Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Роберт Шуман – най-романтичният сред романтиците

Онова, което приковава вниманието при задълбочено четене на написаното от Шуман – лични дневници, автобиографични записки, кореспонденция, литературни и критически есета, е невероятната им наситеност на противоречиви щрихи – това е началото на увода към прекрасната книга на Андрей Букурещлиев за гениалния композитор. И по-нататък: И така, кой е Шуман? Той сам ни насочва, той, който толкова остро е усещал своята нееднозначност, олицетворена в Евзебий, Флорестан и Раро, техният помирител – Шуман е всички тях – това са някои от Давидсбюндлерите, създаденото от Шуман тайно сдружение – повече от тайно, защото, както той признава, то съществуваше само в ума на своя създател.
Шуман преминава като метеор през краткия си 46-годишен живот – така наситен на събития и творчество, сякаш е епоха. Всъщност, той Е епоха. Епоха, която започва със синовно преклонение пред волята на майката, която е избрала сигурна професия за сина си – и той става студент по право. Кратко студентстване и – признание, пълно с почит и любов към майката: пътят му ще е различен от професията на юриста. Следва мъчително избистряне, търсене на точното призвание сред бушуващите в надарената му природа страсти – слово или музика; пианист или композитор?
Последното сякаш съдбата сама решава: през пролетта на 1832 година ръката му се парализира и, въпреки отчаяните опити за лечение, единият пръст си остава в това състояние. Шуман няма да стане виртуоз. Светът печели гениален композитор.
Животът на Шуман преминава през периоди на душевни сривове и подем. Всеки от тях отбелязва и нов творчески изблик. Отделна епопея е безсмъртната любов на Роберт и Клара Вик и опитите на бащата Вик да пречи на единението на влюбените. Отново победа и творчески подем! И така – почти до края – в 1856 година.
Предаването няма да разказва хронологически биографията му. В него, наред с музика от Шуман – клавирна, симфонична, ораториална, ще прозвучат и цитати от книгата на Андрей Букурещлиев, щрихи към предлаганата музика.

14 юни, от 19.30 часа


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!