Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Международния ден за достоен труд

Достойно оценен ли е трудът ни

Снимка: Светослав Цветанов
На 7 октомври отбелязваме Международния ден за достоен труд. По решение на конгреса на Международната организация на профсъюзите от 2008 г., датата е обявена за Световен ден "За достоен труд", като тя обединява синдикалисти от цял свят в усилията им за установяване и спазване на работните права и солидарност.

Светът върви в несигурна посока. През последните няколко години половината от семействата изпитаха безработицата или критичното въвеждане на непълно работно време, като междувременно милиард и двеста милиона души в света продължават да живеят в крайна бедност. Доминиращият икономически световен модел руши работните места, съобщават от Международната конфедерация на профсъюзите. Българският Северозапад също се вписва в тази картина- затворени предприятия и демографска криза в резултат на загубата на работни места и препитание.

Попитахме хората- чувстват ли техният труд да е оценен достойно и налага ли се да преглъщат своеволията на работодателите си:

"Работя 8 часа за никакви пари, за 260 лева. Работя и извънредно, плаща ми се двойно, но не всеки път... Ние ги лъжем, че работим, те ни лъжат, че ни плащат, така беше някога. Няма работник, който да каже, че е доволен... И работодателите- все казват, че са на загуба. В България стана така, че трябва да си плащаш, за да работиш. Все още се питаме, защо за същия труд в друга страна българите получават в пъти повече. Ясно е, че не ни уважават труда. Затова бягат оттук и медицинските работници, и компютърните специалисти... Навремето за българския труд се плащало достойно"- това казват хората от Видин.

Свободен труд, свободен избор на място на работа, професионално ориентиране, обучение, квалификация и преквалификация- право на това трябва да има всеки човек. А дали имаме възможност да се възползваме от справедливи условия на труд като продължителност на работния ден, платен годишен отпуск, ежеседмични почивки и така нататък- това е друг въпрос. Затова потърсихме и синдикалистите. Достойно заплатен ли е трудът на хората във Враца и какви нарушения на трудовите норми си позволяват работодателите там? На този въпрос отговаря Вероника Ценова, експерт от Регионалния съвет на КНСБ:

"Всеки един труд е достоен, а дали е достойно неговото заплащане и дали са поставени работещите при достойни условия, е много сложна и дълга тема. Враца е един от регионите с традиционно най-висока безработица, заплатите, като цяло, са ниски, има и много нарушения на трудовото законодателство. Има и забавени заплати, и нарушения при извънредния труд, по условия на труд също има немалко нарушения."

Проверихме достойно заплатен ли е трудът на работещите в Монтана и защо хората нямат избор и не могат спокойно да си позволят да сменят работното си място, ако не са доволни от условията.

"Достойният труд означава, всеки човек в трудоспособна възраст да има работно място и да се труди при нормални условия, както и да получава нормално и достойно заплащане. Нормалните социални придобивки за работещия се получават чрез колективното трудово договаряне. Там, където няма синдикални организации, се случва забавяне на работните заплати и по-малък годишен отпуск. Ако в трудовия договор е посочено, че ще работят по 8 часа на ден, случва се и по 12 часа да работят"- обясни Мария Лазарова, председател на Регионалния съвет на КНСБ.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05