Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

2015-а през погледа на депутати от Северозапада

Снимка: Колаж на Радио Видин
Посрещнахме новата 2015 година с надежда за по-добро настояще и бъдеще. Как обаче я изпращаме? Редица събития белязаха живота в страната през вече изминаващата година.

Отиващата си 2015-а през погледа на някои депутати от Северозападна България- време е за равносметка в обществено-политическия час на "Посоките на делника" - с народния представител от АБВ Иван Иванов, Явор Хайтов, депутат от Земеделския народен съюз от Врачанския регион и заместник-председател на 43-тото Народно събрание, народния представител Филип Попов от БСП и мнението на хората за депутатите.

В национален план Явор Хайтов отчита два важни момента, които ще запомни с негативни емоции:

"Изминаващата година беше година на избори, но те бяха най-порочните, най-несправедливите. Това е така, защото имаше безброй нарушения и може да се каже, че управляващите не успяха да организират изборния процес по правилата на демокрацията. Тези избори бяха крачка назад в демократичното развитие на страната ни. Другият негативен момент от отиващата си година е огромният миграционен натиск, на който беше поставена България и недовършеното преградно съоръжение на границата ни с Турция."

Врачанският депутат подчерта това, което най-много му тежи:

"Правителството не намери сили да започне работа по изграждането на скоростен път от Ботевград до Мездра и след това, разбира се, Монтана и Видин. Днес е откриването на обходния път на Монтана. Във Враца през годината се случиха две неща- откриване на военното поделение и 250 работни места, и правителството отпусна на община Враца целево 1 млн. лв. за инфраструктура. За Видин мисля, че колегата Иван Иванов няма с какво да се похвали."


Видинският народен представител пък заяви, че "погледнато в инфраструктурно отношение през 2016 година с общи усилия очаквам да започнем поетапното изграждане на определени участъци от пътя Видин-Монтана, за да може да се облекчи целият трафик."

Иван Иванов в обобщението си за годината каза, че по негова инициатива във Видин е създаден обществен експертен съвет за развитие на областта, който заседава.

"Беше положено началото за създаване на международна земеделска борса. Продължаваме да работим по идеята за разкриване на филиал на висше учебно заведение. Един от приоритетите ми през 2016 година е да работя за осигуряването на средства за изграждане на обхода на град Димово", подчерта депутатът от АБВ.   

Според народния представител от БСП Филип Попов изминалата 2015 г. може да се определи като "годината на големите приказки, наглите лъжи и неизпълнените политически ангажименти на управляващите. Година на политическа нестабилност, хаос и липса на посока в управлението. Година на социално замразяване, ширеща се бедност и демографска криза, която убива бъдещето на България. Година на икономическа стагнация, която все повече се усеща от бизнеса. Година, която доведе до въвличането на България в дългова спирала. Година, в която България продължи да загърбва национални приоритети и покорно да навежда глава пред интересите на чужди държави. Година, в която хората у нас нямат особено големи поводи да се гордеят с онези, които избраха да ги управляват в края на 2014 г. 2015 година ще се запомни с това, че така и не стана ясно кой точно и кога участва в управлението на държавата.

Още в началото на годината се заговори за екшън план за съживяването на Северозападния район. Преди време депутатите от региона поеха такъв ангажимент. Поеха го на първия по рода си форум "Северозапад", който се проведе в средата на февруари в Монтана. И тогава хората от едно от видинските села казаха, че искат стратегия не само на хартия, а реални действия. Всъщност за тях проблемите на Северозапада няма как да се решат, защото депутатите не ходят по селата, а се сещат за хората само по време на избори. И друго ни казаха хората- че разговорите с народните представители рядко водят до някаква промяна. И че ползата от приемните на депутатите от Северозапада е по-скоро много думи, малко дела.

Иначе какво свърши българският парламент тази година:
138 приети закона, 156 решения и две декларации за 131 пленарни заседания, като 11 от тях са били извънредни. Това е част от работата на Народното събрание за 2015 г., сочи справка, подготвена от парламентарния пресцентър и дирекцията "Пленарни заседания и финални текстове" на Народното събрание за периода от 1 януари до 17 декември т.г.

Постъпилите през 2015 г. законопроекти са 570, 348 от тях са внесени от народни представители.

През четвъртата сесия на 43-то НС са приети девет изцяло нови закони:
- Закон за предучилищното и училищното образование,
- Закон за Държавна агенция "Разузнаване",
- Закон за военното разузнаване,
- Закон за счетоводството,
- Закон за управление на средствата от Европейските структурни и инвестиционни фондове,
- Кодекс за застраховането,
- Законите за държавния бюджет и за бюджетите на НЗОК и ДОО за 2016 година.
Депутатите гласуваха и промени в Конституцията, в Наказателния кодекс, в Закона за специалните разузнавателни средства, в Закона за лечебните заведения, в Закона за обществените поръчки, в Закона за убежището и бежанците.

Здраве, кураж, надежда ни пожелават родните депутати и Новата година дано донесе на българските граждани повече истина от правителството и мнозинството.

Ние пък им желаем по-често да се вглеждат във важните неща...


Целия разговор чуйте в звуковия файл.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жителите на Паволче мечтаят училищният двор отново да се напълни с деца

Паволче е едно от онези красиви български села, които така омагьосват гостите си, че след това не им се тръгва. Врачанският Балкан, в чието подножие е разположено, богатото минало, свързано с Ботевата чета, и гостоприемството на местните допринасят за това. Хората от Паволче посрещат всеки с радост. Разказват, че живеят в хубаво село, споделят и..

публикувано на 02.08.24 в 14:37
Ивайло Илиев

Ивайло Илиев: Третият мандат се използва маркетингово

Минималните шансове за съставяне на редовен кабинет в 50тото Народно събрание намаляха още в първия ден от преговорите.  Разговорите за приоритети и конкретни политики между формациите обаче продължават.  Ще успее ли "Има такъв народ" да сглоби експертен кабинет?  Съдбата на третия мандат и приближаващите поредни предсрочни избори дискутираме с..

публикувано на 01.08.24 в 10:00
Пламен Димитров

КНСБ с искане в подкрепа на бизнеса - ще се запазят ли работни места?

От КНСБ настояват служебното правителство да въведе мерки за подкрепа на фирмите, които имат спадове на производството и продажбите заради рецесията в Западна Европа. Синдикалистите се аргументират с устойчива тенденция за спад на промишленото производство, който в някои сфери е двуцифрен. Предложението на КНСБ е да бъде въведена постоянно..

публикувано на 31.07.24 в 10:45

Румен Гълъбинов: Ползите от еврото са дългосрочни

С гласовете на 114 депутати от ГЕРБ-СДС, ПП-ДБ, ДПС и 10 независими на първо четене в парламента беше подкрепен внесеният от Министерския съвет законопроект за въвеждане на еврото в България . Преди това мнозинството в Народното събрание подкрепи и проект на решение, внесено от ГЕРБ, с което се изисква от Министерството на финансите, в координация с..

публикувано на 30.07.24 в 12:50
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическият ни елит не може да управлява

Последната възможност за съставяне на редовен кабинет разделя страната от поредните предсрочни избори.  Къде обаче е генезисът на превърналата се в перманентна криза, започнала от партиите и обхванала целия политически живот?  Има ли път напред за демократичния процес?  Статуквото дискутираме  със Светлин Тачев , политолог от "Галъп", асистент в..

публикувано на 29.07.24 в 10:00

Златко Живков: За мен Монтана е мисия, аз вярвам в това, което правя!

Отправяме се към Монтана- дни след празника на града Свети дух и за да видим новия център на града край Огоста.  От пръв поглед прави впечатление  елегантността на фонтаните, чистотата край тях и свежите ландшафтни решения около водните пространства. Край алеите висящи петунии в различни окраски радват очите на минаващите, а..

публикувано на 26.07.24 в 12:55
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Няма как да има стабилност, докато не премине борбата за надмощие между олигархичните кръгове

Готовност за разговори по приоритети и конкретни политики обявяват парламентарните формации.  Въпреки това, шансовете третият мандат да доведе до съставяне на редовен кабинет изглеждат все по-илюзорни с всеки изминал ден.  Защо се провали 50-тото Народно събрание?  Започна ли процес на разпад в партиите, който е предпоставка за пренареждане на..

публикувано на 25.07.24 в 10:00