Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Да си платим, за да се пенсионираме- колко ще ни струва

Снимка: Радио ВИДИН

Както знаем вече няма краен срок за закупуване на недостигащ осигурителен стаж за пенсия. Регламентираният срок за това изтичаше тази година, но това ограничение бе отменено. Кандидат-пенсионерите могат да закупят недостигащите месеци или няколко години за придобиване право на пенсия, дори и да живеят в чужбина. Условието е държавата, в която пребивават, да има сключен международен договор в сферата на социалното осигуряване с България.

Предвижда се през следващите години възрастта и осигурителният стаж за пенсиониране да нарастват поетапно. Какво мислят по тази тема видинчани и готови ли са да извадят пари само и само, за да се пенсионират?

"Изобщо не се интересувам от пенсиониране в България. Работя с американска фирма и съм много доволен ... Бих си закупила, защото не знам дали няма да продължи да се увеличава възрастта за пенсиониране ... Нямам необходимите средства, но веднага бих си закупил трудов стаж. За съжаление едва преживявам с парите, които получавам като месечно възнаграждение"- казаха жителите на Видин в анкета на Пламен Коцев.

Възможностите за закупуване на трудов стаж разясни пред Десислава Андреева директорът на Териториалното поделение на НОИ в крайдунавския град Валентин Братков.

"Едната категория лица са тези, които са завършили висше или полувисше образование и могат да си закупят трудов стаж по всяко време. Другата категория са лицата без висше образование, като те могат да си закупят недостигащия им трудов стаж, но не повече от пет години, само след като изпълнят условията за придобиване право на пенсия за трета категория труд. Може да се закупи от един месец до пет години. Вноската за един месец е около 75 лева на месец или около 1 000 лева годишно"
- каза Валентин Братков дни преди да бъдат гласувани промените в Кодекса за социалното осигуряване.

Право на пенсия за осигурителен стаж и възраст се придобива при навършване на възраст 60 години и 10 месеца от жените и 63 години и 10 месеца от мъжете и осигурителен стаж 35 години и два месеца за жените и 38 години и два месеца за мъжете. Това стана с приемането на второ четене на текстове от промените в Кодекса за социалното осигуряване. От 31 декември 2016 г. възрастта се увеличава от първия ден на всяка следваща календарна година, като за жените до 31 декември 2029 г. възрастта се увеличава с по два месеца за всяка календарна година, а от 1 януари 2030 г. - с по три месеца за всяка календарна година до достигане на 65-годишна възраст. За мъжете до 31 декември 2017 г. възрастта се увеличава с два месеца, а от 1 януари 2018 г. - с по един месец за всяка календарна година до достигане на 65-годишна възраст.

От 31 декември 2016 г. осигурителният стаж се увеличава от първия ден на всяка следваща календарна година с по два месеца до достигане на осигурителен стаж 37 години за жените и 40 години за мъжете. В случай, че лицата нямат право на пенсия за осигурителен стаж и възраст, до 31 декември 2016 г. те придобиват право на пенсия при навършване на възраст 65 години и 10 месеца за жените и мъжете и най-малко 15 години действителен осигурителен стаж, решиха още депутатите. От 31 декември 2016 г. възрастта се увеличава от първия ден на всяка следваща календарна година с по два месеца до достигане на 67-годишна възраст.

Хората, които имат изискуемия осигурителен стаж могат по тяхно желание да се пенсионират до една година по-рано от изискваната от закона възраст. Пенсията се отпуска от датата на заявлението и се изплаща в намален размер пожизнено.

Депутатите одобриха окончателно плавния ръст и на осигуровките, както и въвеждането на многократен избор дали човек да се осигурява и в частен фонд или да прави вноски само в държавното осигуряване. Осигуровката за пенсия ще се увеличи с 1 процентен пункт от 2017-та и с още един пункт - от 2018 година.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45