Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За полезността и рисковете на домашно приготвените консерви

Направи си сам стандарт

7
Снимка: Ваня Минева


Темата в рубриката "Общество" днес е за полезността и рисковете на домашно приготвените консерви. Влизам в нея ето така- поетично, с помощта на стих от нашия земляк Георги Атанасов.

Дървото, което миналата есен посадих, 
закуси на разсъмване със две дъждовни капки.
Едната на устните му до изгрева остана.
Усмихна се разрошена и си отиде.
А другата остана да му гали дълго корена
в очакване на първата зелена ябълка.

Защо започвам с поезия прозаичната тема за зимнината? Ами може би защото ми се иска да вярвам, че силата на връзката ни със земята е онази добра магия, която ни помага да не се чувстваме чак толкова скверно бедни, а да си казваме:

"Това е традиция- да изработим с ръцете си част от храната, която в наближаващите зимни вечери ще слагаме на семейната трапеза..." И за да съм сигурна, че не съм в грешка, отидох с диктофон и фотоапарат на Видинския пазар.

"Правя си зимнина, да. Правя всичко, което едно семейство може да сложи на масата- от доматите за готвене, до сладката, компотите, киселото зеле, консерви месо, консерви риба, консерви гъби... Всичко. Като ви казвам всичко, значи всичко. Каквото искате. Можем да изкараме криза", казва ми млада жена.

"Слагаме във фризера моркови, магданоз, копър, зелен боб, грах- на пакетчета, колкото за по едно готвене", обяснява ми мъж на средна възраст.

"Затварям домати в буркани, печени чушки също. Да, и плодове също. Правя компоти- праскови, кайсии, сливи- наше производство, от двора ни на село. Така съм сигурна, че плодовете и зеленчуците не са пръскани с пестициди и други такива препарати", гласи друг отговор.

Домашен компот, Снимка: Ваня Минева"Всичко си приготвям у дома. Всеки продукт си има начин на обработка. Четеш, питаш, пробваш. Ако не си го правил никога, първия път може и да сгрешиш, на другата година ще се научиш и ще го правиш както трябва", съветва ме продавачка, която предлага на зеленчуковия пазар стоки свое производство.

"Слагам от всичко по малко- ягоди, малини, праскови, зелен боб, грах, подправки. Тази година дъждовете съсипаха градините и доматите си останаха скъпички, та затова по-отрано почнах да правя и домати. Днес една доза, след седмица- друга. Но това не означава, че зимата нищо не пазарувам. Не можеш всичко да затвориш в буркани. Така че зимнината е и на портмоне", усмихва ми се пенсионерка, която с удоволствие споделя своята рецепта "микс за супи".

"Правя в консерви всичко, което моите деца харесват- лютеничка, сладка, компоти, кисели краставички. Зимнината си правя по мои рецепти, не искам и не вземам нито акъл, нито рецепти от никого. Рецептите ми са от години. Не ги променям. Не ползвам полуфабрикати, салци, разни там пюрета, които се предлагат по магазините за консервиране. Не съм привърженик на експериментите- арония, годжи бери... Не. Праскови, сливи, череши- това да", категорична е жена, която явно се грижи за голямо семейство.

Плодове, Снимка: Ваня МиневаИ защото се отвори приказка за плодове с костилки, решавам да потърся по телефона Димитър Петков, управител на фирма в Монтана, която е част от италианския холдинг РИГОНИ ДИ АЗИАГО за България- лидер в производството и търговията с био конфитюри, за да поговорим за опасностите, които крият консервираните костилкови плодове. От дете съм чувала, че домашните компоти от плодове с костилка не трябва да се ползват, ако е минала година от затварянето им. Част от моите случайни събеседници също се презастраховат: "Изхвърляме ги такива компоти. Отиват за варене на ракия", ми казват те.

"За нас това не е проблем. Според стандартите, които ние спазваме, нищо не се консервира с костилки. А и по принцип проблемът с консервирането не е в костилките. Зная, че ще кажете, че много хора в България не могат да си позволят да купуват екопродукти, защото все още това са скъпи за тях стоки. Но особено когато твърдят, че приготвят домашни консерви, защото за децата те са по-вкусни и по-здравословни, е хубаво да си напомним: първо когато консервират продукти, които купуват от пазара, няма как да са сигурни, че не са обработвани с конвенционални химически препарати. Нашата фирма изкупува само биопродукти със сертификат за произход и качество, и въпреки това се случва при задължителните лабораторни проверки да се установи, че някои от тези продукти не са чисти- примерно откриваме следи от ползвани преди месеци конвенционални препарати за растителна защита. А как такава проверка да направите в домашни условия?! И друг пример: в нашите продукти за подсладител се използва само обезцветен и обезмирисен ябълков концентрат. А при продуктите, които се приготвят при домашни условия, най-често се ползва обикновена захар. Това е достатъчно продуктът вече да не е екологичен... При нас контролът е направо жесток и по отношение на чистотата. Това не може да бъде постигнато по никакъв начин в домашни условия. Отделно са контролиращите органи, сертифициращите органи... При нас, освен европейския сертификат за биопродукти, имаме и еврейски сертификат- "кошер", а преди няколко дни имахме посещение от специалисти по сертифициране от Китай, защото има интерес и на този пазар към нашите продукти", обясни Димитър Петков.

Не в бурканите, а в пръстта на двора или градинката да отиват костилките, така ползите при всички случаи ще са повече от една. Най-сигурно е, когато преди консервирането костилките са отстранени. Такива са и стандартите при промишленото производство. Затова, ако приготвяте при домашни условия плодове с костилкови, въпреки че е пипкаво и досадно да ги махате от череши, вишни и сливи, направете го. Е, да, много по-лесно и по-удобно би било да си ги напазаруваме... Щеше да е хубаво, но за жалост сме далече от това време... И докато стандартите в заплащането на труда на българите драстично изостават от тези на водещите европейски държави, домашните консерви ще си останат традиционно важна част от подготовката на много семейства за зимния период. Интересни идеи и лесни за изпълнение рецепти ще намерите, ако прослушате звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00