Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Неизбежно ли е сливането на области?!

И ще се промени ли нещо за хората...

Снимка: Уикипедия
В "Посоките на делника" по Радио ВИДИН говорим, неизбежно ли е сливането на области и ще се промени ли нещо за хората. Провокираха ни думите на министър Лиляна Павлова, изречени преди седмица на форум във Враца, че през "2020 година ще имаме възможност да преразгледаме обхвата на българските региони и на областите, защото, съгласно европейските регламенти, има специална директива, която определя обхвата на областите. В тях трябва да има определен брой население, определени параметри и т.н. За съжаление, в България част от областите не отговарят на тези параметри и не могат да продължат след новия програмен период 2022-2023 година да функционират като такива, защото в тях има по-малко население и по-ниски характеристики."

Дали е неизбежно или би могло по някакъв начин да се предотврати сливането на области? Като че ли отговорът на този въпрос не е толкова лесен и еднозначен.

СнимкаГост в студиото е Олег Джоканов, заместник областен управител на Монтана в периода 1993/1994 г. и заместник кмет на Видин в периода 2004/2007 година. По думите му:

"И в Европа, и в Русия, като представител на Евразия, няма структурна единица област с население под 1 млн. души. Може би това е един от аргументите, но той е доста съществен. Напоследък е модерно да споменаваме румънския опит- Румъния има 22 области при население около 23 млн. жители. В България повечето от областите не отговарят на този критерий.

Що се касае до това Видинска област да се закрие, аз като човек, роден във Видин, естествено че ще защитавам тезата, че градът ни има други дадености в исторически, традиционен и дори в православен план. Видин е старопрестолен град, каквато и друга област да възникне на територията на Северозападна България, считам че има достатъчно аргументи нашият град да бъде административен център на тази област.

И на ниво общини, и на ниво области би трябвало да има окрупняване. Трябва обаче да се състои и другата стъпка, т.нар. децентрализация- това, за което всъщност всички правителства говорят, сочат примери, но никой досега не направи реални стъпки в това отношение.

Кой освен сегашните кметове на малките общини например е против окрупняването на общините? Стига сме създавали люпилня за местни феодалчета."

 
Още от гледната точка на Олег Джоканов чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45