Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Хоспис за възрастни хора- мечтата на новия кмет на Винарово

Гинко Петров замени училищната скамейка с кметския стол- пак ще работи за хората

Снимка: радио Видин
Село Винарово се управлява от нов кмет. На местните избори хората гласуваха доверие на Гинко Петров- филолог по образование и учител, сега се е нагърбил и с решаването на хорските проблеми. Усилията си ще съсредоточи върху улиците. Както сам казва:

"Не може в 21 век да има село само с една асфалтирана улица!" Ще работи усилено и за разкриването на хоспис за възрастни хора, който ще е от голяма полза за застаряващото население, а и ще отвори някое и друго работно място за по-младите.

Снимка"Ще търсим съдействие и за разкриването на повече работни места за младите хора. Имаме идея да разкрием хоспис за възрастни хора, който да реши проблемите на застаряващото население и нуждата от адекватни грижи"- обясни Гинко Петров. Идеята е хосписът да се помещава в затвореното вече училище. Търси се неправителствена организация, с която да си сътрудничат за осъществяването й.

Във второто по големина село в област Видин едва крепят детската градина, защото децата намаляват. Има и с какво да се похвалят- нямат кражби или поне не толкова масово, както в други села от Видинско. Доволни са и от здравното обслужване, а с лекарства се снабдяват от подвижна аптека.

Сградата на закритото училище в с. ВинаровоНовият кмет се надява да отпуснат средства, с които да ремонтира сградата на кметството. Такъв не е правен никога от построяването на зданието.

Село Винарово има интересна история за произхода на жителите си. Етнографите казват, че някои от езическите ритуали, които се практикуват, като баенето и наричанията, са от прабългарския им корен.

"Във всеки втори дом е имало баячка, има няколко жени и сега. Те са на възраст вече, но могат да подготвят млади момичета- свои внучки, за обредите"- казва Гинко Петров.
Славяни, прабългари и траки вероятно участват в генезиса им. Външният вид на хората- скулите и цвета на кожата, както и любовта на местните към конете, говорят за прабългарския им произход. Това потвърди и Благуна Николова, преподавател по история и бивш кмет на Винарово:

Снимка"Мургавината на кожата, скулите, веждите, обичта към конете- почти всяко семейство е имало коне, това говори за прабългарския ни произход. Имаме и стари обичаи- например "Перияник",  древен сватбен ритуал. Сватбеното хоро в събота е уникално. Произходът му се свързва с перата, използвани от прабългарите. Показвали сме го на събора в Копривщица, имаме златен медал."

Старото име на селото било Чунгуруз, по-късно става Винарово заради лозята и хубавото си вино.

Още за Винарово може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Община Ново село - стремеж към развитие и обновяване

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Ново село - голямо, красиво и достолепно село, което е общински център. Намира се на брега на река Дунав.  Богатството и културата на новоселяни са следствие на търговията с вино и грозде по река Дунав и от съхранените традиции - на децата да се дава образование. В миналото е било изключително богато и с доста..

публикувано на 10.01.25 в 12:05
Светлин Тачев

Светлин Тачев: На прага сме на пълна делегитимация на политическата система

Държавният глава Румен Радев обяви, че ще даде още време преди връчването на папката за съставяне на редовно правителство, определяйки като безотговорно поведението на политиците.  Първият мандат ще отиде в най-голямата парламентарно представена партия ГЕРБ-СДС.  Преговорите между партията на Борисов, Демократична България, БСП и Има такъв народ..

публикувано на 09.01.25 в 10:00

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45