Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изборни неволи във вота наесен

Снимка: Радио ВИДИН Архив
В "Нашата тема" днес говорим за местните избори, които предстоят наесен и проблемите, които могат да възникнат в изборния процес. На 25 октомври ще гласуваме за общински кметове, общински съветници, кметове на кметства, в референдума ще отговаряме на въпроса: "Подкрепяте ли да може да се гласува и дистанционно по електронен път?". От Централната избирателна комисия (ЦИК) информират, че техническият образец и защитата на бюлетините ще бъдат утвърдени в срок до 30 дни преди изборите. Бюлетините са бели, изработени от плътна непрозрачна хартия, която не позволява да се разкрива тайната на гласуването, с поредни номера и имат полиграфическа защита. Подреждат се в кочан по 100. При откъсване върху бюлетината и върху кочана трябва да остава един и същ номер, който се сравнява от избирателната комисия след попълване на бюлетината и преди пускането й в избирателната кутия.

След като първо е отбелязал своя вот в квадратчето (за избраната партия или коалиция), избирателят може, ако желае, да постави в кръгчето с номера, с който е регистриран избраният от него кандидат от съответната листа, знак "Х" или "V", който показва неговото предпочитание (преференция).  

Тук е редно да говорим и за проблемите, които могат да възникнат в изборния ден. Проверката ни е в община Димово. В седем населени места там ще има избори наесен. Приблизителният брой на избирателите е около 5 300, съобщиха от общинската администрация. Ориентират ли се хората с преференциите и къде най-често грешат, когато гласуват, попитахме жители в град Димово.

"Гласуването с преференции не ни затруднява, ние сме съвременни хора. Но електронното гласуване не е за нас, бабите. Да свиеш листчето с бюлетината, да го пуснеш в кутията- това е истината... Гласувам редовно, бързо се ориентирам, но проблемът е, че се плаща на изборите, да гласуваш. По-добре да вземеш някой лев, знам, че не е хубаво, но е истина... Важно е да се гласува, иначе ако не гласуваш, гласа ти го взима който иска..."-
смятат хората в Димово.

1 185 повече ще бъдат избраните кметове на кметства на изборите на 25 октомври, в сравнение с вота през 2011 г. Причината - преди 4 години право да избират сами кмет имаха населените места с над 350 жители, но с последните промени в Изборния кодекс прагът вече е 100 жители.

200 души от димовското село Извор също ще си избират нов кмет. Избори там не е имало от преди 2011 година. Изборите 2 в 1 ще объркат бабите и дядовците от селото, които са на средна възраст над 70-те. В това е убеден сегашният кметски наместник Митко Николов.

"Не знам как ще се справят старите хора с толкова бюлетини, ще имаме 4- кмет на кметство, кмет на община, общински съветници и референдума. Референдума особено не ги интересува. С толкова много бюлетини ще се объркат. Например, ако бабата отговори на въпроса на референдума и сложи бюлетината в другия плик с изборните бюлетини, дали ще се зачита. Би трябвало, ако са попълнени правилно, всички да се зачитат като валидни"- смята Митко Николов.

На изборите през есента в село Извор, община Димово, ще могат отново да гласуват за кметски управник. Но повечето местни смятат, че избори в малките села не са нужни, защото битката за кметския пост често води до конфликти между тях. Други пък искат да ги управлява човек от селото.

"Нека кметът да е назначаем, иначе партии ще се борят за пари... Моето мнение е, че там, където се назначават кметски наместници, са подчиняеми. А ако си го избираме, би трябвало да се подчинява на хората, които са го избрали. Това е по-добрата форма за управление. В изборния ден гласоподавателите няма да се объркат с бюлетините, ако им се поясни. Вярно е, че бабите не виждат, пишат извън квадратчето, има и неграмотни, не знае нито номер 5 къде е, нито номер 15, какви преференции"- отговориха хората от село Извор.

Още по темата за гласуването в предстоящите местни избори може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59