Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трябва ли ни референдум с "орязани въпроси"?!

Снимка: БГНЕС
В обществено-политическия час в "Посоките на делника" този вторник говорим, трябва ли ни референдум с "орязани въпроси". Знаете, широко пропагандираният от президента референдум за изборното законодателство се провали. Националното допитване за изборните правила тази есен ще бъде само с един въпрос- дали да се въведе електронно гласуване. Депутатите отхвърлиха другите два въпроса, предложени от държавния глава. Президентът предлагаше референдумът да бъде по три въпроса: "Подкрепяте ли част от народните представители да се избират мажоритарно"; "Подкрепяте ли въвеждането на задължително гласуване на изборите и националните референдуми"; "Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път при произвеждане на изборите и референдумите".

Различно оформени между отделните политически сили мнозинства обаче на практика бламираха държавния глава и оставиха от трите предлагани от него въпроса само единия, при това най-безобидния- за електронното гласуване.

"Моето мнение е, че така поставените въпроси не бяха достатъчно добре рекламирани. Много често се задава въпросът, бламиран ли е президентът. Не е бламиран- нека да не бъдем крайни, макар и само едно от трите му предложения да беше прието", заяви пред Жоро Александров народният представител от Български демократичен център от Врачанския регион Явор Хайтов.

Разговаряхме и с Петър Кичашки, който е директор на Института за модерна политика:

"Това, което се случи с референдума на Росен Плевнелиев е еманация на факта, че Реформаторският блок и средите около тях са претърпели към днешна дата много тежък политически фалит. На практика гласовете на Реформаторсия блок бяха тези, които в голямата си степен обърнаха мача и направиха два от трите въпроса на референдума да бъдат отхвърлени. Референдумът падна жертва на дребни политически страсти и партийни игри."


Попитахме и двама видинчани-пенсионери с активна гражданска позиция какво мислят, трябва ли ни референдум с "орязани въпроси".

"Въобще не ни трябва такъв референдум, добре че го направиха в едно с местните избори, за да не харчим повече пари. Референдумите трябва да са подбрани, такива, че да се харесат на целия народ, а не да са за част от хората. Остана въпросът само за електронното гласуване, защото как ще гласуват депутатите за собственото си уволнение."


Иначе Народното събрание е във ваканция. Следващият работен ден на депутатите е 2 септември. През септември предстои кампания, а през октомври- местни избори и референдум.

Още по темата чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45