Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо да изберем екологично отопление

Как да се топлим през зимата без пепел, сажди и дим

Снимка: Радио Видин
Идва зима, навън захладя, а с това започва и отоплителният сезон. Всеки сам, според джоба си, решава с какво ще стопли дома си в студените дни и нощи. Ако искате оптимална температура на достъпна цена, без да имате котел за парно или печка на дърва, тогава може да опитате комплексни решения. Комбинация от електрически уреди и парно, например. Ако искате отопление с електричество, най-добре да помислите колко би могла да се вдигне сметката ви, за да можете да поддържате оптимална температура в целия апартамент или къща. Само с един климатик няма как да стане, ако трябва да топлите две и повече стаи, ще трябва да включвате повече от един уред.

Традиционно видинчани предпочитат отоплението на твърдо гориво- дърва и въглища, показа нашата анкета:

"Топлим се с дърва и въглища, на парно. Отнема ми около 15 минути да изчистя пепелта и да заредя котела, но когато трябва да се чистят кюнците отнема повече време. Отопляваме се на ток, и смесено на дърва и въглища. Живеем на село, греем се с дърва и въглища, но сега си купихме и климатик, почти еднакво е като разход, но поне не се мъчим да чистим..."
- казаха видинчани.   

Трябва да сте въоръжени с търпение, ако всеки ден зареждате и почиствате печките и камините си. Цепене на подпалки, изнасяне на пепел, чистене на саждите от кюнците, ако това ви е познато- тогава сте го изпитали на гърба си.

Снимка: фирма КомандКак да направим живота си по-лесен, като става дума за отопление и кое гориво е по-екологично- избрахме да ви разкажем за отоплението с пелетни горелки. Целият цикъл по запалване, поддържане на определената температура и гасене е автоматичен. Горелката работи на три степени на мощност, като превключването на степените е автоматично. Безспорно удобство, чисто и ефективно, с малко отпадъчен продукт- такова е отоплението с пелети, които можем да намерим на пазара. Ако имате котел за парно и желание да преминете към такова отопление, е необходимо закупуването само на горелката, която се адаптира към котела, и бункер за съхранение на този вид твърдо гориво.

"Ако пелетите са добри, отпадъкът е шепа пепел, но има и по-некачествени. Хората, преминали към този вид отопление, са в еуфория след като са били на дърва и въглища преди. Най-добри са дървените пелети с 4700 калории, веднъж заредили горелката, не се пипа изобщо 4 дни. При автоматичен режим горелката сама следи градусите, няма опасност от прегряване. СнимкаОт начало гори на трета степен, докато достигне близо до зададената температура, след това връща на по-икономичната втора степен на горене, а след това и на най-икономична първа степен. Има и режим таймер- може да го нагласите сутрин в колко искате да се включи, на обяд, и вечер по същия начин"
- разказа Йоан Христов от видинска фирма за производство на пелетни горелки.

Най-новият продукт на пазара са камините за отопление с пелети. Те се считат изцяло за екологично чисто гориво. Емисиите въглерод от изгарянето на дървесните гранули не изменя съдържанието на въглероден диоксид в атмосферата.

"Пелетите отделят изключително малко пепел, около 1 - 2 процента. Димът е бял, наподобява пара, няма задушлива миризма като твърдото гориво при изгаряне"- каза още Йоан Христов.  

Работата с горелката е много опростена, подходяща е за възрастни хора.

"Аз съм инвалид, незряща съм, децата ми поставиха такава горелка тази година. Това е благодат за хора като нас възрастните. Няма цепене на дърва, вкарване и мъкнене на въглища. Системата сега сама се включва, сама се изключва"- потвърди в ефир и слушателка на Радио ВИДИН.
 
Още за пелетните горелки като вариант за отопление може да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Над 1,6 млрд. лева годишно е ползата за България, ако влезе в Шенген

На 31 март тази година страната ни влезе в Шенген по въздух и вода, а следващата седмица - на 12 декември, се очаква решението на вътрешните министри на ЕС България и Румъния да влязат в общото Шенгенско пространство и по суша от 1 януари. Шенген представлява група от 29 европейски държави, които са премахнали граничния контрол помежду си. Почти..

публикувано на 03.12.24 в 12:08

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14