Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо не трябва да се разруши площадът във Видин?!

Архитекти и строители се обявиха против плануваните ремонти в центъра на града

Снимка: Радио Видин
В обществено-политическия час "Гледна точка" в "Посоките на делника" говорим защо не трябва да се разруши площадът във Видин. Гости в студиото на Радио Видин са архитект Галя Антова, председател на видинската Камара на архитектите и Людмил Димитров, общински съветник и член на Камарата на строителите. Очаквахме и представител на Община Видин, след като още на 11.03.2016 година /петък/ изпратихме официално писмо до пресслужбата, което гласи:

"На 15.03.2016 г. /вторник/ в "Посоките на делника" по Радио Видин, след 9.00 часа дискутираме темата за Интегрираните планове за градско развитие и по-конкретно- проекта за пешеходната зона в централната градска част, който предвижда премахване на съществуващата настилка и направа на нова. Това провокира архитектите от Видин да протестират. Поканили сме архитекти и общински съветници, бихме искали да има и представител на Община Видин, за да се чуе и Вашата гледна точка. Очакваме потвърждение."

Така и не получихме отговор от Община Видин.

Снимка"Архитектите от Видин протестираме срещу премахването на съществуващата настилка в централната пешеходна зона. Смятаме, че тя, изцяло построена от естествени камъни с различен цвят и състав е уникална. Тази настилка е проектирана от екип от архитекти с ръководител проф.Иван Никифоров- един архитект от светилата на българската архитектура и градоустройство, учител на повечето български архитекти. Създадената от него настилка е разработена в екип от видински и други архитекти и строителни специалисти. Тя е съобразена с типичната видинска архитектура около нея, климата на региона и с околната среда. Архитектите от Видин си поставихме за цел да пообиколим и да видим, толкова ли е разрушена пешеходната зона и по наше мнение, едва дали има и 20% от тази зона, която се нуждае от ремонт. Защо беше избран този проект? Според мен, най-удачно беше усилията на Общината да се насочат към зоната от видинския театър до крепостта "Баба Вида". В архитектурата има и авторско право, и Общината няма право да възлага проект за разработка на друг авторски колектив, а не на проектантите, които първоначално са изпълнили обекта. Не знам и тези 15 млн. 600 хил.лв. за каква площ са, защото по едни груби сметки, които направихме с колегите, цената е някъде 300-400 лв./кв.м., което на мен ми се струва много малко за нов материал, за изпълнение, за обзавеждане. Да не се окаже, че този проект ще ни струва 30 млн.лв. 90% от хората във Видин не знаят за този проект и са възмутени, и с радост идват и се подписват в нашата подписка, защото не искат това да се случи. Подписката ще бъде внесена на следващото заседание на Общинския съвет. Не трябва да се унищожава с лека ръка това, което имаме", заяви архитект Галя Антова.

"Има ли нужда да се осъществи такъв ремонт? Биха ли били новите площад и пешеходна зона по-добри от сегашните. И тези 15 млн.600 хил.лв. за този проект, не би ли могло да се използват за други проекти? Как може да се подобри животът на хората с новия площад? Ние виждаме друго- разбит площад, прах, фалирали магазинчета, съмнително качество на изпълнение...А и питаме, но отговор не сме получили досега- предишният Общински съвет одобрил ли е тези 15 млн.600 хил.лв. да се изхарчат за ремонт на площада, въобще одобрен ли е такъв проект? Освен архитектите, и строителите се обявяват против този ремонт. Ако някой не се съобрази с тези две гилдии, не знам кой още трябва да каже, че този проект трябва да бъде спрян. Призоваваме разумът да надделее. От Община Видин ни обясняват как е направено обществено обсъждане. Такова е правено, но от предишното ръководство и то е фиктивно", каза Людмил Димитров.

Целия разговор чуйте в звуковия файл.  



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59