Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Успяват ли общините да привличат инвестиции и какво печелим от това

Нов парк с пари от Европа откриха преди дни във Враца
Снимка: Община Враца

Стратегия за инвестиции, съобразена с приоритетите за развитие на всеки един регион в България, разработва Министерството на икономиката и енергетиката. Това съобщи заместник министърът на икономиката Даниела Везиева през април на кръгла маса с участието на потенциални и реални инвеститори, представители на бизнеса от Северозападния район на планиране. Според нея общините трябва да са активни в насърчаване на инвестициите като прилагат разработени собствени мерки. Само усилията на Българската агенция за инвестиции не са достатъчни за привличане на средства, има нужда и от допълнително стимулиране и от местните управи. Какви са предвидените инвестиции в Северозападна България, обобщи Ани Цекова.

"Видин е най-слабо развитата в икономически план област в страната. Въпреки някои положителни тенденции през 2012 и 2013 г. състоянието на пазара на труда в областта остава критично, а доходите на домакинствата - ниски, сочи изследване на Института за пазарна икономика. От целия Северозападен район, най-апетитна за инвеститори е област Плевен."

От Видин към Белоградчик. Хората в този регион разчитат на туризма като отрасъл за привличането на свежи пари.

"Инвестициите в нашия регион са абсолютно важни за населението. Печели се във всяко едно отношение от преките инвестиции. За съжаление фирмите в нашия регион не могат да инвестират в човешки ресурси. А те са необходими за развитието на нашия регион. Въпреки всичко имаме преки инвестиции през последните години в спортни и туристически обекти на нашата територия" - каза кметът на общината Борис Николов пред сътрудника ни Иванка Петрова.

"Всички инвестиции в община Кула се отразяват положително върху благосъстоянието на хората, които живеят в нея. В крайна сметка те са определящ фактор за по-добрия живот на населението"- каза пред Христела Александрова кметът на Кула Владимир Владимиров.

ГрамадаВ Община Грамада работят усилено по пътната инфраструктура, както и по изграждането на паркове и детска градина. Анжела Каменова разговаря с кмета Николай Гергов.

"Стремим се да подобрим пътната инфраструктура в общината. Разработваме и проекти за новия програмен период, свързани с водоснабдяването. Административния капацитет, с който разполагаме не е достатъчен и се налага да използваме външна помощ. Доста е трудно да се справяме с изработването и реализацията на проекти в общината" - каза Николай Гергов.

В края на миналата седмица във Враца откриха уникален парк. Той е изграден по проект "Враца - привлекателно място за живеене" и е финансиран с пари от Европа, предаде сътрудникът ни Жоро Александров.

Новият парк във Враца, Снимка: Община Враца"Благодарение на Оперативна програма "Регионално развитие" Враца се превръща в едно наистина удобно и привлекателно място за живеене. Изградихме много паркове и детски площадки, които разпределихме в различните квартали на града. Хората определено са доволни. Помощта на Европейския съюз е безценна, но и общината ни помогна със сериозен финансов ресурс. Ползите остават единствено за врачани"
- каза заместник кметът на Община Враца по Европейска интеграция Красимира Георгиева.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20