Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво ни донесе 10 ноември?!

В "Посоките на делника" говорим за това, какво ни донесе 10 ноември. След 1989 г. всичко се промени. Само манталитетът на българите като че ли не се промени.

Какви са спомените на Илиана Минковска, кореспондент на БНТ във Враца:

"Бях като болшинството българи - пред телевизора, защото си спомням физиономията на другаря Тодор Живков, просто незабравима гледка. Човек имаше впечатлението, че настъпва края на света, защото това беше нашият свят, на моето поколение, а и в същото време, че започва началото на някакъв нов свят. В края на краищата се оказа, че ние сме си в стария свят, може би от време на време с пообърнати наопаки представи, преживявания, събития, но общо взето сме си в стария свят, слава богу."  

Свързахме се по телефона и с един журналист, изследовател и ценител на истинската история- Юлий Йорданов от Лом:

"Свободата на словото се отприщи именно тогава, с разкрепостяването, с идването на демократичните процеси. 10 ноември ни донесе страдание - за много хора и облагодетелстване за онези същите, които и преди това лапаха тлъстите дробчета".

Какво мислят някои от местните политици за това, какво ни донесе 10 ноември. Цветомир Цветанов записа мненията:

"10 ноември донесе промяната...10 ноември е една добра дата за българската демокрация...10 ноември- това е една повратна точка за историята на България...10 ноември донесе много очаквания на хората, че нещо ще се промени, за съжаление това остана само в нашите спомени."

Според слушатели на Радио Видин, самата дата не значи нищо - вътрешнопартиен преврат в компартията. Но за всички свободомислещи българи, тя е вододел в най-новата ни история.

Още по темата за 10 ноември чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Спазват ли правилата водачите на електрическите тротинетки

Придвижването с електрическа тротинетка става все по-често срещано. Двуколесните превозни средства се използват от хора на всякаква възраст в тяхното ежедневие. Някои ходят на работа с тротинетка, други до магазина, трети карат за удоволствие. Pрактически те могат да се използват с всякаква цел за улеснено придвижване. Все пак като всяко превозно..

публикувано на 18.06.24 в 11:00

Гарантира ли Европейският съюз достатъчно икономическо благополучие за всички

Между 6-и и 9 юни 2024 г. над 370 милиона души в 27 държави членки имаха право да гласуват на европейските избори. Данните показват приблизителна избирателна активност в целия ЕС от 51,08 % при окончателни резултати от 17 държави членки и предварителни резултати от други 10 държави. Най-висока е избирателната активност в Белгия- 89,82%, а..

публикувано на 17.06.24 в 15:35

Община Кула чака финансиране на проекти за над 3 милиона лева

Казват, че България започва и свършва от град Кула и донякъде са прави. В близост е най-западната точка на страната, призната официално от Националния статистически институт, а на 13 км е границата със Сърбия и граничният контролно-пропускателен пункт "Връшка чука". В миналото оттук е минавал римският път от Бонония (днешния Видин) за Сингидунум..

публикувано на 14.06.24 в 13:46

Младежи ще научат повече за застрашените видове във "Врачански Балкан"

Младежи от три средни училища в Монтана, Вършец и Зверино ще получат нови знания и умения в областта на екологията и опазването на застрашените видове, обитаващи Природен парк "Врачански Балкан". Това ще се случи по проекта на фондация "Екообщност" "Младежка регионална инициатива за активизъм за природата". Младите хора ще подобрят уменията си за..

публикувано на 13.06.24 в 16:08

Готови ли са завършващите за живота след училище?

Висшето образование е често разглеждано като ключов елемент за успех в съвременния свят. От една страна, университетските дипломи са символ на знание и квалификация, които могат да отворят врати към много професионални възможност. От друга страна, в епоха на бързо развиващи се технологии и нови форми на работа, все повече хора се питат дали..

публикувано на 13.06.24 в 12:06
Професор Лилия Илиева с копието на ръкописа на

Проф. Лилия Илиева: Ръкописът на Петър Богдан остава завинаги в българската култура

Сертифицирано копие на ръкописа на Петър Богдан "За древността на бащината земя и българските дела" е изложено  в Националния археологически музей, където ще остане до 22 септември. Всеки, който желае, има възможност да види този ценен ръкописен труд.  Проф. Лилия Илиева е откривател на ръкописа,  който променя българската..

публикувано на 12.06.24 в 11:35
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическата криза е на предела си, щетите са за демократичния процес у нас

"Рекордно ниска избирателна активност, нов антирекорд . Отливът на гласоподаватели показва умората и изхабяването, което влияе върху качеството на демокрацията в България. Липсата на голяма политическа алтернатива и търсене на алтернатива в малки политически формации, е друго характерно за тези избори. "Величие" се оказа изненадата на изборите. Но..

публикувано на 11.06.24 в 14:31