимир Тошев.

Още за 16 годишните и гласуването чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45