Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Чувстваме ли се спокойни в малкия град след атентатите в Брюксел

Снимка: Радио ВИДИН

Светът беше разтърсен преди дни от поредния самоубийствен атентат- в белгийската столица. Двойна експлозия избухна рано сутринта на летището в Брюксел и час по- късно на метростанцията в близост до европейските институции в града. Властите съобщиха, че това е терористичен акт, а по-късно "Ислямска държава" пое отговорност за атентатите. Светът осъди самоубийствения акт, причинил смъртта на невинни хора. В България незабавно се проведе учение между институциите, имащо за цел да тренира българските служби за реакция при кризисни ситуации. Вицепремиерът и министър на вътрешните работи Румяна Бъчварова съобщи, че конкретни заплахи по отношение на нашата страна не съществуват към момента.

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на Общински план за противодействие на тероризма. Планът е разработен във връзка с Решение на Министерски съвет №1/05.01.2016 година. Мерките в плана ще бъдат обсъдени на заседанията на постоянните комисии към Общинския съвет, уточниха от пресцентъра на Общината. Планът за противодействие на тероризма ще бъде предложен за разглеждане на заседание на местния парламент. Стана ясно и, че няма основания за тревога във връзка с обсъжданата тема.

Какви са възможните причини за терористични атаки? По темата разговаряме с Димитър Велков, който е завършил "Корпоративна сигурност" и е общински съветник във Видин.

"През последните години знаем, че международният тероризъм премина към нов етап от своето развитие и придоби глобален характер. Той вече се използва не само като инструмент за постигане на конкретни политически цели, а е насочен към принципна смяна на съществуващата система на международните отношения. Цели се да се постигне хаос и икономическа дестабилизация в страните- мишени. Да предизвика страх, психоза сред населението. Като в крайна сметка се преследва една глобална криза и промяна на съществуващия световен ред."

СнимкаАктивното участие на България в световната антитерористична коалиция и наличието на български контингенти в различните точки на света прави България един потенциален обект на терористични действия. Основна опасност от организиране и осъществяване на терористичен акт остават евентуални действия на отделни лица, групи, организации, български или чужди граждани или радикални елементи, проникнали по каналите за нелегална миграция.

"Единственият съвет, който бих могъл да дам, е гражданите на бъдат изключително бдителни към подозрителни лица, към всяко нещо, което е нетипично за квартала или мястото, на което живеят. За всяко такова нещо да сигнализират на органите на МВР. Както и за лица, които изглеждат съмнително", допълни Димитър Велков.

Катя Райчева е психолог и доброволец към БЧК. При взрива в завода за обезвреждане на боеприпаси във видинското село Горни Лом през 2014 година е изпратена незабавно на място, за да окаже помощ и подкрепа на близките на загиналите. Говорим с нея за реакциите на хората в първите минути от трагедия с невинни жертви, как да реагираме след самоубийствен атентат и за страха, който насаждат терористите:

"Ако се случи такава непредвидена ситуация, хората винаги са в шок. После преминават през всички етапи на мъката и загубата, която ги е сполетяла. Много важно е, когато се случи нещо непредвидено, хората да могат да запазят спокойствие... Може би това е целта- терористите искат да ни накарат да не живеем, а да треперим всеки ден от страх. От психологическа гледна точка най- големият страх на човека е от смъртта. И ако човек не може да се справи с него, цял живот ще живее в страх. Ако успеем да превъзмогнем този страх и всеки от нас намери отговор на фундаменталните въпроси- какъв е смисълът на живота и какво има след смъртта, няма и да се страхуваме."

СнимкаВ България, макар и Националният щаб по сигурността да прецени, че няма конкретна терористична заплаха за страната, беше засилена охраната на стратегически обекти и най- посещавани публични места. Започна също преглед и обновяването на плановете за защита. Има ли план след терористичен акт, който следват центровете за спешна медицинска помощ? Попитахме д-р Станислав Поломски, директор на филиалите на спешна помощ за област Видин.

"Тероризмът е много широко понятие. Има стотици форми на тероризъм. И е трудно да бъдат разработени конкретни планове за действие при всеки един от тях. Ние може да действаме само при обява на конкретен случай с пострадали лица, там да насочим екипите... Ако има повече пострадали, може да се насочат екипи и от други филиали. 8 са екипите на територията на област Видин. Имаме възможност за координация със съседни центрове. Оттам също може да искаме екипи, ако нашите се окажат недостатъчни."

Медицинските екипи преценяват на място броя на пострадалите, в каква степен са пострадали, могат да искат отпускане на повече екипи. Когато се случи терористичен акт, е желателно да няма струпване на хора да пречат на медицинските екипи, оказване път на линейките.

За доверието в институциите, на които разчитаме да реагират бързо и адекватно при самоубийствен атентат, какъвто се случи в белгийската столица, си говорим с Пламен Станкулов, офицер от резерва на Българската армия:

"Ние не сме далече от Брюксел. България е член на Европейския съюз и мисля, че на този етап, следейки действията на атентаторите и техния произход- второ потекло на бежанци, това говори за добре обмислени действия, добре обмислен сценарий, който на определен етап постига частични успехи, свързани с тревога на нашето общество. В България ние имаме едно по- спокойно общество. Няма институция, която да определи действията и поведението на гражданите при един такъв случай, но най- важното според мен, имайки практиката на офицер от Българската армия е, да не се допусне паника. Тези мерки, които се предприемат от нашата държава и от ЕС не бива да бъдат действия само на органите, свързани с осигуряване сигурността на гражданите. Това трябва да бъде дело, мисъл и поведение на всеки гражданин."

Пламен Станкулов смята, че задължително трябва да се провежда обучение за гражданите по гражданска защита. Защото "Гражданска защита" е една от институциите в нашата държава, която работи в ситуации на бедствия и аварии.

"Не харесвам израза, че за България няма конкретна заплаха. Евентуална заплаха за тероризъм има навсякъде", допълни Пламен Станкулов.

СнимкаМинистерството на вътрешните работи излезе с препоръки към гражданите след атентатите в сърцето на Европа:

- На първо място да се доверяват на сигурни източници на информация;
- Да проявяват бдителност и да сигнализират за съмнителни обекти и лица там, където забележат такива;
- Да следват инструкциите и указанията на органите на реда, ако попаднат в подобна ситуация.

Изготвени са и препоръки към институциите. Трябва да бъде повишена готовността за прилагане на допълнителни мерки за сигурност като:

- Извършват проверки на степента на готовност за противодействие на терористични заплахи;
- Активизират дейността си по събиране, оценка, анализ и обмен на информация по конкретни заплахи;
- Правят преглед и оценка на плановете за реагиране и при необходимост ги актуализират;
- Усилват охраната на отделни стратегически обекти, масови мероприятия.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29

Събитията и темите на фокус през 2024 година

Бедността, последиците от горските пожари, климатичните промени, колко сериозен е проблемът с безводието, проблемите пред Общините, Европейският съюз гарантира ли благополучие на всички - това са само част от темите , по които говорихме през отиващата си 2024 година . Какви са най- често фалшифицираните стоки , които могат да се намерят на..

публикувано на 30.12.24 в 11:03