Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Местата за спорт на учениците- поддържат ли се и доколко са безопасни

Снимка: Радио ВИДИН

Колко средства отделят общините за подобряване на съществуващите физкултурни салони в училищата, изграждат ли се нови с европейско финансиране или пари от държавния бюджет? Безопасни ли са залите за спорт и предвижда ли се разкриване на нови центрове за ученици и младежи, завършили образованието си? Това са въпросите, на които търсим отговори днес в "Актуално" в "Посоките на делника".

Едно от най-големите видински училища- "Иван Вазов", в което учат над 800 деца, все още няма физкултурен салон. Преди години беше изготвен идеен проект за изграждането на зала в двора на учебното заведение, но необходимите за целта около 5 милиона лева така и не бяха осигурени.

Въпреки липсата на спортна база, отборът по лека атлетика на училището се класира за финалите на ученическите игри и преди дни зае престижното 6-о място в страната. Подготовката обаче е преминала трудно, защото Община Видин не само, че не е съдействала, а е създала редица пречки за подготовката на младите спортисти, разказа Ели Богомилова, старши учител по физкултура и спорт и водач на отбора.

"В училището не разполагаме с физкултурен салон. Налагаше ни се да ползваме закритата писта до стадиона. Състоянието на базата, обаче и там е покъртително. Организацията на общинските и областните първенства също е под всякаква критика. Процедурата по самата организация е доста тромава и липсва всякакъв диалог с представителите на "Спортни имоти" към Община Видин"- каза за Радио ВИДИН Ели Богомилова.

В община Мездра, поглеждайки регистъра за спортните имоти, обекти и съоръжения, можем веднага да заключим, че спортните площадки в училищата са в добро състояние и почти редовно поддържани, предаде сътрудникът ни там Петко Котларски. С два проекта са обновени спортните площадки и игрищата в СОУ "Иван Вазов" в Мездра. Бяха изградени и две нови спортни площадки, в близост до строящата се спортна зала в железничарския град. Всяко от училищата- СОУ "Иван Вазов", СОУ "Климент Охридски" в село Зверино и Основните училища "Христо Ботев" и "Св. Св. Кирил и Методий" в Мездра имат собствени салони в сравнително добро състояние. Не отлично, но достатъчно, за да могат  децата да ги използват без никакъв риск. Според директора на ОУ "Христо Ботев" Иван Иванчев с делегираните си бюджети, училищата трудно се справят с поддръжката и ремонтите на физкултурните салони, а помощ от Общината трудно може да се очаква:

"Спортната база в нашето училище не е на най-добро ниво. Абсурд е училището със своя делегиран бюджет да инвестира някакви сериозни средства в спортната база."

Община Козлодуй е активна по отношение на поддръжката на спортните и физкултурни съоръжения на нейната територия, съобщи сътрудникът ни Ния Паскалева. Построена е спортна площадка с изкуствена настилка срещу блок 32 в крайдунавския град, като средствата са общински. Построено е и хандбално игрище и трибуни за 300 зрители в село Гложене. В момента тече и строеж на стадион "Христо Ботев" в Козлодуй, финансиран от фонд "Земеделие", като предстои въвеждане в експлоатация до 30 декември 2015 година. На спортната зала е подменена и настилката на волейболното игрище на стойност 50 хиляди лева със средства от Общината.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20