Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Местата за спорт на учениците- поддържат ли се и доколко са безопасни

Снимка: Радио ВИДИН

Колко средства отделят общините за подобряване на съществуващите физкултурни салони в училищата, изграждат ли се нови с европейско финансиране или пари от държавния бюджет? Безопасни ли са залите за спорт и предвижда ли се разкриване на нови центрове за ученици и младежи, завършили образованието си? Това са въпросите, на които търсим отговори днес в "Актуално" в "Посоките на делника".

Едно от най-големите видински училища- "Иван Вазов", в което учат над 800 деца, все още няма физкултурен салон. Преди години беше изготвен идеен проект за изграждането на зала в двора на учебното заведение, но необходимите за целта около 5 милиона лева така и не бяха осигурени.

Въпреки липсата на спортна база, отборът по лека атлетика на училището се класира за финалите на ученическите игри и преди дни зае престижното 6-о място в страната. Подготовката обаче е преминала трудно, защото Община Видин не само, че не е съдействала, а е създала редица пречки за подготовката на младите спортисти, разказа Ели Богомилова, старши учител по физкултура и спорт и водач на отбора.

"В училището не разполагаме с физкултурен салон. Налагаше ни се да ползваме закритата писта до стадиона. Състоянието на базата, обаче и там е покъртително. Организацията на общинските и областните първенства също е под всякаква критика. Процедурата по самата организация е доста тромава и липсва всякакъв диалог с представителите на "Спортни имоти" към Община Видин"- каза за Радио ВИДИН Ели Богомилова.

В община Мездра, поглеждайки регистъра за спортните имоти, обекти и съоръжения, можем веднага да заключим, че спортните площадки в училищата са в добро състояние и почти редовно поддържани, предаде сътрудникът ни там Петко Котларски. С два проекта са обновени спортните площадки и игрищата в СОУ "Иван Вазов" в Мездра. Бяха изградени и две нови спортни площадки, в близост до строящата се спортна зала в железничарския град. Всяко от училищата- СОУ "Иван Вазов", СОУ "Климент Охридски" в село Зверино и Основните училища "Христо Ботев" и "Св. Св. Кирил и Методий" в Мездра имат собствени салони в сравнително добро състояние. Не отлично, но достатъчно, за да могат  децата да ги използват без никакъв риск. Според директора на ОУ "Христо Ботев" Иван Иванчев с делегираните си бюджети, училищата трудно се справят с поддръжката и ремонтите на физкултурните салони, а помощ от Общината трудно може да се очаква:

"Спортната база в нашето училище не е на най-добро ниво. Абсурд е училището със своя делегиран бюджет да инвестира някакви сериозни средства в спортната база."

Община Козлодуй е активна по отношение на поддръжката на спортните и физкултурни съоръжения на нейната територия, съобщи сътрудникът ни Ния Паскалева. Построена е спортна площадка с изкуствена настилка срещу блок 32 в крайдунавския град, като средствата са общински. Построено е и хандбално игрище и трибуни за 300 зрители в село Гложене. В момента тече и строеж на стадион "Христо Ботев" в Козлодуй, финансиран от фонд "Земеделие", като предстои въвеждане в експлоатация до 30 декември 2015 година. На спортната зала е подменена и настилката на волейболното игрище на стойност 50 хиляди лева със средства от Общината.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Долно Белотинци - с любов към младите и към футбола

Село Долно Белотинци е едно от 23 села в община Монтана. Намира се на 3 км от Монтана ,  този факт дава възможност хората от селото да съчетават живота на село с работата в града.  Селото е голямо и многолюдно.  Тук живеят много млади семейства, а техните деца учат в областния град Монтана. 116 са учениците, които всеки ден пътуват до..

публикувано на 03.05.24 в 12:05
Евелина Славкова

Евелина Славкова, "Тренд": Представянето в предизборната кампания ще е ключово за подредбата на партиите

Близо 10% е разликата между водещите политически сили според социологическите изследвания.  Въпреки политически наситения месец, който изпратихме, не се регистрира сериозна промяна в електоралните нагласи.  Какво ще предложи предизборната кампания?  Възможни ли са фундаментални промени в родната политика?  Седмица остава до официалния старт на..

публикувано на 02.05.24 в 10:05
Яница Петкова

Яница Петкова: Фундаменталната промяна идва от обществото, не от елита

Близо 10 % е разликата между водещите политически сили според социологическите изследвания.  Въпреки политически наситения месец, който изпратихме, не се регистрира сериозна промяна в електоралните нагласи.  Какво ще предложи предизборната кампания?  Възможни ли са фундаментални промени в родната политика?  Седмица остава до официалния..

публикувано на 02.05.24 в 10:00

Мит ли е днес българското трудолюбие?

Денят на труда и международната работническа солидарност се отбелязва ежегодно на 1 май. На тази дата много страни по света честват обществените и икономически постижения на работническото движение и търсенето на повече държавна защита за работещите по света, това е и ден на международното работническо движение и на левите движения...

публикувано на 01.05.24 в 10:45

Възможни ли са изненади на предстоящите избори?

23 партии и 11 коалиции са подали документи за участие в предсрочния парламентарен вот и евроизборите, които ще се проведат на 9 юни, съобщиха от Централната избирателна комисия. Броят им е значително по-голям от този на предишните парламентарни избори - през април миналата година. Тогава участваха общо 21 формации - с 13 по-малко от сега. Освен..

публикувано на 30.04.24 в 12:01

Конкурс търси решения как да спасим градската природа

Днес над 55% от хората на планетата живеят в градове, превръщайки градската среда в основен хабитат. Очаква се до 2050 г. този процент да се увеличи до 68%. България не прави изключение от тази тенденция. С бързото застрояване, бавното възстановяване и неуверените стъпки за приемане на устойчиви решения, природата в градовете все повече остава на..

публикувано на 29.04.24 в 16:59

Презастрояването в градовете и ролята на озеленяването

Населението на България основно е съсредоточено в градовете и това е тенденция от години. Градските територии особено силно се урбанизират, а това води до пренаселването им. Това, обаче, не върви ръка за ръка с устойчиво развитие на градовете. Презастроява се градската територия, но всички други комплекси на града изостават- обществено обслужване,..

публикувано на 29.04.24 в 16:37