Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Безгласна буква ли е селският кмет

Снимка: Пламен Генчев


22-ма кметове поеха управлението на селата от община Видин след местните избори. Новоизбраните управници положиха клетва да спазват Конституцията и законите на страната и да работят за благоденствието на хората, които са ги избрали. Влизането  на новите управници във властта постави въпроса имат ли те достатъчно правомощия да развиват селата и да помагат на хората.
Потърсихме мнението на бивш кмет и трима настоящи, както и на жители на видинското село Търняне и на председателя на Националното сдружение на кметовете на кметства в България Делчо Митев.

Условията в селата няма да се подобрят, докато кметовете не получат повече правомощия. Това е мнението на бившия кмет на село Антимово Светослав Флоров, споделено от него след 3 мандата управление на едно от големите видински села:

Светослав Флоров, бивш кмет на село Антимово"Собствен бюджет - щом имаш собствен бюджет, имаш и правомощия да разполагаш с него, а не да зависиш от кмета на общината, от общинските съветници и други..."

Павел Петров спечели за втори път доверието на жителите на село Иново. След един мандат признава, че кметската работа не е лесна, а за да се справи, е разчитал на помощ не толкова от Общината, колкото от приятели и спонсори:

"Трудничко ни е на селските кметове. Имаме работа с хора, а хората са недоволни, всеки иска неговото. Предишния мандат, знаете в какво състояние беше общината, никаква помощ нямахме. Но все пак свършихме по нещо със спонспорство, с приятели... Работата на кмета е да бъде както близо до хората, така и до Общинския съвет и кмета, за да отстоява правата на гражданите."


Димо Скорчев, кмет на град Дунавци
Димо Скорчев управлява второто по големинта населено място в община Видин - град Дунавци, но правомощията му са като тези на останалите кметове на кметства. По думите му, в предишния мандат кметовете на населените места не са имали никакви правомощия:

"Но надявам се, че сега новоизбраните ще надмогнат и ще бъде със сигурност по-различно отпреди. Това, че кметствата нямат бюджет, спъва работат им. Заговори се усилено за делегиран бюджет в предишния мандат. За огромно съжаление, остана само на хартия..."
 
Нора Маринова е първият кмет на село Търняне за последните 20-тина години. Тя е млада и амбициозна, вече знае какви са задълженията на кмета и е убедена, че с подкрепа от Общината ще оправдае очакванията на хората:

"Ние изпълняваме функициите на нотариус и секретар- удостоверения за наследници, пълномощни, регистрация... Администрацията в повечето села е без компютри, всичко се въвежда в книга, на ръка. Искрено се надявам да успея да променя това, затова съм се кандидатирала... Ограничени сме в административно отношение, но предполагам, че Общината ще помогне на абсолютно всички кметства..."
Нора Маринова, кмет на село Търняне
Жителите на Търняне не живеят с илюзии и големи очаквания. Наясно са, че без финансиране от Общината, нищо няма да се промени:

"И да очакваме, и да не очакваме нещо от кмета, ако Общината не даде парици, няма да направи нищо. Предполагам, че някои неща, които са замисилени, ще се свършат. Най-вече да се направи клуб за младите. Трябва да има поне минимален бюджет за селото. По-младите хора тук имаме желание и даваме средства, събират се пари както за горбищния парк, така и за детската площадка... Кметът без средства, нищо не може да направи за селото. От средствата зависи, от общините. Ние каквото трябва ще помагаме, да вървим напред...
Към предишния кмет се обърнах за кофи за боклук, защото ние сме последната улица и оттам не минава нито колата, нито имаме кофи. Тогава ни се каза, че този проблем не може да се реши - няма кофи, никой не дава."  


Люба Монова, бивш кмет на Търняне, сподели своя опит от мандата си през 90-те:

"Кметовете на селата са безгласни букви, ние създаваме един буфер между Община Видин и населението."

СнимкаНационалното сдружение на кметовете на кметства в България от години настоява за по-големи правомощия. Самостоятелен бюджет, право на директни предложения до Общинския съвет и цялостно подобряване на работата на кметствата са част от предложенията за промени, каза председателят на организацията Делчо Митев:

"На първо място е бюджетът на кметствата, защото не може един кмет, избирайки го, да няма собствени средства, с които да разполага. На много места общините казват, че дават на кметовете бюджетни сметки. Хубаво е, че на много места го има, но на много места този въпрос не е решен. Парите, които се дават на самите кметства, са съвсем минимални, на базата на докладни, които я се одобрят, я не се одобрят...
Кметовете трябда да имат директни предложения в Общинския съвет така, както са правомощият на кмета на общината...  Ограничени са възможностите. Има населени места с над 1000 души и е оставен само един кмет да работи самичък. Представете си този кмет с какво ще се занимава преди всичко и кои най-належащи проблеми ще решава...
Искаме да се подобри цялостно работата в обслужването на кметствата, защото сега дефакто един кмет е и да  представлява даденото кметство, да обслужва населението, да се занимава с опазването и хигиенизирането на даденото населено място..."

За да се подобри работата на кметовете, са необходими промени в Закона за местното самоуправление, Закона за общинската собственост, Закона за общинските финанси и всички закони, които касаят кметствата, смятат от Националното сдружение на кметовете на кметства. Представители на организацията вече са участвали в Съвета по децентрализиация и очакват отново да бъдат поканени в МРРБ за обсъждане на тези въпроси, които след това да бъдат внесени и в Народното събрание. Делчо Митев се надява това да се случи още до края на годината, защото, по думите му, въпросът е належащ.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00