Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Промениха ли начина ни на живот социалните мрежи

Има ли поколение на социалните самотници

Снимка: Радио Видин

Промениха ли начина ни на живот социалните мрежи? Хората, които прехвърлят живота си във виртуалното пространство, стават ли различни? Като цяло тези въпроси вълнуват отдавна много хора. Днес обаче ще се срещнем с двама души, които по различен начин преценяват общуването в мрежата. За едни то носи улесняване на комуникацията и увеличаване на изпращания поток информация, и разширяване на неговата аудитория. За други това общуване е раздяла с реалния свят и губене на време.

И така, има хора, които благодарение на социалните мрежи, успяват да покажат своето творчество- било то поезия, проза, музика или рисунки. С един такъв човек, който благодарение на Фейсбук, успя да направи картините си достъпни и популярни, ще се срещнем сега. Мая Ангелова рисува от две години и именно социалната мрежа й помага и променя начина й на живот. С нея се срещна Красимир Каменов.

"Публикациите във Фейсбук започнаха първоначално като на шега, като публикувах скици с молив. Обадиха ми се хора, които поискаха да купят картини за подарък. След една-две такива покупки самите хора ми подхвърлиха идеята- "Защо не публикуваш повече, да знаем какво правиш..."- разказа Мая Ангелова.

В случая нейното "сътрудничество" със социалната мрежа е положително. Димитър Иванов пък е прекратил своето виртуално съществуване и сега се чувства по-добре. Казва, че вместо по цял ден да киснат в мрежата или нета, е по-добре хората да излизат на истински срещи, да общуват лице в лице, да спортуват и да се забавляват истински:

"Мрежата е средство за комуникация с хората, а ние го превръщаме в забавление, в средство за прекарване на свободното време. Сядаме да разговаряме вкъщи на масата, а телефонът- пред децата. Мен ме дразни това, а те не ги спират, защото е навик."


Нищо не може да отлепи подрастващите от компютъра. Дори и навън времето да е само за игра, те седят в стаята, вторачени в монитора и поредната игричка, или си общуват, но в социалните мрежи. Експертите предупреждават за опасно социално усамотяване и за поколение на социалните самотници.

Разнопосочни са мненията на хората в различни възрасти, с които Красимир Каменов направи анкета на темата "Промениха ли ни социалните мрежи":

"Преди времето на Фейсбука играехме навън. Социалните мрежи имат и положителна, и отрицателна страна- и ни обогатиха, и ни осакатиха. Там по-лесно се изявяваш. Не трябва да се злоупотребява, особено от децата. Мрежата става и за влюбени, и по-икономично излиза- не се черпят, просто си чатят. Във Фейсбук всичко лъсва, от три поста разбираш всичко за човека... Но може и да ни манипулират"- казват анкетираните.

Улеснява ни, има повече и по-бърза информация, пазаруваме онлайн. Да, това са предимства, но дали сме променени? Сигурно не сме същите, защото има неща, които не смеем да кажем и покажем в реалния живот, но по някакъв начин в социалните мрежи задръжките падат и ставаме по-смели. Човекът е любопитно същество и именно любопитството е довело до много открития. Така е и със социалните мрежи- водени от любопитството ние непрекъснато сме там, за да разберем и научим нещо, като неусетно се променяме. Дано да е в положителна насока. Времето ще покаже.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42