Гости в студиото са Радослав Георгиев и Емил Иванов от сдружение "Активно общество"- млади хора и Росен Живков, член на комисията "Работа с децата, младежта, спорта и туризма" във видинския общински съвет.
На много хора им звучи далечно това понятие "Младежка политика". Има ли наистина такава политика на практика и какво представлява? У нас се заговори в последните години главно поради тежката демографска ситуация и липсата на перспектива за младите.
Младежите от Сдружение "Активно общество" във Видин направиха и разпространиха един кратък филм, с който целят да популяризират дейността на организациите и институциите, работещи в полза на младите хора във Видин. Те искат и да насочат вниманието на младежите към организации и институции, към които могат да се обръщат, когато имат нужда от подкрепа в съответната област на компетенции.
"Ако не се промени обстановката, бъдещето на младите хора във Видин е само едно, да избягат от града. Наистина трябва да променим нещо и това зависи от нас. Ние сме в неправителствения сектор и се опитваме да променим някои неща.", каза Емил Иванов.
"Няма специфична програма за работа с подрастващите в община Видин, но има изградени практики по които се работи. Това са различни сфери от живота на младите хора, ангажиране на свободното им време. Общинският съвет дава възможното при заделянето на средства от общинския бюджет за подпомагане на дейността на спортните клубове. Направеното до момента не е достатъчно, но имаме желание да участват и млади хора със свои инициативи, предложения, за да може да се сформира наистина едно компетентно мнение.", заяви Росен Живков.
"Имаме не едно и две предложения. Още през 2014 година внесохме предложение във видинския общински съвет за формиране на младежки предприемачески фонд. Фонд, който на принципа на една програма ТЕХНОСТАРТ на Министерството на икономиката, да стимулира млади и предприемчиви хора от Видин. Това предложение обаче остана там- само в рамките на предложеното на хартия. Внасяли сме и социални проекти, те нямат за цел да трупат някаква печалба за който и да било. Това стана още при предишното управление, повторно ги внесохме в края на миналата година. До момента нямаме никакъв отговор- нито от предишната управа, нито от сегашната.", подчерта Радослав Георгиев.
"Вероятно няма подготвеност и адекватна реакция да се поеме тази потребност, да се даразвие и да се реализира като продукт.", коментира Росен Живков.
"Основният проблем при младите хора е липсата на мотивация. То по принцип липсва на всички хора във Видин. Това е черта на типичния видинчанин. И точно защото е черта на типичния видинчанин, за това и младите хора възприемат това усещане за липса на мотивация към каквото и да било- липса на доверие към институции, липса на доверие към хората, липса на мотивация да се развиват, липса на мотивация дори да потърсят информация. Но у младите хора виждам и много таланти, таланти, които повечето хора не ги забелязват. Заради тази липса на мотивация те не се проявяват. Видин продължава да ражда таланти, просто те не се реализират тук, което е доста тревожно.", е мнението на Емил Иванов.
Наистина, ако не се вземат спешни и конкретни мерки по проблемите на младите хора, все повече от тях ще напускат и ще търсят по-добро бъдеще далеч от семейство и роднини.
Още по темата за младите хора, институциите и съвместната им работа чуйте в звуковия файл.
Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година. Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство. Ще завършат ли преговорите с успех? Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет? Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..
Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...
Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..
България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...
На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..
Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора. До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..
Започнаха срещите на държавния глава с партиите преди връчването на първия мандат за кабинет. Лидерът на най-голямата парламентарна група Бойко Борисов предложи правителство на ГЕРБ, оглавено от него, в което да участват още ПП-ДБ, БСП и ИТН. Първата политическа сила е готова да получи папката идната седмица. Част от втората парламентарна..