Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Когато си "малък" човек- история с фатален край

7
Снимка: Светослав Цветанов
Чувстват ли се като аутсайдери в живота и на какво могат да разчитат отпадналите от обществото хора, когато някой от тях се нуждае от здравна или полицейска помощ? Отговори на тези въпроси дадоха представители на местната и на държавна власт по време на посещението на наш екип в белослатинското село Алтимир, след сигнал на наши слушатели за съмнителната смърт на местен жител.

Сигналът бе за мистериозна смърт на работник във ферма в Алтимир, за която наш слушател се обади да съобщи. Той каза, че има опасност едно убийство да бъде прикрито, защото става въпрос за обикновен, неграмотен човек, без родители- човек, който не познава друг свят освен този във фермата и най-много в селската кръчма- с една дума- аутсайдер.

Обадиха се и други слушателите, които сигнализираха, че въпросният мъж е бил системно тормозен от друг работник във фермата, който е от малцинствата и накрая, след поредния побой, човекът просто не издържал и починал. Часове преди това е транспортиран в болницата в Бяла Слатина, а оттам поради тежкото му състояние и в тази във Враца, където пък видели, че не е здравно осигурен и побързали да си го върнат вкъщи, където на другия ден починал. За смъртта му съобщил неговият брат, с когото живеели във фермата.

Фермата в Алтимир"Обадих се на полицията, защото умишлено се прикрива убийство. Мъжът е бил пребит, а в болницата са отказали да го приемат, защото цял живот е работил без да има осигуровки"- каза слушател, пожелал анонимност от съображения за сигурност.

Кметът на селото, Благовест Благоев първоначално обясни , че мъжът е починал от естествена смърт и на следващия ден ще е погребението му, но на другия ден изведнъж и той бе изненадан, че тялото е взето за аутопсия във врачанската болница.

Алтимир е село на няколко километра от Бяла Слатина, а пътят към него е кошмарен и осеян с безброй дупки, запуснатите бедни селца и безкрайно тягостно чувство, което обхваща всеки, който не познава особеностите на този край- регион в Европейския съюз, напълно изпразнен от съдържание.

Стаята, в която е живял починалиятВ болницата в Бяла Слатина веднага се сетиха за човека и за тежкото състояние, в което се е намирал.

"Съобщението за смърт също не пристигна до мен, тъй като лицето е транспортирано за аутопсия във Враца"- такава бе официалната информация по случая от прокуриста на болницата, Николай Димов.

"Познавам въпросното починало лице. Случаят се изяснява. Не се наемам с коментар на причините за смъртта"
- разказа и кметът на селото Благовест Благоев по време на срещата ни.

Екипът ни се срещна с доста хора в селото, колеги на починалия и свидетели, които не пожелаха да бъдат записани.

"Получен е сигнал от брата на починалия. Няма следи от побой или някакво насилие"- заяви пък лаконично говорителят на областната дирекция на МВР във Враца Красимир Василев.

В крайна сметка още същата вечер, тялото е било върнато в селото и веднага погребано. На погребението, според хора от селото, са присъствали двама души.

СнимкаДали е така или не, дали в селото съществува страх да се говори по някои теми или не, дали някои от институциите неглижират подобни случаи или не, щом стане въпрос за подобни хора- това всеки за себе си ще прецени. Има ли страх сред тези малки общности, има ли междуетнически проблеми, обръщат ли достатъчно внимание държавните и местните чиновници в тези случаи- въпроси без отговори все още.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

След пет години една трета от работещите в болницата във Видин ще са пенсионери

Средната възраст на лекарите в страната е над 50 години, а в 13 области в страната, сред които и Видин, по данни на Българския лекарски съюз, над половината от лекарите са на повече от 61 години. Прогнозата е за тежка криза в здравеопазването след 10 години. Във Видин основната част от лекарите, добили специалност са в..

публикувано на 04.12.24 в 16:31

Над 1,6 млрд. лева годишно е ползата за България, ако влезе в Шенген

На 31 март тази година страната ни влезе в Шенген по въздух и вода, а следващата седмица - на 12 декември, се очаква решението на вътрешните министри на ЕС България и Румъния да влязат в общото Шенгенско пространство и по суша от 1 януари. Шенген представлява група от 29 европейски държави, които са премахнали граничния контрол помежду си. Почти..

публикувано на 03.12.24 в 12:08

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45