Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Промениха ли начина ни на живот социалните мрежи

Има ли поколение на социалните самотници

Снимка: Радио Видин

Промениха ли начина ни на живот социалните мрежи? Хората, които прехвърлят живота си във виртуалното пространство, стават ли различни? Като цяло тези въпроси вълнуват отдавна много хора. Днес обаче ще се срещнем с двама души, които по различен начин преценяват общуването в мрежата. За едни то носи улесняване на комуникацията и увеличаване на изпращания поток информация, и разширяване на неговата аудитория. За други това общуване е раздяла с реалния свят и губене на време.

И така, има хора, които благодарение на социалните мрежи, успяват да покажат своето творчество- било то поезия, проза, музика или рисунки. С един такъв човек, който благодарение на Фейсбук, успя да направи картините си достъпни и популярни, ще се срещнем сега. Мая Ангелова рисува от две години и именно социалната мрежа й помага и променя начина й на живот. С нея се срещна Красимир Каменов.

"Публикациите във Фейсбук започнаха първоначално като на шега, като публикувах скици с молив. Обадиха ми се хора, които поискаха да купят картини за подарък. След една-две такива покупки самите хора ми подхвърлиха идеята- "Защо не публикуваш повече, да знаем какво правиш..."- разказа Мая Ангелова.

В случая нейното "сътрудничество" със социалната мрежа е положително. Димитър Иванов пък е прекратил своето виртуално съществуване и сега се чувства по-добре. Казва, че вместо по цял ден да киснат в мрежата или нета, е по-добре хората да излизат на истински срещи, да общуват лице в лице, да спортуват и да се забавляват истински:

"Мрежата е средство за комуникация с хората, а ние го превръщаме в забавление, в средство за прекарване на свободното време. Сядаме да разговаряме вкъщи на масата, а телефонът- пред децата. Мен ме дразни това, а те не ги спират, защото е навик."


Нищо не може да отлепи подрастващите от компютъра. Дори и навън времето да е само за игра, те седят в стаята, вторачени в монитора и поредната игричка, или си общуват, но в социалните мрежи. Експертите предупреждават за опасно социално усамотяване и за поколение на социалните самотници.

Разнопосочни са мненията на хората в различни възрасти, с които Красимир Каменов направи анкета на темата "Промениха ли ни социалните мрежи":

"Преди времето на Фейсбука играехме навън. Социалните мрежи имат и положителна, и отрицателна страна- и ни обогатиха, и ни осакатиха. Там по-лесно се изявяваш. Не трябва да се злоупотребява, особено от децата. Мрежата става и за влюбени, и по-икономично излиза- не се черпят, просто си чатят. Във Фейсбук всичко лъсва, от три поста разбираш всичко за човека... Но може и да ни манипулират"- казват анкетираните.

Улеснява ни, има повече и по-бърза информация, пазаруваме онлайн. Да, това са предимства, но дали сме променени? Сигурно не сме същите, защото има неща, които не смеем да кажем и покажем в реалния живот, но по някакъв начин в социалните мрежи задръжките падат и ставаме по-смели. Човекът е любопитно същество и именно любопитството е довело до много открития. Така е и със социалните мрежи- водени от любопитството ние непрекъснато сме там, за да разберем и научим нещо, като неусетно се променяме. Дано да е в положителна насока. Времето ще покаже.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59