Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Предизвикателствата пред общините и важните за решаване въпроси

От Регионалното делегатско заседание в Плевен
Снимка: Община Плевен
Представители на повече от 80 общини от Северозападния район за планиране се събраха на Регионално делегатско заседание в Плевен в края на миналата работна седмица. Това ни провокира в "Посоките на делника" да попитаме някои от присъствалите кметове, какви предизвикателства стоят пред общините и кои са важните за решаване въпроси.

Иначе кметове и председатели на общински съвети от Северозападния район номинираха свои представители в Управителния съвет на Националното сдружение на общините в Република България. Всички членове на ръководния орган на сдружението за новия мандат ще бъдат избрани на общо събрание на 23 и 24 февруари в София. Сред тях петте области в Северозапада имат квота от четирима представители. Делегатите избраха това да са четирима кметове на общини- Донка Михайлова на Троян, Златко Живков на Монтана, Пенка Пенкова на Лом и Калин Каменов на Враца. Сред номинираните бе и кметът на Кула Владимир Владимиров.

Ден преди регионалното делегатско заседание, Националното сдружение организира и обучение за новоизбрани кметове, заместник кметове и председатели на общински съвети. Повече за срещата разказа кметът на Мездра Генади Събков, който беше в Плевен.

"Предизвикателствата пред община Мездра са идентични с тези пред много други колеги в региона и затова обучението беше полезно за всички, които участваха в него. Една от темите беше свързана с реформите и задачите пред общините в новия четиригодишен мандат. Финансовата децентрализация беше друга важна тема, защото ние за другата централизация разбираме години наред, че се извършва в една или друга степен, но в крайна сметка държавата не ни осигурява финансовия ресурс, с който да изпълним задълженията, които ни вменява. Пред нас беше представен и норвежкият опит в местното самоуправление. Интересното в Норвегия е това, че местното самоуправление се ползва с изключително високо доверие- това е ключовата дума- доверието. Няма толкова проверяващи и контролиращи органи, всичко при тях е прозрачно. Заседанията на Общинските съвети имат възможност да ги излъчват в интернет пространството директно. Знае се какво е становището на всеки един съветник и то е достатъчно обосновано. Най-неотложният въпрос за решаване, който стои пред община Мездра е финансовата стабилизация. Заварих изключително тежко наследство, оказа се, че 8 милиона и 500 хиляди лева са задълженията, които Общината е натрупала. Голяма част от тях са само за последната година и са свързани с изпълнението на водния цикъл в града", заяви кметът на Мездра Генади Събков.

"Безспорно, много важно е накъде ще се движи корабът на сдружението на общините, ако мога така да се изразя. Първо, като преговори с централната власт- изпълнителна и законодателна, това е изключително важно. Сдружението съгласува много законодателни актове и затова е необходимо да има политическа воля и работа. В същия момент сдружението натрупа не малко опит по изграждане на административния капацитет и по отношение на първия програмен период, и сега, пред втория програмен период, който за нас е много важен, защото трети може да няма. Важно е част от колегите, които продължат, да бъдат готови за тези предизвикателства, след последните местни избори има промени в много от общините в страната. Важно е бързото включване на тези хора, за да бъдат наистина и резултатите по-големи. Важно е да се промени нормативната база, да кажем, приходната база на общините е силно стеснена", коментира пред Любо Андреев кметът на Монтана Златко Живков.

"Малките общини са много специфични и не бих казал че това, което е добро някъде по света /в случая Норвегия/, може да се приложи успешно и при нас. При нас всичко е много по-различно, хората се познават всички, знаят се проблемите. Безработицата е основен проблем, недоимъка, ниските пенсии. Опитваме се обаче да бъдем полезни на хората, съвсем скоро ще подарим на полицейския участък в Ружинци един лек автомобил. Длъжни сме да го предоставим, след решение на Общинския съвет. Автомобилът е отремонтиран, направихме и необходимите регистрации, следващата седмица ще го подарим официално", съобщи Александър Александров, кмет на Ружинци. Местният управник събира забележителните 70% при общините с население под 20 000 души в конкурса "Кмет на месеца" за януари.

Още по темата за предизвикателствата пред общините и важните за решаване въпроси чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жителите на село Копиловци: Няма работа, няма млади хора

Гостуваме на село Копиловци , община Георги Дамяново. Китно и красиво планинско селце. Освен прекрасната природа, която е и най-голямото богатство на Копиловци, центърът на селото също е много чист, облагороден и поддържан. Въпреки това, обаче основният проблем е, че работни места няма. Съвсем наскоро е закрит шивашкият цех, който осигурявал..

публикувано на 24.01.25 в 11:29
Александър Михайлов

Александър Михайлов: Опасявам се, че най-нечистата от всички нечисти унии ще изкара пълен мандат

105-тото правителство в историята на България обещава върховенството на правото и равенството пред закона, укрепването на социалната държава, защита на гражданското общество, свободата и плурализма в медиите, членство в Еврозоната и изпълняване на Плана за възстановяване и устойчивост.  Приоритети пред новата власт ще са и качеството на живот, с..

публикувано на 23.01.25 в 10:00

Какви проблеми създаде абсурдът с двойната минимална заплата?

Заради липсата на бюджет от началото на годината реално у нас има две различни минимални заплати - в частния и обществения сектор. Парите са по-малко за чиновниците и повече за всички останали. В бюджета за 2025-та година. трябва да бъде разписан новият размер на минималното възнаграждение за работещите в обществения сектор. Докато това..

публикувано на 22.01.25 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова, "Мяра": Няма ентусиазъм, но все пак управлението е приемливо за българите

37,4% от пълнолетните българи приемат формулата на правителството "Желязков". Това сочи експресен сондаж на социологическа агенция „Мяра“. Формулата на правителството по-скоро приемат 21,4%, 16,5 на сто по-скоро не я приемат, а 20,8% съвсем не я приемат. Останалите близо 4 на сто от запитаните се затрудняват да отговорят.  "Повече от..

публикувано на 21.01.25 в 12:24
Д-р Георги Савков, управител на ломската болница

Д-р Георги Савков: Болницата продължава да работи със същия обем, както преди десетилетия

Проблемът с кадрите стои и пред ломската болница "Свети Николай Чудотворец". Това е проблем за цялата държава, казва управителят на лечебното заведение д-р Георги Савков.  "С течение на години, десетилетия да не кажа, тя концентрираше кадрите си само в големите градове. За периферията нямаше решение. И това, което в момента работи в..

публикувано на 20.01.25 в 13:23

Буковец: Голямо село с млади хора

Гостуваме виртуално на село Буковец , община Видин. Село Буковец е едно от големите села в общината. Разположено е на 12 км югозападно от град Видин. То е и едно от малкото останали села на територията на общината, в които все още има функционираща детска градина. Венцислав Кирилов е трети мандат кмет на село Буковец и усилено работи за селото,..

публикувано на 17.01.25 в 11:41
Тома Ушев

Тома Ушев: Ако трябва едно правителство да е Слейър, това прилича повече на чалгаджийска формация

Повече от два месеца след предсрочните избори на 27 октомври редовното правителство е факт.  Тройна коалиция, съставена от ГЕРБ, БСП и ИТН, с парламентарната подкрепа на ДПС на Доган, ще управлява страната.  Мнозинството е от 126 депутати.  Какви са хоризонтите пред кабинета "Желязков" и възможно ли е той да бъде устойчив?  Ще успее ли..

публикувано на 16.01.25 в 10:00