Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Хоспис за възрастни хора- мечтата на новия кмет на Винарово

Гинко Петров замени училищната скамейка с кметския стол- пак ще работи за хората

Снимка: радио Видин
Село Винарово се управлява от нов кмет. На местните избори хората гласуваха доверие на Гинко Петров- филолог по образование и учител, сега се е нагърбил и с решаването на хорските проблеми. Усилията си ще съсредоточи върху улиците. Както сам казва:

"Не може в 21 век да има село само с една асфалтирана улица!" Ще работи усилено и за разкриването на хоспис за възрастни хора, който ще е от голяма полза за застаряващото население, а и ще отвори някое и друго работно място за по-младите.

Снимка"Ще търсим съдействие и за разкриването на повече работни места за младите хора. Имаме идея да разкрием хоспис за възрастни хора, който да реши проблемите на застаряващото население и нуждата от адекватни грижи"- обясни Гинко Петров. Идеята е хосписът да се помещава в затвореното вече училище. Търси се неправителствена организация, с която да си сътрудничат за осъществяването й.

Във второто по големина село в област Видин едва крепят детската градина, защото децата намаляват. Има и с какво да се похвалят- нямат кражби или поне не толкова масово, както в други села от Видинско. Доволни са и от здравното обслужване, а с лекарства се снабдяват от подвижна аптека.

Сградата на закритото училище в с. ВинаровоНовият кмет се надява да отпуснат средства, с които да ремонтира сградата на кметството. Такъв не е правен никога от построяването на зданието.

Село Винарово има интересна история за произхода на жителите си. Етнографите казват, че някои от езическите ритуали, които се практикуват, като баенето и наричанията, са от прабългарския им корен.

"Във всеки втори дом е имало баячка, има няколко жени и сега. Те са на възраст вече, но могат да подготвят млади момичета- свои внучки, за обредите"- казва Гинко Петров.
Славяни, прабългари и траки вероятно участват в генезиса им. Външният вид на хората- скулите и цвета на кожата, както и любовта на местните към конете, говорят за прабългарския им произход. Това потвърди и Благуна Николова, преподавател по история и бивш кмет на Винарово:

Снимка"Мургавината на кожата, скулите, веждите, обичта към конете- почти всяко семейство е имало коне, това говори за прабългарския ни произход. Имаме и стари обичаи- например "Перияник",  древен сватбен ритуал. Сватбеното хоро в събота е уникално. Произходът му се свързва с перата, използвани от прабългарите. Показвали сме го на събора в Копривщица, имаме златен медал."

Старото име на селото било Чунгуруз, по-късно става Винарово заради лозята и хубавото си вино.

Още за Винарово може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03