Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Гласуването - право или задължение

Снимка: bnt.bg
В "Посоките на делника" говорим за гласуването - право или задължение е. Гледната точка е на социолози, депутати и граждани.

"Гласуването е право, а чувствата ми към задължителното са смесени... Право е на всеки човек, но задължително - не... Насила хубост не става...", казаха видинчани в анкета на Пламен Коцев.

"На първите избори, на които бъде вписано задължителното гласуване, хората поради своята неинформираност дали ще бъдат подложени на санкции, или не, може да се повиши избирателната активност. Не смятам, че можем да очакваме някакви сериозни изненади в това отношение. Не трябва да забравяме, че Изборният кодекс толкова пъти се променя, че може много скоро това задължение да отпадне. То не кореспондира със самите ценности в демокрацията, че реално избирателното право е ПРАВО на хората, а не тяхно задължение. В последните години все повече и повече изборите в България се обезсмислят. Натъртва се на обществото, че нещата се решават от политическия елит, а не от българския избирател. Хората не вярват в изборния процес", каза социологът Евелина Славкова.

"Със задължителното гласуване искаме да намалим влиянието на корпоративния, на купения, на етническия вот. Искаме да изчистим системата във възможно максималния размер от недостатъците, които има сега. През лятото сме провеждали всякакви избори, това едва ли е аргумент да делим сезоните по някакъв признак на активност или на деактивност. Нека си изберем президента на едни избори, а референдума- на други", заяви народният представител от ГЕРБ Владимир Тошев.

Целия разговор чуйте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32

Кои са основните причини за катастрофите у нас

Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките.  След..

публикувано на 03.02.25 в 11:05

Кметът на Флорентин: Искам да променя облика на селото към по-добро

  Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..

публикувано на 31.01.25 в 11:20

Ще се присъединим ли (и кога) към Еврозоната?

Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева.  От думите на премиера, става ясно, че България ще..

публикувано на 30.01.25 в 10:00

Крие ли рискове икономическото райониране на страната?

Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..

публикувано на 29.01.25 в 10:45

Пътят Видин-Ботевград: Обещания и (без)действия

Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..

публикувано на 28.01.25 в 12:56