Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще се избират ли мажоритарно всички депутати?!

Снимка: БГНЕС
В обществено-политическия час в "Посоките на делника" този вторник говорим за това дали ще се избират мажоритарно всички депутати.

През изминалата седмица Лютви Местан обяви, че ДПС ще предложи редакция на въпросите за референдума, като ще настоява българските граждани да бъдат попитани дали са съгласни всички 240 народни представители, а не само част от тях, да бъдат избирани мажоритарно, както предложи по-рано президентът Росен Плевнелиев. Може ли обаче това предложение да се осъществи? И дали, ако наистина се избират мажоритарно 240-те депутати, това няма да изкриви политическото представителство?

"Не мога да отговоря на въпроса какво означава кандидат да се избира мажоритарно. Първи пример- разделяме територията на българската държава на 240 едномандатни мажоритарни района и провеждаме избори. Английската система, въведена на територията на България. Гигантска реформа. Това не може да стане през следващите 10 години. Въвеждаме смесена избирателна система. Това е съвсем различно. Има и трети вариант. Няма нищо по-мажоритарно от преференциалния вот", каза на пресконференция във Видин евродепутатът от Реформаторския блок Светослав Малинов.

По темата попитахме и народния представител от БСП Филип Попов:

"Чист мажоритарен вот има във Франция. Лошото е, че при едни мажоритарни избори голяма част от българите ще останат непредставени, именно тези, които са гласували за загубилия кандидат. Няма да има баланс в Народното събрание. Мисля, че чистата мажоритарна система не е по-добра от пропорционалната."


Много се надяваме, ако все пак тази идея- всички депутати да се избират мажоритарно, мине, да не се получи: ние какво гласувахме, пък то какво излезе. А хората, хората от едно малко балканско селце в Северозападна България, какво мислят за изборите и за референдума?

"Това за референдума все още не го разбираме. Има време до изборите... Ще гласувам, да, а за партиите какво да говорим, то ние нямаме политически партии...Тези политици, все обещават..."

Още по темата за мажоритарния избор на 240-е депутати чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00