Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"За" и "против" принудителното пенсиониране

Снимка: РАДИО ВИДИН
В обществено-политическия час в "Посоките на делника" този вторник говорим за принудителното пенсиониране. Хората, навършили пенсионна възраст, вече не могат да избират дали да останат на работа или не, това се решава от работодателя. Това предложение на БСП бе одобрено от Народното събрание, преди депутатите да излязат във ваканция.

Разговаряхме с видинския народен представител от левицата- Филип Попов.

"Не говорим за принудително пенсиониране, а за една възможност. При липсата на икономика в страната, при липсата на работни места, особено за младите хора, нормално е тези по-възрастни хора, които са навършили своята пенсионна възраст, да могат да се пенсионират при желание на работодателя. В приемната ми във Видин, основният въпрос, с който гражданите се обръщат към мен, е да търсят работа, по-възрастните не за себе си, а за своите деца и внуци"
, заяви депутатът.

От синдикатите обаче са на съвсем друго мнение, те напомнят за минусите.

"Тази промяна по своята същност е дискриминация чрез закона, което, според нас, влиза в противоречие не само с Конституцията, но и с европейски стандарти, отразени в съответните директиви на Европейския съюз"
, каза Деница Нитова, председател на КНСБ-Враца.  

До 2012 г. и законът изискваше бизнесът да освобождава служители, ако имат възраст и стаж за пенсия. Тогава управляващите промениха нормативната база, а сега промениха мнението си.

Николай Цветков от Видин е собственик на фирма за автокранове. Казва, че възрастните хора трудно възприемат условията за работа и издържат на това натоварване, което е съвременният ритъм на ежедневието.

"Тези хора по-добре да намерят други начини за препитание, но не и да се занимават с отговорна и сложна работа. Един кранист не може да бъде в пенсионна възраст и да приема сигналите, и да върши същото като един по-млад негов колега, да речем"
, е мнението на видинския работодател.

И още един представител на бизнеса, Ивайло Йорданов от монтанската община Вършец- има цех за производство на екобрикети и овцеферма.

"Принудителното пенсиониране ще освободи някакви работни места, които би трябвало да се заемат от млади хора, но на практика това ще стане трудно. Аз, като работодател, предпочитам да ми остане на работа човекът, който е обучен, квалифициран за определената работа, а не да наемам човек, който не знам какви качества ще развие. Трагично е положението с квалификацията на младежта- абсолютна безотговорност. Съмнявам се в успешното прилагане на тази мярка", каза пред Ани Цекова работодателят.

Какво мислят по въпроса хората в пред и след пенсионна възраст?

На Наташа Димитрова от Видин, която е учител по химия, й остават две години до пенсия.

"Смятам, че това е правилно, защото има много безработни- млади хора, които би трябвало да заемат съответно освободените места, а този, който е навършил годините и трудовия стаж, да се оттегли достойно. Една от най-уязвимите професии за в бъдеще е учителската. Това може би ще е професията с най-голям дефицит и колеги, които биха желали да поработят след пенсиониране, предполагам, че ще имат възможност"
, е мнението на учителката с 33-годишен стаж.  

Що се отнася до най-младите, които са и най-безгрижни, те не знаят колко пенсионни реформи им предстоят.

Още по темата "за" и "против" принудителното пенсиониране чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20