Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Успешните кметове на Монтана

Снимка: Радио ВИДИН
Със старта на предизборната кампания за местна власт, в "Посоките на делника" обръщаме поглед назад във времето, за да научим кои са били успешните и предприемчиви кметове.

Несъмнено, от значение за успеха на общинските дела е личността и ролята на кмета. Той поддържа връзките с държавните иснтитуции, политическите партии, обществените организации и гражданите. Всички по-значими дела в историята на общината са осъществени преди всичко благодарение на ума, волята и предприемчивостта на нейните кметове. Кои са тези личности от историята на град Монтана. Отговор на този въпрос дава Йордан Герасимов, историк, краевед, архивист:

Снимка"Първият градски кмет на Монтана е Игнат Попов. През 2016-а се навършват 125 години от първия му мандат 1890-1893 г. Мнозина от кметовете нямат високо образование, но са хора с буден ум, житейски опит и материално положение. Сред тях са земеделци, търговци, предприемачи, юристи. Има и опълченец от войната 1877-1878 г."

В днешни дни град Монтана, преминал през имената Кутловица, Фердинанд и Михайловград, е в очакване на новия си градски управник.

Още за заслужилите кметове на Монтана от миналото може да намерите в книгата на Йордан Герасимов "Кметовете на град Монтана". В нея са поместени 31 очерка за живота и дейността на 21 кметове на града.



Целия разговор с краеведа чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05