Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трябва ли градският омбудсман да стане задължителен за общините?!

Снимка: Радио Видин
В "Посоките на делника" говорим, трябва ли градският омбудсман да стане задължителен за общините. Гледната точка е на депутати, председатели на общински съвети и кметове от Северозапада.

Накратко, депутати от Реформаторския блок предложиха промяна в Закона за местното самоуправление и местната администрация, която да изисква от общинската власт назначаването на обществени посредници (омбудсмани) във всички български общини с над 20 000 жители. Предложението е внесено в деловодството на парламента в последния ден преди лятната ваканция на народните представители. За общините, които имат по-малко от 20 000 души население, изборът на общински посредници ще е пожелателен.

По думите на народния представител от Реформаторския блок Вили Лилков, "в по-голямата част от българските общини, общинските съвети просто са едни органи, които изпълняват много често волята на кмета, много малко инициативи идват от тях. Това означава, че няма инициативи и от страна на общността. Когато съществува фигурата на омбудсмана, гражданите могат директно, чрез една независима политически институция, да правят своите предложения. И това в известен смисъл ще активизира и общинските съвети, защото препоръките на омбудсмана са не само за сведение, а и много често се налага да бъдат изпълнявани от общинските съвети. Има непознаване от страна на местната власт за институцията на обществения посредник. Не виждам основание за страх. Единственото, което могат хората да получат от омбудсмана, това е една допълнителна помощ.

Известен факт е, че първият обществен защитник в България е Илия Цанов, братът на Найчо Цанов, който е защитавал Ботевите четници пред турския съд. Видин е бил пример в онези години, че е дал първия обществен защитник на страната ни. Видин има с какво да се гордее в това отношение и смятам, че е нормално да избере омбудсман"
, каза още Вили Лилков.

"Вече смятам, че е съвсем нормално да го има омбудсмана. Миналия път, когато беше внесено предложение за омбудсман за Видин, смятахме, че е един излишен разход за общината, която беше все още в тежко финансово състояние. Сега, като разглеждаме внимателно какво е състоянието на общините, които имат омбудсман, се оказва, че може би защото са избрани подходящи хора или защото хората вярват на омбудсманите, тези общини, които имат такива обществени посредници, се ползват с изключително доверие на гражданите. Това предложение най-вероятно ще бъде одобрено от парламента, но аз смятам, че трябва да се даде шанс и на общините- да не ги задължаваме", заяви председателят на Общинския съвет във Видин Генади Велков.

Темата коментира и председателят на Общинския съвет в Монтана Иво Иванов. Според него, "функциите на омбудсмана ги има и в действащата ни общинска уредба. Ние имаме комисия по жалби на гражданите, всеки от общинските съветници постоянно се среща с гражданите, на заседанията на Общинския съвет е възможно, има такъв ред, гражданите да зададат своите питания и въпроси, кметът на общината има приемна всеки втори петък от месеца. Не виждам голям смисъл в Монтана да има още един човек, който да отговаря за едно и също нещо, за което вече има изграден механизъм или изградена институция за това. Ако стане задължително, ще се съобразим и ще проведем съответната процедура. Ние си работим достатъчно добре и без омбудсман."

Белоградчик е община с по-малко от 20 000 души население, там изборът на общински посредник ще е пожелателен. Кметът на общината Борис Николов коментира, че имат нужда от омбудсман, "защото все още недостатъчно на високо ниво е културата за защита на интересите на населението. Много важно е обаче, как ще бъде назначен омбудсманът, от кого и кой ще му плаща. Ако той ще е зависим пряко от кмета или от Общинския съвет, ефективността му значително ще спадне. Зависи от законовите промени. Не мога да не кажа и това, че в България в последните 20-ина години се създадоха толкова много агенции, комисии, комитети за какво ли не, които се покриват и препокриват. Това показва, че не е достатъчно ефективно нивото на обслужване на населението."

Още по темата за градския омбудсман чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Стабилно редовно управление ще има, когато се появи нов субект

Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет.  Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН.  Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица.  Част от втората парламентарна..

публикувано на 12.12.24 в 10:00

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45