Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да променим ли Конституцията?!

Снимка: БГНЕС
В обществено-политическия час в "Посоките на делника" този вторник говорим за това, трябва ли да се промени Конституцията. Както стана ясно преди дни, комисия ще мъдри промените в основния ни закон. Това обаче по никакъв начин няма да засегне живота на обикновените граждани. Казват го хора от Видин с активна гражданска позиция:

"Конституцията не трябва да се пипа толкова често. Според мен това е едно отвличане на вниманието преди местните избори. Като са решили да правят промени, защо не се насочат и към намаляване броя на депутатите. Досега промените, общо взето, са за разширяване на демокрацията, но нищо не се усеща при нас - хората. Корупцията си съществува и сред съдебната, и сред изпълнителната власт. Те сега с тази промяна в Конституцията искат да си нагласят точните хора, да си извършат и в това отношение кадровите промени".

"Винаги има нужда от един по-съвършен основен закон, но Конституцията не би трябвало да търпи и много промени, тъй като това създава правна несигурност в обществото", е мнението на действащия юрист Пламен Стефанов, който е и председател на видинската адвокатска колегия.

През изминалата седмица парламентът гласува да бъде създадена временна комисия, която да работи по внесените от ГЕРБ, РБ, ПФ и 8 депутати от БДЦ предложения за промени в Конституцията. В срок от 7 дни от създаването й комисията трябва да предложи на Народното събрание правилата за обсъждане и приемане на законопроекта. Тя ще работи до приемането/отхвърлянето му.

"Този тип промени ме карат да съм особено внимателен, защото не съм убеден, че тези промени са от обсега на Обикновено народно събрание, което може да ги приеме. От чисто политически характер имам безпокойството, че се цели подмяна на персоналния състав на Висшия съдебен съвет. Управляващото мнозинство да избере от парламентарната квота хора, послушни нему, които да взимат кадрови решения, които са в тяхна полза. По този начин магистратите губят част от своята независимост", заяви пред Жоро Александров депутатът Явор Хайтов от БДЦ, който е и един от членовете на временната комисия.

Какви са разсъжденията на управляващите и опозицията за промените в Конституцията? Попитахме видинските народни представители Владимир Тошев от ГЕРБ и Филип Попов от БСП.

"Промените, които предлагаме ще бъдат подкрепени стабилно, за да можем да гарантираме на държавата в следващите години една устойчива реформа в съдебната система", заяви Владимир Тошев.

"Единственият проблем на управляващите, но който ще бъде разрешен, е завземането на съдебната власт. Конституцията е наш основен закон. Той не е локум, за да се разтяга според вкусовете на който и да е управляващ", каза Филип Попов.  

Докато слушахме видинските народни представители, на телефоните на Радио ВИДИН се обадиха слушатели, обединявайки се около това, че Конституцията първо трябва да се спазва преди да се променя.

От друга страна пък, защо наистина да няма промяна в Конституцията, но ако наистина това доведе до по-качествено правораздаване и по-добър достъп на хората до правосъдие.

Още за това, трябва ли да се промени Конституцията, чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20