Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отбелязваме Международния ден за достоен труд

Достойно оценен ли е трудът ни

Снимка: Светослав Цветанов
На 7 октомври отбелязваме Международния ден за достоен труд. По решение на конгреса на Международната организация на профсъюзите от 2008 г., датата е обявена за Световен ден "За достоен труд", като тя обединява синдикалисти от цял свят в усилията им за установяване и спазване на работните права и солидарност.

Светът върви в несигурна посока. През последните няколко години половината от семействата изпитаха безработицата или критичното въвеждане на непълно работно време, като междувременно милиард и двеста милиона души в света продължават да живеят в крайна бедност. Доминиращият икономически световен модел руши работните места, съобщават от Международната конфедерация на профсъюзите. Българският Северозапад също се вписва в тази картина- затворени предприятия и демографска криза в резултат на загубата на работни места и препитание.

Попитахме хората- чувстват ли техният труд да е оценен достойно и налага ли се да преглъщат своеволията на работодателите си:

"Работя 8 часа за никакви пари, за 260 лева. Работя и извънредно, плаща ми се двойно, но не всеки път... Ние ги лъжем, че работим, те ни лъжат, че ни плащат, така беше някога. Няма работник, който да каже, че е доволен... И работодателите- все казват, че са на загуба. В България стана така, че трябва да си плащаш, за да работиш. Все още се питаме, защо за същия труд в друга страна българите получават в пъти повече. Ясно е, че не ни уважават труда. Затова бягат оттук и медицинските работници, и компютърните специалисти... Навремето за българския труд се плащало достойно"- това казват хората от Видин.

Свободен труд, свободен избор на място на работа, професионално ориентиране, обучение, квалификация и преквалификация- право на това трябва да има всеки човек. А дали имаме възможност да се възползваме от справедливи условия на труд като продължителност на работния ден, платен годишен отпуск, ежеседмични почивки и така нататък- това е друг въпрос. Затова потърсихме и синдикалистите. Достойно заплатен ли е трудът на хората във Враца и какви нарушения на трудовите норми си позволяват работодателите там? На този въпрос отговаря Вероника Ценова, експерт от Регионалния съвет на КНСБ:

"Всеки един труд е достоен, а дали е достойно неговото заплащане и дали са поставени работещите при достойни условия, е много сложна и дълга тема. Враца е един от регионите с традиционно най-висока безработица, заплатите, като цяло, са ниски, има и много нарушения на трудовото законодателство. Има и забавени заплати, и нарушения при извънредния труд, по условия на труд също има немалко нарушения."

Проверихме достойно заплатен ли е трудът на работещите в Монтана и защо хората нямат избор и не могат спокойно да си позволят да сменят работното си място, ако не са доволни от условията.

"Достойният труд означава, всеки човек в трудоспособна възраст да има работно място и да се труди при нормални условия, както и да получава нормално и достойно заплащане. Нормалните социални придобивки за работещия се получават чрез колективното трудово договаряне. Там, където няма синдикални организации, се случва забавяне на работните заплати и по-малък годишен отпуск. Ако в трудовия договор е посочено, че ще работят по 8 часа на ден, случва се и по 12 часа да работят"- обясни Мария Лазарова, председател на Регионалния съвет на КНСБ.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59

Повече от година Старопатица чака помощ за ремонт на разрушени улици

Проблеми с покритието на мобилните оператори, безработица и бедност притесняват жителите на кулското село Старопатица . Възрастните се оплакват, че поради липсата на постоянна телефонна връзка са затрудени да търсят лекарска помощ, когато им се наложи. По-младите негодуват, че нямат работа и не могат да се грижат по най-добрия начин за децата си...

публикувано на 05.07.24 в 12:47
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Сценарият на дълбоката държава излезе извън коловозите на кукловодите

Кабинетът "Желязков" не получи одобрение.  Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет с втория и третия мандат?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическото статукво дискутираме с изборния експерт Стоил Цицелков. Радио ВИДИН :..

публикувано на 04.07.24 в 10:00