Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Международния ден за достоен труд

Достойно оценен ли е трудът ни

Снимка: Светослав Цветанов
На 7 октомври отбелязваме Международния ден за достоен труд. По решение на конгреса на Международната организация на профсъюзите от 2008 г., датата е обявена за Световен ден "За достоен труд", като тя обединява синдикалисти от цял свят в усилията им за установяване и спазване на работните права и солидарност.

Светът върви в несигурна посока. През последните няколко години половината от семействата изпитаха безработицата или критичното въвеждане на непълно работно време, като междувременно милиард и двеста милиона души в света продължават да живеят в крайна бедност. Доминиращият икономически световен модел руши работните места, съобщават от Международната конфедерация на профсъюзите. Българският Северозапад също се вписва в тази картина- затворени предприятия и демографска криза в резултат на загубата на работни места и препитание.

Попитахме хората- чувстват ли техният труд да е оценен достойно и налага ли се да преглъщат своеволията на работодателите си:

"Работя 8 часа за никакви пари, за 260 лева. Работя и извънредно, плаща ми се двойно, но не всеки път... Ние ги лъжем, че работим, те ни лъжат, че ни плащат, така беше някога. Няма работник, който да каже, че е доволен... И работодателите- все казват, че са на загуба. В България стана така, че трябва да си плащаш, за да работиш. Все още се питаме, защо за същия труд в друга страна българите получават в пъти повече. Ясно е, че не ни уважават труда. Затова бягат оттук и медицинските работници, и компютърните специалисти... Навремето за българския труд се плащало достойно"- това казват хората от Видин.

Свободен труд, свободен избор на място на работа, професионално ориентиране, обучение, квалификация и преквалификация- право на това трябва да има всеки човек. А дали имаме възможност да се възползваме от справедливи условия на труд като продължителност на работния ден, платен годишен отпуск, ежеседмични почивки и така нататък- това е друг въпрос. Затова потърсихме и синдикалистите. Достойно заплатен ли е трудът на хората във Враца и какви нарушения на трудовите норми си позволяват работодателите там? На този въпрос отговаря Вероника Ценова, експерт от Регионалния съвет на КНСБ:

"Всеки един труд е достоен, а дали е достойно неговото заплащане и дали са поставени работещите при достойни условия, е много сложна и дълга тема. Враца е един от регионите с традиционно най-висока безработица, заплатите, като цяло, са ниски, има и много нарушения на трудовото законодателство. Има и забавени заплати, и нарушения при извънредния труд, по условия на труд също има немалко нарушения."

Проверихме достойно заплатен ли е трудът на работещите в Монтана и защо хората нямат избор и не могат спокойно да си позволят да сменят работното си място, ако не са доволни от условията.

"Достойният труд означава, всеки човек в трудоспособна възраст да има работно място и да се труди при нормални условия, както и да получава нормално и достойно заплащане. Нормалните социални придобивки за работещия се получават чрез колективното трудово договаряне. Там, където няма синдикални организации, се случва забавяне на работните заплати и по-малък годишен отпуск. Ако в трудовия договор е посочено, че ще работят по 8 часа на ден, случва се и по 12 часа да работят"- обясни Мария Лазарова, председател на Регионалния съвет на КНСБ.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56