Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Започват Горещниците- какво знаем за тях

Снимка: Полина Тодорова

На 15, 16 и 17 юли се отбелязват християнските народни празници Горещници, предимно в Северна и в Западна България, но ритуали се извършват и в някои югозападни райони. В Северна България дните са известни съответно като Чурлига, Пърлига и Марина Огнена, а в Южна- Люта, Чурута и Опалена Мария. В Родопите и Странджа, както и по течението на реките Струма и Места, третият от дните се почита в чест на св. Марина като господарка на змиите.

Седмицата, в която се падат тези дати, се нарича Запалена или Опалена неделя. Астрономическите горещници се отбелязват на 28, 29 и 30 юли.

Попитахме хората какво знаят за Горещниците:

"Нищо не сме чули за Горещниците... Помня, че това са най-горещите дни в годината, но кога са точно, не знам... Горещниците са около Петровден по мои спомени."

Има ли ги тези празници и народни традиции в Северозападна България? Потърсихме за коментар Десислава Божидарова, етнограф във видинския исторически музей. Ани Цекова разговаря с нея.

"През месец юли са Горещниците. Изобщо празниците на огъня се отбелязват през този месец. Тези три дни дни, обаче са много специални и народът ни ги използва за предпазване от огъня. В тези дни не се работи, не се карат снопи от нивите, защото те ще се самозапалят. Толкова силна е била вярата на народа ни в тези дни. През първия ден огънят се загасява, а през третия- той се подновява. Самият ритуал представлява търкане на дърво в дърво, като този обичай се извършва от двама братя близнаци"- каза Десислава Божидарова.

Какво е всъщност огънят за всеки дом?

"Вярва се, че огънят е амулет на къщата. Той пази къщата от всичко лошо- болести, беди, природни бедствия. Счита се, че огънят се изхабява и той трябва да бъде подновен, за да има сила да предпазва семействата и добитъка от болести. С появата на електричеството, обаче, този обичай постепенно започва да изчезва. Огънят не се почита само на Горещниците. Почти няма обичай, в който огънят да не участва"- каза още по темата Десислава Божидарова.

Горещниците се празнуват най-много от ковачи, хлебари, калайджии и други, които работят с огън. Съществува вярване, че който се окъпе по време на Горещниците в лековити води, не се разболява през годината.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59