Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Неизбежно ли е сливането на области?!

И ще се промени ли нещо за хората...

Снимка: Уикипедия
В "Посоките на делника" по Радио ВИДИН говорим, неизбежно ли е сливането на области и ще се промени ли нещо за хората. Провокираха ни думите на министър Лиляна Павлова, изречени преди седмица на форум във Враца, че през "2020 година ще имаме възможност да преразгледаме обхвата на българските региони и на областите, защото, съгласно европейските регламенти, има специална директива, която определя обхвата на областите. В тях трябва да има определен брой население, определени параметри и т.н. За съжаление, в България част от областите не отговарят на тези параметри и не могат да продължат след новия програмен период 2022-2023 година да функционират като такива, защото в тях има по-малко население и по-ниски характеристики."

Дали е неизбежно или би могло по някакъв начин да се предотврати сливането на области? Като че ли отговорът на този въпрос не е толкова лесен и еднозначен.

СнимкаГост в студиото е Олег Джоканов, заместник областен управител на Монтана в периода 1993/1994 г. и заместник кмет на Видин в периода 2004/2007 година. По думите му:

"И в Европа, и в Русия, като представител на Евразия, няма структурна единица област с население под 1 млн. души. Може би това е един от аргументите, но той е доста съществен. Напоследък е модерно да споменаваме румънския опит- Румъния има 22 области при население около 23 млн. жители. В България повечето от областите не отговарят на този критерий.

Що се касае до това Видинска област да се закрие, аз като човек, роден във Видин, естествено че ще защитавам тезата, че градът ни има други дадености в исторически, традиционен и дори в православен план. Видин е старопрестолен град, каквато и друга област да възникне на територията на Северозападна България, считам че има достатъчно аргументи нашият град да бъде административен център на тази област.

И на ниво общини, и на ниво области би трябвало да има окрупняване. Трябва обаче да се състои и другата стъпка, т.нар. децентрализация- това, за което всъщност всички правителства говорят, сочат примери, но никой досега не направи реални стъпки в това отношение.

Кой освен сегашните кметове на малките общини например е против окрупняването на общините? Стига сме създавали люпилня за местни феодалчета."

 
Още от гледната точка на Олег Джоканов чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Обсъдиха състоянието на пътищата в област Видин

На проведено заседание на Областната комисия по безопасност на движението по пътищата (ОКБДП), ръководено от областния управител на област Видин Ани Арутюнян, бе представен анализ на пътнотранспортната обстановка на територията на област Видин за второто тримесечие на 2024 г. В заседанието участваха представители на регионални институции и общини ,..

публикувано на 15.07.24 в 14:53

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03