Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Кой как решава проблема с неправилното паркиране

Снимка: Полина Тодорова
В обществения час в "Посоките на делника" този вторник говорим за това, кой как решава проблема с неправилното паркиране - една тема с продължение. Преди месец глобата за паркиране на тротоари, зелени площи и детски площадки се увеличи 10 пъти - от 20 лв. на 200 лв.

Видинчанката Цветелина Милославова е решила своя проблем с неправилното паркиране. "Преди време спирахме колата пред блока, сега там има градинка, която поддържаме. Един от съседите обаче продължи да паркира автомобила си точно там. В продължение на година той минаваше през тревните площи на двата съседни входа, хората се възмущаваха. В крайна сметка наслагаха гуми и насадиха цветя. От съседния вход натрупаха камъни и клони, и по този начин показаха, че не им е приятно да се минава оттам. Аз реших да засадя едно борче, това обаче не помогна. Сега съм си сложила железни колчета, направила съм си оградка и така реших проблема с неправилното паркиране на съседа. По отношението на глобата за паркиране на тротоари, зелени площи и детски площадки, за обикновения гражданин и 50 лева са много. Тези, с големите автомобили S-класа, които си позволяват да спират неправилно, за тях и 200 лева са малко.", каза Цветелина Милославова.   

Слушател на на Радио Видин изрази мнението си по темата като каза, че "най-използваните зони за паркиране са уличните платна. Колите се нареждат в колонка покрай тротоара, по този начин ужасно стесняват платното и видимостта на пешеходците, особено по пресечките. Контрол никакъв".

Какво обаче констатират катаджиите?

"От 1 януари до 20 май тази година или за период от почти 5 месеца пътните полицаи са установили 296 нарушения на Закона за движение по пътищата, свързани с неправилно паркиране или престой. Служителите на реда са съставили 73 акта и са наложили 223 глоби по фиш.", заяви Лора Стефанова, говорител на видинската полиция.

От полицията допълват, че други 8 акта са съставени от служители на Районното управление на МВР във Видин, свързани с нарушения по Наредба №1 на Общинския съвет в частта за паркиране върху тревни площи, пешеходни алеи и т.н. Тези актове са изпратени във видинската община и следва кметът или упълномощено от него длъжностно лице да издаде наказателни постановления.

Ще помогнат ли по-високите глоби за решаване на проблема с безразборното паркиране в големите градове, Стефка Павлова попита кмета на Община Монтана Златко Живков. "За съжаление част от нашенците са свикнали, че като са тръгнали за централната градска част, трябва да спрат точно пред входа на банката. Този навик очевидно трябва да бъде позабравен. Естествено, когато има нарушения, трябва да има и глоби.", е мнението на монтанския кмет.  

Преди месец във Враца започна кампанията "Паркирал си неправилно! Помисли за мен!". Реализира се от Ученическия общински съвет в града. Председателят на Ученическия общински съвет Николай Николов съобщи пред Жоро Александров, че младежи лепят стикери по неправилно паркиралите коли на тротоари и зелени площи.

Още за това кой как решава проблема с неправилното паркиране чуйте в звуковия файл.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20