Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Трябва ли ни университет в Северозапада?!

Дипломирането на випуск на Медицинския университет- 04.10.2015 г.
Снимка: Жоро Александров Архив
В обществено-политическия час на "Посоките на делника" този вторник говорим, трябва ли ни университет в Северозапада. Правим този разговор по повод днешния 8 декември, защото поколенията се сменят, но студентският празник не може да не вълнува.

"Студентите са украсата на един град, затова присъствието на висше учебно заведение е въпрос не само на престиж, но и на възможности за задържане на младите хора- тема, която е толкова актуална и в същото време болезнена за обществото ни", разсъждава сътрудникът ни Жоро Александров и допълва:

"Враца може да се похвали с два филиала на университети- на ВТУ "Св. Св. Кирил и Методий" и на Медицински университет- София. Обучението им се осъществява в т.нар. "Ученическо градче", което се намира извън Враца и заради липсата на редовен обществен транспорт, остава изолирано от живота в града. А както се знае, младите хора обичат знанията, но и предпочитат забавленията. През последната година и половина общинската управа прехвърли на филиала на Медицинския университет "Проф. д-р Иван Митев" сградата на закрития Химически техникум. Пустеещата сграда, която се намира край болницата, ще бъде използвана за учебен корпус при обучението на бъдещите кадри. Помощното училище "Д-р Петър Берон" пък ще стане общежитие. Реконструкцията ще струва около 10 000 000 лева, като това е най-голямата инвестиция в образование за последните 20 години във Враца и безспорно ще напълни града със студенти. Въпрос на процедури - обявяване на обществени поръчки и за ремонта, е да започне същинската дейност. В момента във Враца има около 500 студенти, които се обучават в специалностите "медицинска сестра", "акушерка" и "специалист по трудотерапия", а дипломите им са за бакалаври. Още толкова бъдещи висшисти се обучават и в другия филиал на ВУЗ във Враца, този на ВТУ "Св. Св. Кирил и Методий". Според официалните данни, в "Ученическото градче" във Враца се обучават още бъдещите висшисти на три ВУЗ-а. Това са Университет за национално и световно стопанство, чрез местния стопански филиал; Югозападния университет "Неофит Рилски", който има център за изнесено обучение; и Международния Славянски институт - Москва, който предлага дистанционно/задочно обучение. ВУЗ-овете във Враца трябваше да са с един повече, но Полският университет така и не беше открит. Идеята да има такова заведение беше на бившия кмет на Враца и впоследствие социален министър Тотю Младенов. Той осигури контактите с Техническия университет от полския град Келце, който уж щеше да открие свой филиал във Враца. Бившият председател на Народното събрание и експосланик в Македония Александър Йорданов пое задачата да реализира проекта, а Общинският съвет дори прехвърли част от своята собственост за учебни корпуси на ВУЗ-а. 8 години след раждането на идеята обаче Полски университет във Враца няма. И със сигурност няма да има.

Иначе поздравите са за всички студенти - без значение дали са бивши, настоящи или бъдещи. Особено внимание отделям на хората с дипломи от ЮЗУ в Благоевград, които както е тръгнало, ще оглавят всички ръководни кадри в община Враца - но това е вече друга тема за размисъл…"


В Монтана вече има учебен център на Варненския свободен университет.

"Преподавателите са професори от университета във Варна и на студентите няма да им се налага да пътуват до морския град, за да се обучават", съобщи Нина Петкова, заместник областен управител на Монтана. По думите и стартът е с две бакалавърски програми и една магистърска- тя ще започне от 19 декември 2015 година. 62 студенти се обучават и в двете програми.
"Трябва да задържим младите хора в Северозапада", заяви Нина Петкова.

Във Видин още преди много години се говореше за Еврошвейцарски университет. Трябваше да има филиал на Софийския университет "Св. Климент Охридски"- обеща ни го преди време един от просветните министри- Сергей Игнатов. При едно от посещенията си във Видин, Игнатов каза, че градът ни заслужава да се превърне в университетски център, защото "той е най-близо до сърцето на Европа - Виена, и по снимки от 19-и век си личи, че момите тук още тогава са били облечени с европейски дрехи...". Обещания имаше и за филиал на Медицинския университет от Крайова, на Русенския технически университет... Нищо от това не се случи!

От известно време се заговори за разкриването на филиал на Плевенския медицински университет, а идеята е на социалистите от Видин.

Димитър Велков, общински съветник от БСП във Видин"Трябва да се опитаме да задържим поне малка част от младите хора в града. Далеч сме от мисълта, че можем да направим цял университет. Идеята ни е в този филиал да се обучават медицински сестри, акушерки, лекарски асистенти и парамедици. Плевенският медицински университет имат интерес, защото те нямат изнесени филиали в Северозападна България, от една страна, от друга- интересът е на видинчани. Смятаме, че интерес ще има и от кандидат-студентите, защото медицинските ВУЗ-ове са единствените, в които не се приемат, както се казва, "който има желание да го приемат"
, коментира гостът в студиото Димитър Велков, общински съветник от БСП.

Управляващите от ГЕРБ също са преценили, че инициативата за разкриване на филиал на Плевенския медицински университет е много добра за града.

"Работим по този въпрос, оказваме пълно съдействие, дано успеем да я реализираме и да възродим нашата за филиал на Русенския технически университет с подходящи за региона специалности", каза народният представител от ГЕРБ Владимир Тошев.

Още по темата за университет в Северозапада и за студентския празник чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20