Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предизвикателствата пред кметовете на Града на здравето

Вършец- от тъмнината към светлината

Условията за туристите трябва да се подобрят, смята бившият кмет Ивайло Йорданов

Снимка: Радио Видин
Хвърляме поглед назад във времето и правим опит да намерим успешните и предприемчиви кметове, без усилията на които градовете и селата ни не биха се развивали. Днес погледът ни е към курортния град Вършец, или "Градът на здравето", каквото е логото му. През годините всеки един от градските управници е оставил по нещо, за да се развива градът като успешен балнеоложки център, но винаги има какво още да се желае. Наложителна е промяна в регулационните планове на кварталите с малцинства във Вършец и подобряване на условията за туристите. Така смята един от бившите кметове на Вършец в годините между 2003 до 2007 година Ивайло Йорданов в разговор с Ани Цекова.

Снимка"Вършец е един от "бисерите" на Северозапада, тук има огромен потенциал, който все още не е използван. Проблем са и баните, които са държавна собственост. По мое време водихме преговори с министри за това, че баните трябва да се прехвърлят като общинска собственост. Тогава общината ще може да ги включи в различни европейски програми, да се облагородят, да станат център на балнеологията. Проблем е и довеждащата инфраструктура, вижда се в какво окаяно състояние са пътищата. Трябва да се подобри и инфраструктурата в кв. "Изток" ... силно назряват там проблемите и с медицинско обслужване, и на образование. Бих препоръчал на бъдещите кметове на Вършец да вървят към бързо закриване на ромските училища заради процесите на десегрегация"- съветва бившият кмет на града.  

Работата на кмета е много специфична. Как да бъдеш успешен няма откъде да научиш. Най-важното е да го носиш в себе си- мениджърския усет и да не бъркаш партийните интереси с тези на местната общност, казва бившият кмет на Вършец Ивайло Йорданов. Кои са най-големите предизвикателства и постигнатото в мандата му като кмет на града:

"Кметът трябва да има мениджърски усет. Аз бях издигнат от Инициативен комитет и бях по-независим. Много тежи партийната намеса в някои случаи, защото се различават от интересите на местната общност. А за мен лично беше Снимкапредизвикателство да изградя осветлението в общината. Беше пълна тъмница, нямаше една улична лампа по селата. Беше трудно време, нямаше средства. Най-голямото предизвикателство беше влизането на страната ни в Евопейския съюз- на  1.01.2007 г. в моя мандат и Вършец стана европейски град."


Ивайло Йорданов е и човекът, който направи така, че от 2007 година и в България да има паметник на легендата Владимир Висоцки. Паметникът е висок три метра, изработен е от скулптора Георги Чапкънов и издига ръст между два вековни бора в слънчевата градина във Вършец.

Целия разговор с Ивайло Йорданов може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20