Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да променим ли Конституцията?!

Снимка: БГНЕС
В обществено-политическия час в "Посоките на делника" този вторник говорим за това, трябва ли да се промени Конституцията. Както стана ясно преди дни, комисия ще мъдри промените в основния ни закон. Това обаче по никакъв начин няма да засегне живота на обикновените граждани. Казват го хора от Видин с активна гражданска позиция:

"Конституцията не трябва да се пипа толкова често. Според мен това е едно отвличане на вниманието преди местните избори. Като са решили да правят промени, защо не се насочат и към намаляване броя на депутатите. Досега промените, общо взето, са за разширяване на демокрацията, но нищо не се усеща при нас - хората. Корупцията си съществува и сред съдебната, и сред изпълнителната власт. Те сега с тази промяна в Конституцията искат да си нагласят точните хора, да си извършат и в това отношение кадровите промени".

"Винаги има нужда от един по-съвършен основен закон, но Конституцията не би трябвало да търпи и много промени, тъй като това създава правна несигурност в обществото", е мнението на действащия юрист Пламен Стефанов, който е и председател на видинската адвокатска колегия.

През изминалата седмица парламентът гласува да бъде създадена временна комисия, която да работи по внесените от ГЕРБ, РБ, ПФ и 8 депутати от БДЦ предложения за промени в Конституцията. В срок от 7 дни от създаването й комисията трябва да предложи на Народното събрание правилата за обсъждане и приемане на законопроекта. Тя ще работи до приемането/отхвърлянето му.

"Този тип промени ме карат да съм особено внимателен, защото не съм убеден, че тези промени са от обсега на Обикновено народно събрание, което може да ги приеме. От чисто политически характер имам безпокойството, че се цели подмяна на персоналния състав на Висшия съдебен съвет. Управляващото мнозинство да избере от парламентарната квота хора, послушни нему, които да взимат кадрови решения, които са в тяхна полза. По този начин магистратите губят част от своята независимост", заяви пред Жоро Александров депутатът Явор Хайтов от БДЦ, който е и един от членовете на временната комисия.

Какви са разсъжденията на управляващите и опозицията за промените в Конституцията? Попитахме видинските народни представители Владимир Тошев от ГЕРБ и Филип Попов от БСП.

"Промените, които предлагаме ще бъдат подкрепени стабилно, за да можем да гарантираме на държавата в следващите години една устойчива реформа в съдебната система", заяви Владимир Тошев.

"Единственият проблем на управляващите, но който ще бъде разрешен, е завземането на съдебната власт. Конституцията е наш основен закон. Той не е локум, за да се разтяга според вкусовете на който и да е управляващ", каза Филип Попов.  

Докато слушахме видинските народни представители, на телефоните на Радио ВИДИН се обадиха слушатели, обединявайки се около това, че Конституцията първо трябва да се спазва преди да се променя.

От друга страна пък, защо наистина да няма промяна в Конституцията, но ако наистина това доведе до по-качествено правораздаване и по-добър достъп на хората до правосъдие.

Още за това, трябва ли да се промени Конституцията, чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45