Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Димо Скорчев: "Заедно да работим за каузата Дунавци"

7
Снимка: Радио ВИДИН
Какво е състоянието на пътищата и как жителите на Дунавци се придвижват в населеното място, а и до по-близките и по-далечни съседни селища? Как се препитават? Имат ли достъп до здравни услуги? Къде учат децата им? Помагат ли им да подобрят живота си социалните програми и проекти? Как срещат делниците и празниците си- за всичко това си говорим днес в рубриката на Радио ВИДИН "Добро утро, кмете!" с кмета на кметство Дунавци Димо Скорчев и директора на детска градина "Мир" в града Валя Тодорова. А начало на този наш разговор сложи проблем, който хората от градчето сами заявиха.

"Да, от квартал Гурково се оплакаха, че по новата улица минават тежки машини- ТИР-ове със зърно, та трябваше да водим спешни разговори с представители на фирмата, чиито камиони създаваха притеснения на моите съграждани. Наложи се да търсим посредничеството и на "Пътна полиция", но се разбрахме- не един- два други маршрута намерихме, така че хем фирмата да си върши нейните дела, хем хората да не бъдат обезпокоявани и да не се съсипе асфалтът", споделя кметът.

А как малчуганите стигат до училището и детската градина?

"Някои от децата се налага да ходят пеш до 2 километра, за да дойдат в детската градина. При лошо време се налага родителите да се организират по съседски и да ги возят в лични автомобили", признава Валя Тодорова. Но за сега няма алтернатива- това са даденостите на населено място. По-важно е друго, единодушни са и кметът, и директорът:

"Трябва да има медицинско лице на разположение в детската градина и основното училище. Нека да няма всеки ден работа за него! Какво по-хубаво от това?! Но ако възникне необходимост от бърза намеса? Трябва при децата да си има медицинско лице. Аз често ходя при децата в детската градина- да видя имат ли си всичко, как ги хранят, как е отоплението. Коментираме темата и с директора на основното училище. Поставял съм го на вниманието на Община Видин. Сега отново ще търся разговор, защото съм убеден, че този въпрос е много важен", категоричен е Димо Скорчев.

"Разчитаме на двата медицински екипа, които идват в Дунавци. Доволни сме от тях. Те много често са се отзовавали на наши повиквания. Но те са в Дунавци до 15 часа... Ами ако след това нещо се случи? Трябва да си има при нас медицинско лице. Негова грижа ще бъде не само здравето, но и контролът на хигиената и на хранителния режим на децата. Когато има специалист на място, ще може и да планираме примерно беседи за здравна профилактика и с родителите...", продължава темата директорът на детска градина "Мир".

Опит за решаването на този проблем бил един социален проект, който останал висящ. Било определено и помещение, но и до сега то е празно, уточнява Валя Тодорова.

Снимка"Все пак Дунавци е град- имаме необходимост и от малко повече хора по поддръжката на чистотата. Надявам се на 8-10 бройки по социалните програми, с които да решим въпроса с почистването на градинките, улиците, на двата гробищни парка. Ние имаме голям Градски парк, имаме много детски площадки, обходните улици на Дунавци са 38 километра. Всичко това трябва да се поддържа. Очаквам разбиране от новото общинско ръководство", не крие намеренията си кметът.

"По програмата за местните инициативи средствата са увеличени от 30 000 на 70 000 лева. Така 34-те населени места, ще могат да подготвят малки проекти, свързани с подобряване на жизнената среда, на стойност до 2 000 лева, които ще бъдат финансирани от Общината. Решение за това ще се взема на общоградско/общоселско или квартално събрание", обяви на пресконференция вчера кметът на Видин Огнян Ценков. А животът на хората в Дунавци е зависим от решенията на Община Видин и видинския Общински съвет. Затова питам дали тази новина е добра за тях.

Откриване на обновения парк"Проектите са добър вариант. Кметство Дунавци участвахме заедно с детската градина в два проекта, които ги осъществихме в предния мандат. И това, което Общината нямаше средства да го придобие, го осигурихме по проект- нова детска площадка с нови съоръжения, на която се радваме всички", коментира Димо Скорчев.

"Самите деца- като виждат нещо свежо, ново, хубаво- те го пазят. И нашите деца- от детската градина, а и по-големите, които идват да играят в нашия двор през лятото и във вечерните часове в топлата част от годината, всички пазят новото. Детската градина работи и по още един проект- "Готови за училище", по който се покриват таксите на деца, които са от семейства с финансови затруднения", обяснява Валя Тодорова.

Пак по проект е направено осветление в Градския парк, облагородена е средата- поставени са беседки, има два къта с масички и столове, нови кошчета за битов отпадък. Проектът е за около 15 000 лева.

Какво си пожелават за празниците- за себе си, за семействата си и за своя град моите гости?

"Детската градина е място, където уважаваме празниците, пазим традициите, стараем се да вдъхнем любов в децата към родното, за да са горди, че са българи и че са от нашия край. Много здраве на децата, много любов в семействата и на всички- много късмет", пожелава по повод започналата поредица от светли празници Валя Тодорова.

"На моите съграждани винаги съм им пожелавал първо здраве и късмет. И да се обединим, да бъдем всички заедно. Заедно да работим за каузата Дунавци. И да си помагаме", заръчва и кметът Димо Скорчев.

Повече можете да научите от прикачения звуков файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56