Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Гербът и детският отбор по хандбал са гордостта на село Гложене

5
Снимка: Светослав Цветанов
Гложене е село в община Козлодуй. Името произлиза от растението глог, тъй като преди е било често срещано в селото.  На 20 февруари 1970 г. Гложене е слято със съседното селище от градски тип Букьовци, образувайки град Мизия. Селото остава квартал на града до 1 януари 1978 г., когато е обособено отново като самостоятелно населено място. Днешните жители са около 2800. Пред Йорданка Петрова те разказаха за своите проблеми и изискванията, които имат към кмета си, а те са: да се работи повече за облагородяване на центъра и градинките в селото, както и за занемарените му улици. Друг проблем, който тревожи хората са домовите кражби.

"Няма работа, младежта отива по чужбина, остават празни къщи, после крадат от тях. Работа трябва за хората. Кой знае дали нещо в селото ще се промени и след 20 години, няма оправия. Роми върлуват навсякъде, когато си пожелаят по центъра, крадат от домовете. Към кметството има включена охрана от СОТ, горе-долу веднага реагират дежурните. Друг проблем са ни улиците, разбити стоят. Центърът също не е добре, детските площадки имат нужда от ремонт"- оплакаха се хората от селото.

СнимкаКмет на Гложене втори мандат е Петко Петков. Признава, че не е успял да свърши много заради ограничените средства, отпускани на кметството от община Козлодуй, а всичко, което имат като инфраструктура е наследено от времето на социализма. Тогава са бетонирани улиците, построено е кметството, направена е дори ритуална зала. Тя обаче стои празна и заключена днес, защото младите хора не се женят.

"Всичко има нужда от ремонт, улиците са правени преди 30 години, покрай АЕЦ-а са направени навремето. Кметството е строено 1986 година и ритуалната зала е оттогава, но хората не се женят. Бизнесът в селото е силно ограничен- двама правят хляб, един иска да прави дърводелски цех, вървят магазинчетата и кръчмите само"- разказа Петко Петков.
 
Кметът на Гложене се хвали със спортната площадка с изкуствено покритие, завършена наскоро с финанси от държавното предприятие "Радиоактивни отпадъци". Съоръжението е пригодено за баскетбол и волейбол, тенис на корт има две съблекални и места за 100 зрители. Гордост за Гложене е и местният детски отбор по хандбал. Имат и герб, символите в който са избрани от кмета- лъвът, глогът, на който селото е кръстено, река Огоста и житният клас.

"Нямахме герб, затова реших да избера символите. Лъвът е там, да речем, защото сме смели"- поясни кметът.

Целия разговор с кмета Петко Петков и хората от Гложене може да чуете в звуковия файл.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03