Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За културните ценности и смисъла им в живота на хората

Снимка: Радио Видин
Този вторник в "Посоките на делника" говорим за културните ценности и за смисъла им в живота на хората. Кое ни провокира за разсъждения по този въпрос? Както съобщихме вече в новинарските ни емисии, в края на миналата работна седмица полицаи влязоха в дома на прочутия дърворезбар Чавдар Антов от монтанското село Меляне и иззеха почти всичките му експонати, събирани в продължение на 20 години. Преди години Чавдар Антов закупи сградата на местното училище и го превърна в музей с галерия. Каза ни, че иззетите експонати са делото на живота му.

"Никой никога през тези години не ми е правил обиск и всичките тези господа полицаи са идвали при мен, гледали са и по някакъв начин са се възхищавали или злорадствали, не знам. Нямам идея защо го правят точно сега, а не са го направили досега, защото моята колекция не е от днеска. Последните 6-7 до 10 години аз не съм добавил нещо ново и съществено. Купувал съм от всякакви хора, имам и наследствени антични предмети. Всеки един експонат си има история. Сега всичко ми прибраха. Никакви ценности не останаха в този живот. Аз се мъча да правя нещо тука, в това село Меляне, защото ако не се направи нещо, това село след 10-15 до 20 години ще изчезне от картата. В същото време си гледам занаята и се прехранвам и оцелявам, не живея добре, а оцелявам", каза художникът-дърворезбар.

"Културните ценности са материални и духовни, останали от миналото, които имат стойност и които показват нашата история. В случая на Чавдар Антов не е доказано че това, което той е събирал има стойност на културна ценност. Ако те са минали през комисия по идентификация, тази комисия ще каже, че този предмет има стойност на културна ценност. Как може да го обвиняваме, че той е съхранявал незаконно културни ценности. Това, което прави Чавдар, си е равно на възрожденски пламък, но за жалост има закони", заяви Анюта Каменова, директор на музея в Чипровци по този въпрос.

Говорихме и с един от депутатите от нашия регион- Филип Попов, който е член на правната комисия в Народното събрание и го попитахме дали законодателството превръща българите в закононарушители, които дори не осъзнават, че са държатели на имущество, което попада под ударите на Наказателния кодекс.

"Промените, които се предвиждаха, не намериха място в Наказателния кодекс. Мисля, че дори и да се беше стигнало до пленарна зала, едва ли щяха да бъдат подкрепени от тогавашното мнозинство. Трябва да има едни по-строги и справедливи правила по отношение на притежаването на културни ценности, но не бива законодателството и законите в България да пречат на едни хора, които искат да обявят, да покажат богатството на страната ни. Това е едно добро дело, което би трябвало да е поощрено от държавата, а не възпрепятствано, не наказано."

Какво е мнението на двама видинчани, с които разговаря Пламен Коцев- притесняват ли се те за семейните си ценности, останали като наследство.

"Не не се притеснявам, това си е мое наследство... Всеки има право да го занесе в музея, ако има интерес, го купуват. Никой нищо не може да ми каже, то си е моя ценност..."

Всъщност, като се замислим, през последните години държавата хвърля огромни средства от бюджета за тези полицейски акции, разследвания и съдебни дела, които в много от случаите са за маловажни евтини антични предмети и монети, какъвто е случаят с Чавдар Антов. А кой преследваше иманярите през всичките тези години?! И колко големи антични крепости бяха унищожени с багери и фадроми в Северозападна България?!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59