Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кой как решава проблема с неправилното паркиране

Снимка: Полина Тодорова
В обществения час в "Посоките на делника" този вторник говорим за това, кой как решава проблема с неправилното паркиране - една тема с продължение. Преди месец глобата за паркиране на тротоари, зелени площи и детски площадки се увеличи 10 пъти - от 20 лв. на 200 лв.

Видинчанката Цветелина Милославова е решила своя проблем с неправилното паркиране. "Преди време спирахме колата пред блока, сега там има градинка, която поддържаме. Един от съседите обаче продължи да паркира автомобила си точно там. В продължение на година той минаваше през тревните площи на двата съседни входа, хората се възмущаваха. В крайна сметка наслагаха гуми и насадиха цветя. От съседния вход натрупаха камъни и клони, и по този начин показаха, че не им е приятно да се минава оттам. Аз реших да засадя едно борче, това обаче не помогна. Сега съм си сложила железни колчета, направила съм си оградка и така реших проблема с неправилното паркиране на съседа. По отношението на глобата за паркиране на тротоари, зелени площи и детски площадки, за обикновения гражданин и 50 лева са много. Тези, с големите автомобили S-класа, които си позволяват да спират неправилно, за тях и 200 лева са малко.", каза Цветелина Милославова.   

Слушател на на Радио Видин изрази мнението си по темата като каза, че "най-използваните зони за паркиране са уличните платна. Колите се нареждат в колонка покрай тротоара, по този начин ужасно стесняват платното и видимостта на пешеходците, особено по пресечките. Контрол никакъв".

Какво обаче констатират катаджиите?

"От 1 януари до 20 май тази година или за период от почти 5 месеца пътните полицаи са установили 296 нарушения на Закона за движение по пътищата, свързани с неправилно паркиране или престой. Служителите на реда са съставили 73 акта и са наложили 223 глоби по фиш.", заяви Лора Стефанова, говорител на видинската полиция.

От полицията допълват, че други 8 акта са съставени от служители на Районното управление на МВР във Видин, свързани с нарушения по Наредба №1 на Общинския съвет в частта за паркиране върху тревни площи, пешеходни алеи и т.н. Тези актове са изпратени във видинската община и следва кметът или упълномощено от него длъжностно лице да издаде наказателни постановления.

Ще помогнат ли по-високите глоби за решаване на проблема с безразборното паркиране в големите градове, Стефка Павлова попита кмета на Община Монтана Златко Живков. "За съжаление част от нашенците са свикнали, че като са тръгнали за централната градска част, трябва да спрат точно пред входа на банката. Този навик очевидно трябва да бъде позабравен. Естествено, когато има нарушения, трябва да има и глоби.", е мнението на монтанския кмет.  

Преди месец във Враца започна кампанията "Паркирал си неправилно! Помисли за мен!". Реализира се от Ученическия общински съвет в града. Председателят на Ученическия общински съвет Николай Николов съобщи пред Жоро Александров, че младежи лепят стикери по неправилно паркиралите коли на тротоари и зелени площи.

Още за това кой как решава проблема с неправилното паркиране чуйте в звуковия файл.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49