Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Резиденция Баба" в Паволче и Челопек

13
Снимка: Радио ВИДИН
Млади хора търсиха иновативни решения на местните проблеми във врачанските села Паволче и Челопек, събираха и описваха местен фолклор и обичаи. За личната им мотивация да прекарат три седмици на село в помощ на възрастните хора и работата, която са свършили говорим в "Посоките на делника".

47 души са кандидатствали тази година за втората "Резиденция Баба"- инициатива на "Фабрика за идеи", която свързва млади хора с възрастни от селата. Домакини от Косталево, Паволче и Челопек във Врачанския Балкан посрещнаха 10 млади хора с различна професионална реализация, интереси и опит. По време на престоя си на село те трябваше да търсят иновативни решения на местни проблеми, да събират и документират местния фолклор, да изучат местните занаяти и обичаи. И освен всичко това, да помагат в ежедневието на хората, при които са настанени.

"Някои са ходили да вадят картофи, да берат лозя. Помагат на хората, изучават културата на местното население. Мотивите им са, че искат да възобновят живота по селата", каза кметът на Паволче Емил Василев.

"Направих го със замисъла, че ще срещна хора с еднакъв мироглед и ако имам някаква идея как да продължа или да запазя това, което се губи, то с тези хора в отбор ще  е по- лесно", каза пред Стефка Павлова Иван Скечелиев от Неделино.
 
"Основен проблем за селото, а и ние самите сме потърпевши, е липсата на вода, режим на водата, също така и липсата на младежи", коментира местните проблеми Милица Джаджева от София

За времето на престоя си в Челопек младежите са опитали от местните деликатеси- лютика, просеник, сладка баница. Научили се да тъкат на стан равеник- вид китеник.

Татяна Василева и съпругът й Васил са отворили къщата си за три момичета. Казва, че изобщо не се колебае, когато й предлагат да стане приемна баба за три седмици.

"Сега съм приемна баба на три прекрасни внучки, за които, като си тръгнат, ще ми бъде много мъчно. Едни прекрасни деца, които подмладяват и нас."

Малина Каменова е домакин на Александър Танев:

"Аз го приех като мой син. Говорихме си за историята на селото, за природните забележителности. Аз му дадох и много материали, книги, понеже съм по професия учител. След това го научих и малко на женска работа- прави кекс."

"За един месец няма да намерим решение на безработицата за младите хора, примерно, но вече сме много по- наясно с проблемите, които има селото"
, каза Александър Танев.

Миглена Младенова е председател на читалище "Огнище" в село Челопек:

"Читалището и кметството са партньори на "Резиденция Баба". Някой в момента обръща внимание на възрастните хора, изслушва ги. Резидентите са събрали 17 песни. Целият архив и това, което са събирали като информация, остава за читалището."

Младежите в Челопек и Паволче закриха в събота и неделя с две различни прояви "Резиденция Баба".

В Челопек резидентите откриха фотоизложба на портрети и гледки от селото; отвориха вратите на работилницата за орехови бонбони "Баба и внуче", направиха изложба на магарета, попяха и се посмяха заедно. В Паволче поканиха всички на "Есенна седянка". Гости и домакини попяха, разказваха си приказки, почерпиха се. И както се прави на седянка, всеки си донесе работа- къделки за напридане и чорапи за оплитане.

Официално "Резиденция Баба" приключва днес, 3 октомври, но ако някой от младежите пожелае да остане още някой и друг ден, може да го направи като се разбере с домакините.

Още по темата може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45
Яница Петкова

Яница Петкова: Отново надделяват партийните, а не обществените, интереси

Депутатите от новоизбрания 51-ви парламент положиха клетва. По-трудната задача обаче е да сформират управляващо мнозинство. Ще се намери ли консенсус в парламента или резултатите от изборите вече предопределиха краткия му живот? Непреодолими ли са разделителните линии и докога политиците ще ни предлагат още от същото? Какви са изводите от първия..

публикувано на 12.11.24 в 13:59

Подходящо ли е по-късно начало на учебния ден за по-малките ученици?

Учениците от първи до четвърти клас да започват по-късно училище, предлагат родители. Със започването на учебните часове в 9:00 часа, а не в 7:30 или 8:00 ч.,  учениците ще могат да са по-ефективни в усвояването на знанията и да се представят по най-добрия начин, посочват от Асоциация "Родители". Като пречка за по-късното започване на учебния..

публикувано на 11.11.24 в 11:00