Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Независими ли сме като държава и като личности?!

Снимка: Радио Видин
Наистина ли сме независими като държава и като личности. За това говорим в "Посоките на делника" на 22 септември, когато България чества своята независимост.

Годината е 1908, когато в църквата "Св. 40 мъченици" правителството на Александър Малинов обявява независимостта на страната спрямо Османската империя. Поражда ли обаче тази голяма дата празнични емоции? Свързахме се по телефона с Юлий Йорданов, журналист, краевед, добре познат на нашата общественост в Северозападна България като ревностен изследовател и ценител на истинската история, като враг на белите петна в нея.
"Независимостта на България е официален празник, който би трябвало да бъде национален. А що се отнася до това, че някои го ползват само като почивни дни, то е въпрос на организация и вината трябва да търсим в самите себе си. Ние не можем да оценим какво точно означава тази независимост. Според мен, независимостта е едно състояние на духа. Ако не беше извършен този акт от цар Фердинанд и от тогавашния министър- председател Малинов, България никога нямаше да бъде призната като свободна държава. Българинът е копнеел да бъде независим толкова много векове. В днешно време личността е поставена на сянка. Тази личност е убита от обстоятелството, че трябва да оцелява.", каза Юлий Йорданов.

Попитахме и някои наши представители на законодателната и местната власт от Северозападна България, наистина ли сме независими като държава и като личности.
"Зависими сме, за голямо съжаление, малък народ и малка държава- няма начин да не е зависима...Независимостта на българина- това е само едно илюзорно название, ние сме тотално унищожени...Трябва да имаме вътрешното усещане и самочувствие, че сме независима държава...Всеки човек слага рамките на своята независимост, а по отношение на държавата- трябва да се стремим към по-голяма независимост."

Откритият паметник на опълченци в Криводол; снимка: Жоро АлександровНаистина ли сме независими като държава и като личности? И считаме ли за нужно да отбелязваме бележитите дати в нашата история. Точно на днешния ден във врачанската община Криводол откриха паметник на опълченци, защитавали България по време на Руско-турската освободителна война от 1877-1878 г. "Монументът е построен с дарения на признателните потомци. Освен откриването на паметника, в града имаше и прояви, с които отбелязахме Независимостта на България.", каза Христина Кръстева, главен библиотекар в Народно читалище "Никола Вапцаров 1924".

Нужно е наистина да отпразнуваме подобаващо една от най-блестящите дипломатически акции в най-новата ни история. Нищо, че някои историци и патриоти ни казват, че винаги сме били на страната на губещите. Пламен Коцев записа мнението на видинчани, наистина ли сме независими като държава и като личности.

"В никакъв случай не сме независими. То е ясно от всичко, което се случва в политиката ни- външна, вътрешна и т.н... За празнуване- празнуваме, но по същество- къде ни е единността?"

И две слушателски мнения по повод Независимостта: "Независими сме само в мечтите си, но за тях остава все по-малко време- трябва да оцеляваме." и "Никога няма да бъдем независими и днес е празник на тази независимост."

Все пак можем да се опитаме да почетем днешния празник искрено и истински, защото 22 септември е една от малкото дати, в която заслуга за развитието на България има най-вече дипломацията.

Още по темата, наистина ли сме независими като държава и като личности чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20