Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Откровен разговор за значимостта на 24 май


В "Посоките на делника" говорим, какво е това да имаш хилядолетна просвета и какво е това да имаш общонационален празник. И достатъчно уважение ли получават учителите от обществото.


Гост в студиото на Радио Видин е Венцислав Станев, директор на най-старото видинско училище - "Цар Симеон Велики". На този пост е от 2002 година, а има повече от четвърт век стаж като педагог.

"Хубаво е да посрещаш 24 май, приятно е...Знам, че ще срещна хора, които ще споделят моите усещания. Чувството е много приятно, настроението е приповдигнато. Празникът през годините обаче е различен, защото ние се променяме, усещането се променя. По някой път към по-хубаво, понякога не така, както на мен би ми се искало...Има колеги, които наистина вдъхновяват учениците, но човек не трябва да бъде непременно учител, за да чувства 24 май като свой празник.

Реформи в образованието трябва да има, защото не може да не се променяме, средата в която живеем е променена. Ако не се променим, просто ще изостанем, няма да има връзка между нас и младите поколения, и тогава вече ще стане страшно. Има някои неща, които ако не ги променим, ще пострадаме. Говоря за излишно пребиваване на учениците в училището, придобиване на знания и умения, които не са им необходими. Може би ще ги направим по-умни, но не значи, че ще ги направим по-успешни. Призовавам на днешния ден да не подценяваме толкова много младото поколение, те просто ще успеят!

СнимкаМаксимата, която спазвам през годините е: "Да правя каквото трябва, пък да става каквото ще!" и общо взето се опитвам да не правя на другите това, което не бих искал да ми направят на мен. Опитваме се да вдъхнем на учениците си вяра, че могат. Не бих искал с това клеймо, което са ни залепили, че сме Северозападнала България, че не можем, че не ставаме...Имаме прекрасни неща- река, за която хората мечтаят, парк, за който хората мечтаят, град с история, за която хората мечтаят. Ние сме си виновни, че допускаме някой да се гаври с нас. Виновни сме, защото забравихме да искаме, забравихме да мечтаем, забравихме да настояваме и чакаме някой да ни посочи с пръст и да каже: "Те са най-нещастните". Аз казвам, че нашето училище е едно от най-хубавите в България. Позволих си дори когато бях в Ню Йорк в края на миналата година да кажа, че моят кабинет е по-хубав от всички кабинети, които видях там.

Дали учителите получават достатъчно уважение от обществото? Относително е. За разлика от много хора аз смятам, че учителите получаваме достатъчно уважение от хората, недостойно е финансирането. Това да имаш хилядолетна просвета и това да имаш общонационален празник е гордост и самочувствие, и вяра!", каза в ефира на Радио Видин Венцислав Станев.

24 май е празник-символ на родното, българското. Празник, който ни дава право да се гордеем, че "и ний сме дали нещо на света и на вси славяни книги да четат". Нека се гордеем с писмеността и културата си! И да не забравяме да пишем на български с нашата азбука! И никога да не забравяме за великото дело на светите братя Кирил и Методий!

Целия откровен разговор чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Какви традиции и обичаи спазваме на Бъдни вечер и Рождество Христово

За традициите и подготовката за празниците разказаха Биляна Иванова от Видин и Цеца Христова от видинското село Антимово. Дамите споделиха какви обичаи спазват на Бъдни вечер и Рождество Христово, какви ястия приготвят за празничната трапеза и защо е важно да предават традициите на своите деца. Няма други празници, които са така очаквани от..

публикувано на 23.12.24 в 14:23

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32