Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За културните ценности и смисъла им в живота на хората

Снимка: Радио Видин
Този вторник в "Посоките на делника" говорим за културните ценности и за смисъла им в живота на хората. Кое ни провокира за разсъждения по този въпрос? Както съобщихме вече в новинарските ни емисии, в края на миналата работна седмица полицаи влязоха в дома на прочутия дърворезбар Чавдар Антов от монтанското село Меляне и иззеха почти всичките му експонати, събирани в продължение на 20 години. Преди години Чавдар Антов закупи сградата на местното училище и го превърна в музей с галерия. Каза ни, че иззетите експонати са делото на живота му.

"Никой никога през тези години не ми е правил обиск и всичките тези господа полицаи са идвали при мен, гледали са и по някакъв начин са се възхищавали или злорадствали, не знам. Нямам идея защо го правят точно сега, а не са го направили досега, защото моята колекция не е от днеска. Последните 6-7 до 10 години аз не съм добавил нещо ново и съществено. Купувал съм от всякакви хора, имам и наследствени антични предмети. Всеки един експонат си има история. Сега всичко ми прибраха. Никакви ценности не останаха в този живот. Аз се мъча да правя нещо тука, в това село Меляне, защото ако не се направи нещо, това село след 10-15 до 20 години ще изчезне от картата. В същото време си гледам занаята и се прехранвам и оцелявам, не живея добре, а оцелявам", каза художникът-дърворезбар.

"Културните ценности са материални и духовни, останали от миналото, които имат стойност и които показват нашата история. В случая на Чавдар Антов не е доказано че това, което той е събирал има стойност на културна ценност. Ако те са минали през комисия по идентификация, тази комисия ще каже, че този предмет има стойност на културна ценност. Как може да го обвиняваме, че той е съхранявал незаконно културни ценности. Това, което прави Чавдар, си е равно на възрожденски пламък, но за жалост има закони", заяви Анюта Каменова, директор на музея в Чипровци по този въпрос.

Говорихме и с един от депутатите от нашия регион- Филип Попов, който е член на правната комисия в Народното събрание и го попитахме дали законодателството превръща българите в закононарушители, които дори не осъзнават, че са държатели на имущество, което попада под ударите на Наказателния кодекс.

"Промените, които се предвиждаха, не намериха място в Наказателния кодекс. Мисля, че дори и да се беше стигнало до пленарна зала, едва ли щяха да бъдат подкрепени от тогавашното мнозинство. Трябва да има едни по-строги и справедливи правила по отношение на притежаването на културни ценности, но не бива законодателството и законите в България да пречат на едни хора, които искат да обявят, да покажат богатството на страната ни. Това е едно добро дело, което би трябвало да е поощрено от държавата, а не възпрепятствано, не наказано."

Какво е мнението на двама видинчани, с които разговаря Пламен Коцев- притесняват ли се те за семейните си ценности, останали като наследство.

"Не не се притеснявам, това си е мое наследство... Всеки има право да го занесе в музея, ако има интерес, го купуват. Никой нищо не може да ми каже, то си е моя ценност..."

Всъщност, като се замислим, през последните години държавата хвърля огромни средства от бюджета за тези полицейски акции, разследвания и съдебни дела, които в много от случаите са за маловажни евтини антични предмети и монети, какъвто е случаят с Чавдар Антов. А кой преследваше иманярите през всичките тези години?! И колко големи антични крепости бяха унищожени с багери и фадроми в Северозападна България?!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20