Според Красимир Кирилов, предприемач и председател на Видинската търговско-промишлена палата, "проблемът е не толкова дали трябва да се обработват, а дали трябва да се сливат дните около празниците. Има такава практика в Европейския съюз, която казва, че в крайна сметка работодателят е този, който трябва да прецени дали трябва да се слива или не. Празникът е празник, когато той се падне в четвъртък, нормално всички трябва да празнуваме. Оттук натам петък е ден, в който работодателят може да прецени дали да пусне хората или не. Другата практика е, че в такива дни правителството в началото на годината обявява кои дни могат или не могат да бъдат сливани и тогава, ако работник поиска отпуск не може да му бъде отказан. Това според мен е абсолютно практично и най-доброто решение, не сме го измислили ние, хората са го въвели, явно работи."
Гледната точка на народния представител от видинския регион Иван Иванов е, че "отработването на почивните дни касае предимно бизнеса и държавната администрация. В тези дни, които се отработват, голяма част от администрацията не уплътнява пълноценно отработвания ден. Това от своя страна дава един половинчат ефект. Сливането на почивните дни трябва да отпадне като практика. Време е парламентът да приеме специален закон за празничните дни и това е коментирано. Преди това обаче трябва да се направи един анализ съвместно с работодатели, синдикати, за да може да се стигне до един наистина разумен вариант."
Така или иначе, до момента няма предложение, което да срещне единодушна подкрепа както сред работодателите, така и сред работещите. Пък и както изглежда никой не напира чак толкова да намери решение.
Целия разговор по темата чуйте в звуковия файл.
Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..
Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска. На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..
Алкохолът и наркотиците са главната причина за възникване на катастрофите в страната, показва анкета на Съюза на българските автомобилисти, проведена с шофьори през 2024 г. Анализът на данните от проучването е направен от доц. д-р Зорница Тоткова от Института за изследване на населението и човека към Българска академия на науките. След..
Село Флорентин е едно от петте населени места в община Ново село. Разположено е на брега на река Дунав. Хората тук се занимават с риболов, селско стопанство, лозарство и винопроизводство. Местните говорят на влашки език. Съхраняват влашки обичаи и традиции в песенния и танцов фолклор. Материалното културно наследство е най-вече в красивите и..
Присъединяването на България към Еврозоната е ключов приоритет на новото редовно правителство, по който се работи усилено и в тясна координация с партньорите от Европейската комисия. Това е потвърдил министър-председателят Росен Желязков на среща с българския еврокомисар Екатерина Захариева. От думите на премиера, става ясно, че България ще..
Промяна в икономическото райониране на страната поиска бизнесът преди дни и очерта приоритетите си, за които очаква съдействие от редовното правителство. Работодателите настояват и за реформа в образованието, и въвеждане на матура по математика, като част от политиките за решаването на проблема с недостига на работна сила. Според тях е..
Седем години изминаха от протестите, които принудиха властта да започне да строи съвременна и сигурна инфраструктура до Северозапада. Завършването на скоростния път Видин-Ботевград обаче все още е някъде в неопределеното бъдеще, а според първоначалните ангажименти трябваше да е готов до края на 2021 година. Общо три редовни и шест служебни..