В "Посоките на делника" говорим, формално ли работят местните институции Община и Общински съвет. Гледната точка е на политолози, настоящи и бивши председатели и заместник председатели на Общински съвети, и общински съветници.
"Критично ниски нива на прозрачност и отчетност в работата на институциите на местно ниво в мнозинството общини-областни центрове, регистрира Индексът на Местната система за почтеност - 2015. Видин е в дъното на класацията с най-слаби показатели за отчетност и почтеност. Това е изследване на Асоциация "Прозрачност без граници" и е за работата на предходните кметски екипи и администрация", каза пред Ани Цекова политологът Катя Христова.
Данните са събирани една година, били са готови преди местните избори, но не са ги оповестили тогава, за да не бъдат обвинени в опити за влияние.
"Контролът в предишния Общински съвет беше изключително занижен. Незнайно как в Правилника за работа на Общинския съвет се промъкна един текст, който отмени какъвто и да е контрол на законодателната над изпълнителната власт. Успя да се вкара един текст, в който отговорите на питанията към кмета биваха два вида- устни и писмени. Писмените отговори поставяха съветника, направил питането в невъзможност да развие питането на заседание на Общинския съвет. По този начин неговите мотиви за питането и самото питане нямаше как да станат известни на останалите съветници, на медиите и на гражданите. По този начин мръсотията се замиташе под килима, което не помагаше на никого. Нито на изпълнителната власт в лицето на кмета и администрацията, нито на работата на Общинския съвет, а най-вече от това страдаха гражданите и продължават да страдат, между другото, що се касае до Видин", коментира в студиото на Радио ВИДИН Борислав Василев, заместник председател на Общинския съвет в предишния мандат.
"Докато общинските съветници, някой, който не си е прочел Закона за местно самоуправление и местна власт, ги кара да подават писмено запитване по материал, който е внесен за разглеждане в ресорната комисия, аз ще продължа да твърдя, че работата на Община Видин е безкрайно непрозрачна. Освен това тя е и непродуктивна, и не е в полза на гражданите", заяви общинският съветник Росица Кирова.
Изследването на "Прозрачност без граници" сочи, че Видин е сред общините, които тепърва се очаква да развиват устойчива местна система на почтеност, стартирайки от ниски стойности на индекса 2,84. Кметската институция (3,06) е изправена пред сериозно предизвикателство да направи оценка на дефицита на добри практики, наследени от предходния мандат 2011 -2015 г. Препоръчително е да се преосмисли необходимостта от създаването на институция "местен обществен посредник", както и активизиране работата на Областния обществен съвет за противодействие на корупцията.
Монтана пък е сред общините, които показват относително добре изградена база на Местната система за почтеност, с индекс 3,21. Налице са добри показатели относно дейността на кмета (3,33) и надзора на местния Общински съвет (3,78) върху местната власт, като в тази връзка потенциалът на местната администрация (3,82) за по-ефективно функциониране следва да бъде допълнително развит.
"Ние си вършиме работата и мисля, че добре я вършим и фактът, че има приемственост, и че кметският екип е същият, това е оценка на гражданите. Това веднага излиза и в проучванията- дали ще бъде прозрачност, дали ще бъде икономическа среда. Те, ако хората живеят зле и в информационно затъмнение, няма да ни преизберат", каза Иво Иванов, председател на Общинския съвет в Монтана.
Целия разговор по темата чуйте в звуковия файл
Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..
Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..
Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..
Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..
Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска. На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..
Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките. След..
Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..