Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как се грижим за средищата на българската духовност и култура- читалищата

Снимка: Пламен Генчев

Във Враца могат да се похвалят с добро състояние на сградата на най-голямото читалище в региона. Сътрудникът ни Жоро Александров разговаря с Иванка Караиванова, председател на настоятелството на Народно читалище "Развитие 1869".

"Цяло лято работехме по ремонта на читалището ни. Спечелихме проект в началото на годината и срещнахме одобрението на Общината и кмета. В близките дни ще направим и тържествено освещаване на обновената сграда. Предстои откриването на есенния сезон в различните школи на читалището"
- каза Иванка Караиванова.

Читалището в Белоградчик е едно от най-старите в района. Създадено е през 1893 година под името "Пчела". В началото на миналия месец започна мащабен ремонт за над 2 милиона лева на сградата на културното средище, което днес се нарича "Развитие".

Читалището в Белоградчик"Читалището се финансира с целева субсидия от националния бюджет. Работим в изключително добър синхрон с Община Белоградчик. По проекта, по който работим, ще бъде извършен цялостен ремонт в различните помещения на читалището. В момента тече цялостен ремонт на покрива, а предстои и ремонт на парната инсталация"- каза пред сътрудника ни Иванка Петрова заместник кметът на Община Белоградчик Росен Младенов.

На територията на община Мездра функционират 21 народни читалища, предаде сътрудникът ни Петко Котларски. Те изпитват финансови затруднения, тъй като средствата, осигурени от държавния бюджет, стигат само за заплати и осигуровки на работещите. Въпреки това, през последните години няма нито един закрит самодеен колектив, те работят на пълни обороти и всяка година печелят награди на национални и международни фестивали. Въпреки че Община Мездра изпитва финансови затруднения, тя продължава да подпомага народните читалища, допълва Петко Котларски.

Селата в Северозападна България постепенно обезлюдяват, а поддръжката на читалищните сгради става все по-трудна. Това обясни пред Христела Александрова кметът на Община Кула Владимир Владимиров.

"В нашата община читалищната дейност е доста добре развита. Кулското читалище винаги се включва в културните прояви, които организираме. За съжаление, читалищните сгради са огромни и това ги прави доста трудни за поддръжка. В нашето читалище са изпълнени частично някои от мерките по "енергийна ефективност", но има още какво да се желае"
- каза Владимир Владимиров.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05