Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Независими ли сме като държава и като личности?!

Снимка: Радио Видин
Наистина ли сме независими като държава и като личности. За това говорим в "Посоките на делника" на 22 септември, когато България чества своята независимост.

Годината е 1908, когато в църквата "Св. 40 мъченици" правителството на Александър Малинов обявява независимостта на страната спрямо Османската империя. Поражда ли обаче тази голяма дата празнични емоции? Свързахме се по телефона с Юлий Йорданов, журналист, краевед, добре познат на нашата общественост в Северозападна България като ревностен изследовател и ценител на истинската история, като враг на белите петна в нея.
"Независимостта на България е официален празник, който би трябвало да бъде национален. А що се отнася до това, че някои го ползват само като почивни дни, то е въпрос на организация и вината трябва да търсим в самите себе си. Ние не можем да оценим какво точно означава тази независимост. Според мен, независимостта е едно състояние на духа. Ако не беше извършен този акт от цар Фердинанд и от тогавашния министър- председател Малинов, България никога нямаше да бъде призната като свободна държава. Българинът е копнеел да бъде независим толкова много векове. В днешно време личността е поставена на сянка. Тази личност е убита от обстоятелството, че трябва да оцелява.", каза Юлий Йорданов.

Попитахме и някои наши представители на законодателната и местната власт от Северозападна България, наистина ли сме независими като държава и като личности.
"Зависими сме, за голямо съжаление, малък народ и малка държава- няма начин да не е зависима...Независимостта на българина- това е само едно илюзорно название, ние сме тотално унищожени...Трябва да имаме вътрешното усещане и самочувствие, че сме независима държава...Всеки човек слага рамките на своята независимост, а по отношение на държавата- трябва да се стремим към по-голяма независимост."

Откритият паметник на опълченци в Криводол; снимка: Жоро АлександровНаистина ли сме независими като държава и като личности? И считаме ли за нужно да отбелязваме бележитите дати в нашата история. Точно на днешния ден във врачанската община Криводол откриха паметник на опълченци, защитавали България по време на Руско-турската освободителна война от 1877-1878 г. "Монументът е построен с дарения на признателните потомци. Освен откриването на паметника, в града имаше и прояви, с които отбелязахме Независимостта на България.", каза Христина Кръстева, главен библиотекар в Народно читалище "Никола Вапцаров 1924".

Нужно е наистина да отпразнуваме подобаващо една от най-блестящите дипломатически акции в най-новата ни история. Нищо, че някои историци и патриоти ни казват, че винаги сме били на страната на губещите. Пламен Коцев записа мнението на видинчани, наистина ли сме независими като държава и като личности.

"В никакъв случай не сме независими. То е ясно от всичко, което се случва в политиката ни- външна, вътрешна и т.н... За празнуване- празнуваме, но по същество- къде ни е единността?"

И две слушателски мнения по повод Независимостта: "Независими сме само в мечтите си, но за тях остава все по-малко време- трябва да оцеляваме." и "Никога няма да бъдем независими и днес е празник на тази независимост."

Все пак можем да се опитаме да почетем днешния празник искрено и истински, защото 22 септември е една от малкото дати, в която заслуга за развитието на България има най-вече дипломацията.

Още по темата, наистина ли сме независими като държава и като личности чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03

Георги Дамяново: Мечтата на кмета Нина Петкова за туризъм и развитие на селото

Гостуваме на село Георги Дамяново , част от най-малката община в oбласт Монтана , която има 13 населени места, като общинският център е село Георги Дамяново. Селото се намира в живописен регион. Нина Петкова е кмет на община Георги Дамяново и е млад човек, който има желание и мотивация да развива района. Тя ни разказа повече за селото,  за..

публикувано на 27.12.24 в 13:12

Радио ВИДИН отвътре

Основният закон в журналистиката е, че тя е свързана с резултат. Нейната цел е да влияе на общността и общество по най-прогресивния начин . Преди 40 години, а може би и повече, Радой Ралин в типичния си откровен и неудобен стил ни каза, че " когато журналистиката стане ялова, ражда сензации ". Вече 15 години обаче Радио ВИДИН е непоклатим..

публикувано на 26.12.24 в 10:05

На Коледа - за духовния смисъл на Рождество

Няма единна формула, която да ни прави по-щастливи на Рождество. Въпреки, че всички се опитваме да бъдем позитивни, изпълнението на тази задача, се оказва доста трудно. Когато сами преценим нивото си на щастие, ще открием, че не сме съвсем доволни от резултата. Как обаче да сме по- щастливи на празника? Има ли нещо, което очакваме с..

публикувано на 25.12.24 в 10:45